Zavrieť

Porady

Inventúra na sklade, chýba doklad o kúpe tovaru- mínusový stav položky skladu

Účtujem malý bar- inventúrny zostatok vykazoval v jednej položke mínusový stav. Keď som s majiteľom skúmala príčinu, nebol zaúčtovaný príjem tovaru na sklad. Nie však preto, že by nebola zaúčtovaná došlá faktúra o nákupe, ale dostal tento tovar /sud piva/ ako dar -odmenu za odoberanie od tohto dodávateľa za dlhšie časové obdobie a žiaden doklad. Ako oceniť príjem takéhoto tovaru na sklad? Ak by som to ocenila približne v cene, v akej odoberám bežne tento tovar od dodávateľa - je to správne?
A čo sa týka účtovania: 132/648?
-A ešte mám otázku-zatiaľ bar nie je platiteľom DPH-vchádzal by účet 648 do limitu obratu , kedy by sa stal platiteľom DPH zo zákona?
- a tiež z pohľadu limitu pre platiteľa DPH-v prípade manka, ak zaúčtujem 549/132 v skladovej cene a súčasne pohľadávku voči zamestnancovi 335/648 vo výške predajnej ceny /je to správne zaúčtovať vo výške predajnej ceny?/ Účet 648 vchádza do posúdenia výšky obratu pre povinnosť stať sa platiteľom DPH zo zákona? /veľmi sa blížim k limitu a preto by som si to chcela overiť. zatiaľ predpokladám, že účet 648 by nevchádzal do obratu na posúdenie, či sa firma stane platiteľom DPH.Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    v prípade prebytku tovaru sa účtuje 132/648, no pokiaľ toto dostal ako dar, tak zrejme je aspoň nejaký dodací list s nulovou cenou. Do obratu na DPH určite takéto zúčtovanie nevstupuje. Manko voči zamestnancovi sa účtuje ak plánujete toto manko od neho aj dostať ... ak nie, tak potom zapis 335/648 neučtujete. Zápis 549/132 v takom prípade bude účtovným ale nedaňovým nákladom. Iba v prípade náhrady od zamestnanca a teda účtovania 335/648, bude manko 549 aj daňovým nákladom (do výšky náhrady škody) - náhrada škody tiež nevstupuje do obratu DPH.

    Inventúra na sklade, chýba doklad o kúpe tovaru- mínusový stav položky skladu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.