Zavrieť

Porady

Ako predať pozemok ( TTP ) v spoluvlastníctve ?

FO vlastní 1/6 pozemku, ktorý zdedila po matke. V liste vlastníctva sa uvádza, že spoluvlastníkmi tohoto pozemku je ďalších 10 osôb v rôznych podieloch ( zväčša získaných v reštitúciách ). Záujemca o kúpu by chcel kúpiť celú 1/6 pôdy od danej FO a zároveň podiely od 2 ďalších spoluvlastníkov. Ako by sme mali postupovať pri predaji ?
Naposledy upravil Viera : 05.03.14 at 06:06
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ponúknuť podiel ostatným spoluvlastníkom, keďže majú predkupné právo. Ak ho nevyužijú, je možné predať komukoľvek.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Podľa správnosti by ste mali ponúknuť svoj podiel ostatným spoluvlastníkom - majú na to predkupné právo. Ak odkúpiť odmietnu, alebo sa do tebou daného termínu nevyjadria, môžeš to predať hoci komu inému.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Viera Kupujúci pri dojednávaní zmluvy nám dal ponuku, že všetky dokumenty so spoluvlastníkmi dohodne on. Je možné, že by sme predali pozemok a až potom by nový vlastník ponúkol ostatným spoluvlastníkom pozemok v zmysle predkupného práva ?
    Chobot Nie, ty si vlastník, ty musíš ponúknuť. Keby niektorý spoluvlastník napadol tvoju kúpnu zmluvu na súde, mohla by byť vyhlásená za neplatnú. Ale risknúť to môžeš, ak je zrejmé, že ostatní spoluvlastníci nemajú záujem odkúpiť, resp. že svoje podiely chcú tiež predať.
    Viera Je daný zo zákona nejaký termín, do ktorého by sa mali spoluvlastníci vyjadriť ohľadne ponuky v zmysle predkupného práva ?
      zbaliť

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Zákonná lehota na predkupné právo pri nehnuteľnosti je dvojmesačná. V tejto lehote nestačí, aby sa prípadný záujemca o kúpu z radov ostatných spoluvlastníkov k ponuke, ktorá musí byť písomná, vyjadril, ale musí aj nehnuteľnosť vyplatiť.

    § 605 Obč. zákonníka
    Ak nie je dohodnutá doba, dokedy sa má predaj uskutočniť, musí oprávnená osoba vyplatiť hnuteľnosť do ôsmich dní, nehnuteľnosť do dvoch mesiacov po ponuke. Ak táto doba uplynie márne, predkupné právo zanikne. Ponuka sa vykoná ohlásením všetkých podmienok; ak ide o nehnuteľnosť, musí byť ponuka písomná.

    Ako predať pozemok ( TTP ) v spoluvlastníctve ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.