Zavrieť

Porady

Predaj bytu-odvody a poplatky

Osoba vlastni vela rokov druzstevny byt,/mala tam od zaciatku trvaly pobyt/,ktory odkupila do vlastnictva v r. 2013, za zostatkovu hodnotu .
V roku 2014 ho planuje predat za cca 40.tisic.
Vedeli by ste mi poradit,ake poplatky /dane a zdrav. odvody/ musi odviest ? Ma nejaky vplyv na to, ze osoba je dochodca, ZTP ? Su v takomto pripade nejake ulavy,alebo sa platia vsetky poplatky a odvody v plnej vyske?
Naposledy upravil arizona : 24.02.14 at 12:40
Usporiadat
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

súhlasím......ale kto za tento chaos, zmätok, paniku môže????????
my sami, volíme si tak ako si volíme tú našu 150-tku
0 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Chapem, ze stat chcel obmedzit kseftovanie s bytmi. Ale era nakupovania lacnych bytov k naslednemu predaju tu bola pred vyse 20 rokmi.
Dnes uz nie je takmer vobec aktualna. Aby toho nebolo malo, niekto "mudry" vymyslel, ze sa musi okrem dane z prijmu platit aj 14% do ZP.
Keby stat chcel setrit nespekulantov a pritazit spekulantom s bytmi, mohol to riesit inak napr.aj tak, ze ak obcan preda viac ako 2 nehnutelnosti v kratkej casovej dobe(napr.2-5 rokov) tak vtedy bude platit vysoke odvody atd.

Ale trestat aj ludi,co predaju jedinu nehnutelnost v zivote? To ako oddovodnia? Samozrejme, je jednoduchsie sa ohanat ochranou proti kseftarom,nech cvakaju vsetci, spekulanti,aj nespekulanti ...

Vela ludi si kupilo druzstevny byt,zili v nom dlhe roky,ci desatrocia.Je vela dovodov, preco si ho neodkupili,ale rozhodli sa pre kupu az ovela neskor, ako moznosti odkupenia bytov pred rokmi zacali.
Neodkupia si ten byt zo spekulativnych dovodov,chcu v nom nadalej byvat,ako aj doteraz.
Zo dna na den ale moze nastat nepredvidana situacia, ze byt /neraz svoj jediny majetok/ musia predat. Velakrat je to napr. choroba,alebo strata zamestnania /kedy obcan nevladze splacat a chce kupit napr.mensi byt/,alebo desiatky inych pripadov, kedy clovek nevie dopredu 5 rokov, co sa moze stat.
A zrazu chudak obcan /samozrejme nespekulant,ktory sa chce riadit zakonom/ zisti, ze zhruba 1/4 ceny musi zaplatit "do luftu" , zo 40 tisic mu zistane nieco nad 27 tisic!!! Ved to je doslova zlodejstvo!!!
Spekulanti poznaju zakony, vedia,ako toto zderstvo obist,ale chudak obcan-poctivec,ten musi platit? Moze vela rodin v dnesnych neistych casoch vediet, co sa im prihodi o rok, dva,tri...? Skoli ho choroba,alebo pride o pracu a nema sancu si pomoct napr.tym, ze preda jedinu cennu vec co ma?...strechu nad hlavou?

Sa necudujem, ze na Slovensku je tolko "spekulantov" a obchadzacov zakona. Normalne im zacinam fandit...
3 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

darovanie neprichádza do úvahy?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Arizona, ak je oslobodený predaj členských práv po 5 rokoch bývania, mal by sa posudzovať rovnako aj predaj už odkúpeného bytu, teda kúpna cena by mala byť v tomto prípade nie zostatková cena, za ktorú družstevník odkúpil byt od družstva, ale trhová hodnota bytu. Keby predal členské práva, mali by trhovú hodnotu a príjem oslobodený, ale ak predá už odkúpený byt, napríklad o týždeň, tak príjem zdanený? Najvyšší súd by asi rozhodol, že je tu nejaké porušenie práv občana. Ak už ten byt predal, nech si dá do výdavkov hodnotu členských práv v čase predaja (za tú cenu by ich bol aj predal) a ak mu to daňováci neuznajú, dala by som ich na súd.
3 0
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Diky.Co sa da presne rozumiet pod hodnotou clenskych prav?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Trhová hodnota bytu, tak sa predávajú členské práva, legálne.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak keď to predal, malo by to byť oslobodené od dane aj ZP. Ako sa dáva do daňového oslobodené?
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

No nedáva sa , ale asi kataster posiela nejaké údaje na daňový úrad. Vyzvú ho na podanie DP, keďže v zákone nie je predaj takého bytu oslobodený, ale ak podá DP a uvedie výdavok - trhovú hodnotu bytu, ktovie, ako sa správca dane zachová. Už by to mohli v zákone poriešiť, žeby sa nenašiel nikto, kto by toto napadol?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

ja by som to tam vôbec nedala, ani ZP. Ak by ma vyzvali, žačala by som sa hádať a dokazovať, že zákon znie inak , že som už raz oslobodenie nadobudla ...
tak zostane aspoň nádej
1 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Mária27
ja by som to tam vôbec nedala, ani ZP. Ak by ma vyzvali, žačala by som sa hádať a dokazovať, že zákon znie inak , že som už raz oslobodenie nadobudla ...
tak zostane aspoň nádej
ak by ťa vyzvali podať DP, musíš ho podať i keď nulové.......a potom sa môžeš hádať, škriepiť.....
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Myslím, že tú babku nebudú v&zývať
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Kamoška predávala zdedený byt po tete v roku 2010, nemala ho 5 rokov, a neplatila ZP len daň
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Pozor - zdedené má iné podmienky. Teda i dane.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

nebolo to dedenie v priamom rade
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

http://peniaze.pravda.sk/obcan-a-sta...n-z-dedicstva/
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-554

Ale bavíme sa o predaji: A tam je jedna vec: V prípade, že je predaj bytu oslobodený od dane je zároveň oslobodený aj od platenia odvodu na verejné zdravotné poistenie.

A tu sme pri koreni veci: pokiaľ by bol majiteľom 5 rokov - bol by oslobodený od dane. http://www.finance.sk/dane/informaci...nehnutelnosti/

Tam je to stanovené - je to zákon.
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Mária27
Kamoška predávala zdedený byt po tete v roku 2010, nemala ho 5 rokov, a neplatila ZP len daň
Mária, tie zdravotné odvody z príjmu predaja nehnuteľnosti zaviedli neskôr, neboli v roku 2010.
.
6 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Máš pravdu, stihla to tesne: prevádzala byt v októbri 2010 a ten § 10a je v zákone účinný od 1.1.2011. Ale schválili ho už v apríli 2010.
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft

Mária27
Máš pravdu, stihla to tesne: prevádzala byt v októbri 2010 a ten § 10a je v zákone účinný od 1.1.2011. Ale schválili ho už v apríli 2010.
Schválenie a účinnosť = dva rozdielne pojmy.....
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať