Zavrieť

Porady

Daň a zdravotný odvod z predaja darovaného pozemku

Dobrý deň
Darovaním som nadobudol pozemok (vo vlastníctve ho nemám 5 rokov asi cca 1 rok). Idem ho predávať viem že sa platí daň + myslím, že by sa mal platiť zdravotný odvod. Mohol by my niekto napisať nejakú jednoduchú kalkuláciu, že ako sa to vypočíta napr. na 1000€ (či je tam nejaký limit od ktorého sa platí daň a odvod) , že či sa odvod platí z celej sumy alebo zo sumy z ktorej sa odpočíta daň a aké su tie percentá na daň lebo viem, že sa menili a teraz neviem či stále je 19% (zdravotný viem, že je 14%). Ďakujem za ochotu
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Anik je offline (nepripojený) Anik

  Anik
  myslím , že je to z poradne z HN
  Ing. Jozef Áč pred 4 mesiacmi 2 dňami

  Príjem z pozemku , ktorý ste predali v tomto roku je zdaniteľný príjem, získaný z predaja nehnuteľnosti. Nie je oslobodený , nakoľko nespĺňate dobu - dĺžku vlastníckeho vzťahu k tomuto pozemku v zmysle Zákona o dani z príjmov (ZDP)
  V prípade predaja nehnuteľnosti ZDP taxatívne vymedzuje v § 8 ods.5 výdavky , ktoré môže daňovník uplatniť z tohto predaja.
  Ak daňovník predáva nehnuteľnosť, ktorú nemá a ani nemal zaradenú v obchodnom majetku, výdavkom je potom cena zistená v čase jej nadobudnutia , pričom pri nehnuteĺnostiach nadobudnutých dedením alebo darovaním sa vychádza z ceny podĺa § 25 ZDP. Ide o cenu reprodukčno- obstarávaciu, ktorá je definovaná v zákone o účtovníctve , ako cena, za ktorú by sa takáto nehnuteľnosť ( pozemok) obstaral v čase predaja.
  Pri darovaných nehnuteľnostiach , ak chcem uplatniť takúto cenu musím tiež skúmať aj tú skutočnosť, či to v čase predaja mal darca oslobodené v zmysle ZDP.
  Podľa zadanej otázky stará mama to vlastnila 10 rokov , tak že ste naplnili podstatu uplatnenia z vašej strany do výdavkov cenu určenú v čase predaja t.j. reprodukčnú cenu.
  Reprodukčnú cenu nemusí vždy stanoviť znalec, nie je to povinne zákonom určené . Môže ju však stanoviť aj sám daňovník, za predpokladu, že ju vie určiť t.j. spĺňa kvalifikované dôkazné bremeno podložené skutočnosťami . Čo je aj váš prípad.
  Záverom treba povedať , že príjem vo výške 5000,.eur musí vstupiť do daňového priznania za rok 2013 , ako príjem podľa § 8. Súčasne do výdavkov si môžete v zmysle vyššie uvedeného uplatniť a taktiež podľa zadania v otázke tú istú výšku t.j. 5000,. Základ dane je potom 0.

  Ing. Jozef Áč pred 4 mesiacmi 2 dňami

  Opravujem 5 vetu , Správne má znieť : "Ide o cenu reprodukčno- obstarávaciu, ktorá je definovaná v zákone o účtovníctve , ako cena, za ktorú by sa takáto nehnuteľnosť (pozemok ) obstaral v čase darovania".

  misoft je offline (nepripojený) misoft

  misoft
  http://www.sora.sk/poradna/predaj-ne...tnej-poistovne
  "Vymeriavací základ (čiže to, z čoho sa platí poistné) pri predaji nehnuteľnosti predstavuje zdaniteľný príjem znížený o výdavky preukázateľne vynaložené na jeho dosiahnutie. Príjmom je cena, za ktorú ste nehnuteľnosť predali (predajná cena), od nej je možné odpočítať výdavky, ktoré ste preukázateľne vynaložili na obstaranie nehnuteľnosti (t.j. cena, za ktorú ste nehnuteľnosť kúpili). Výdavkom sú tiež finančné prostriedky preukázateľne vynaložené na technické zhodnotenie, opravu a údržbu alebo rekonštrukciu nehnuteľnosti vrátane ďalších výdavkov súvisiacich s predajom (napr. sprostredkovateľská odmena RK alebo odmena advokáta za právnu asistenciu pri prevode a pod.)."
  4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  arizona ale oni nehnutelnost dostali darom, nekupili.To si odrataju 0 eur?
  misoft Pokiaľ do nej nič nevrazil - tak 0€
  draik Pri predaji daru sa berie ako výdavok cena obvyklá v čase v darovania.
  Mila123 kuk do § 25 ZDP
    zbaliť

  Daň a zdravotný odvod z predaja darovaného pozemku

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.