Zavrieť

Porady

Počítač za korunu

Milé kolegyne, kolegovia,

jeden zamestnanec bol prepustený. Keďže zamestnávateľ mu nechcel dať odstupné a on zasa odísť bez odstupného, dohodli sa, že si môže vziať počítač v hodnote takmer 30.000,- bez DPH. Potom podpísali dohodu o rozviazaní PP podľa §60.
Je možné, aby som mu vystavil faktúru na tento počítač na 1,- Sk, aby sme neplatili DPH a daň z príjmu? Je to napadnuteľné?
Ďakujem Vám za Vaše názory.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    No tak, nikto z Vás ešte nekúpil pol roka starý počítač za korunu? :p

    dvd je offline (nepripojený) dvd

    dvd
    Oficiálne sa má predávať za "cenu obvyklú" v tom čase a na tom mieste, kde k predaju došlo. Takže stačí do poznámky(faktúry) napísať, že počítač je už mesiac pokazený a je neopraviteľný. Potom bude cena 1,- Sk cenou úplne obvyklou.

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    polročný počítač je v záruke!!!
    asi by som ho viedla v evidencii, odpisovala.... a mal by ho ten zamestnanec. Je druhá vec, že nárok na odstupné má podľa zákona a môže si ho súdnou cestou vymáhať. V tom prípade by som mu dala podpísať, že prevzal odstupné - a zdanila v poslednej výplate podľa platných predpisov, a on by ho dostal oproti tomu podpisu. Nevystavila by som ziadnu faktúru, a keby prisla kontrola...nuz predala som ho den predtym (mesiac) a hoci aj faktúru (zatiaľ nezaplatenú) by som mala v účto..hhm,hm

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Alebo počkať na koniec záruky a potom vyradiť...
    Je lepšie vyradiť ho po 2 rokoch akože do šrotu ako ho po 10 rokoch predať za 1 Sk.

    Pretože vyradenie po 2 rokoch vysvetlíte - pokazil sa, je po záruke a nepodarilo sa Vám ho predať.

    Ale predaj za 1 Sk nevysvetlíte, pretože 1 Sk nie je cena obvyklá ani pokazeného počítača!!
    Naposledy upravil M3G : 11.10.04 at 16:31

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Hm, hm, máte pravdu. Asi tú faktúru vyhodím a budeme držať počítač v evidencii i naďalej. Veď keď bude zle, donesiem z domu svoj. Ďakujem Vám kolegovia za podnety.

    Viera je offline (nepripojený) Viera

    Viera
    M3G
    Treba ho pekne doodpisovať a vyradiť. Myslíte, že kontrola Vám bude rátať počet počítačov vo firme??? Aká kontrola?

    DÚ? ťažko
    BSA? ťažko
    polícia? iba ak by mali dôvod.
    kto ešte?
    Ja som už zažila kontrolu z DÚ, ktorá robila fyzickú inventúru hmotného majetku.
    V rámci daňovej kontroly si zrazu pracovníčky DÚ zmysleli, že chcú vidieť náš HM.
    Plánovali to ako " prepadovku ", ale sa nám to podarilo oddialiť, čiže čo nebolo práve k dispozícii sa včas našlo...
    Ale pozor, aj takáto kontrola z DÚ je možná !

    Adela je offline (nepripojený) Adela

    Adela
    § 22 odst.5:
    Pri dodaní tovaru podľa § 8 ods.3 (Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov ......) je základom dane cena, za ktorú bol tovar nadobudnutý vrátane nákladov súvisiacich s nadobudnutím ...
    Čiže v tvojom prípade by sa mala odviesť DPH z nákupnej ceny počítača a je jedno, že ho zamestnanec dostal za 1,-Sk.
    Od nového roku by mala byť novelizácia, kde by sa to malo zmeniť.

    Zdraví Adela

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Faktúru som vystavil na druhý deň, keď už nebol zamestnancom...

    M3G je offline (nepripojený) M3G

    M3G
    Poznám, jeden z kontrolórov si zrazu zmyslel, že chce vidieť majetok, ktorý mal na kartách. Auto bolo pred domom, v strojoch sa daňovák vôbec nevyznal, ale aj tak sme ich jeden po druhom prešli(aj keď asi nevedel čo sú tie stroje zač),jeden počítač vo vedľajšej miestnosti a druhý počítač majiteľ vysvetlil, že si ho požičal ekonóm, lebo pracuje aj po večeroch, ale momentálne nie je doma...

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    A myslíš si, že potom nebude problém?
    Naposledy upravil ricij : 13.10.04 at 05:00 Dôvod: preklep

    anita je offline (nepripojený) anita

    účtovník, SZČO anita
    Ja by som skôr súhlasila s Evou (ekin). Zákon treba dodržať. Aj keby si mala čestné prehlásenie od zamestnanca, že sa zriaka nároku na odstupné, pred súdom to neobstojí.
    A nový PC za korunu... To by neprešlo. Keďže nákupná hodnota bola do 30000 bez DPH, máš celú sumu v nákladoch. Ak by sa pokazil, v záruke Ti ho vymenia alebo Ti vrátia peniaze ale skôr opravia. V krajnom prípade pri vrátení peňazí (k čomu nikdy nedochádza) by si musela zdaniť príjem. A čo sa DPH týka uplatnila si si ju na vstupe pri kúpe PC. Nemôžeš niečo kúpiť za 100 tis, dať to do nákladov, uplatniť si DPH a obratom to predať za 1 korunu.

    ricij je offline (nepripojený) ricij

    Rád si uťahujem zo seba a iných ľudí. ...viac ricij
    Vďaka Anita, už som faktúru vyhodil. Budeme to viesť načierno ďalej.

    P.S.: Som chlap.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.