Zavrieť

Porady

Dedicske konanie - postup notara

znamy ma akurat dedicske konanie po zomrelom 2. rodicovi, 1. zomrel cca pred rokom. Ked bola teraz na 1.vypocuti tak od nej nechcel ani ake ma dlhy, ani ake naklady na pohreb.... Zaujimal ho majetok-tomu rozumiem, ale zaujimalo ho aj predchadzajuce dedicske konanie po 1. rodicovi, ze chce nahliadnut do tohto osvedcenia o dedicstve (znamy ma este brata, o ktorom vsak 20 rokov nikto nic nevie a pri prvom ded.konani mu bol sudom dany opatrovnik), chcel vediet ako to tam predchadzajuci notar napisal. Ma vobec na to pravo to pozadovat, jeho nema co zaujimat predchadzajuce dedicske konanie....
Usporiadat
jelalim jelalim

jelalim je offline (nepripojený) jelalim

Pozadovat moze, ale nemate povinnost ho vydat. Notar podla mna osvedcenie o dedictve chce urobit jednotne ako robil predchadzajuci notar. Predsa len, ked je niekto 20 rokov len tak nezvestny, nie je bezne.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
jaaona jaaona

jaaona je offline (nepripojený) jaaona

ale vsak hladat ho musi dat tak ci tak, ci?
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

občiansky zákonník
§ 468

Na neznámeho dediča alebo na dediča, ktorého pobyt nie je známy, ktorý bol o svojom dedičskom práve upovedomený vyhláškou súdu a ktorý v určenej lehote nedal o sebe vedieť, sa pri prejednaní dedičstva neprihliada. Jeho opatrovník nemôže vyhlásenie o odmietnutí či neodmietnutí dedičstva urobiť.
1 0
Bednarova J Bednarova J

Bednarova J je offline (nepripojený) Bednarova J

Ma na to pravo je mi len divne preco to ziada od dedica a nie od sudu,kedze ma na to pravo. Potomok je neopomenutelnym dedicom aj ked sa nevie kde je... Pokial zije a nebol vyhlaseny za mrtveho.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Notár to asi nevie urobiť, bolo by mu to jednoduchšie opísať.

§ 468 platí aj na potomka. Ak sa na výzvu vo vyhláške neprihlási, pri prerokovaní dedičstva sa na neho neprihliada. Potom sa už môže domáhať svojho práva len podľa ustanovenia § 485 obč.z. do troch rokov žalobou s odkazom na § 175y ods. 2 obč. súdneho poriadku.
2 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Bednarova J
Ma na to pravo je mi len divne preco to ziada od dedica a nie od sudu,kedze ma na to pravo. Potomok je neopomenutelnym dedicom aj ked sa nevie kde je... Pokial zije a nebol vyhlaseny za mrtveho.
Na základe čoho má na to notár právo?
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

jaaona
ale vsak hladat ho musi dat tak ci tak, ci?
Áno.
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Mária27
Notár to asi nevie urobiť, bolo by mu to jednoduchšie opísať.

§ 468 platí aj na potomka. Ak sa na výzvu vo vyhláške neprihlási, pri prerokovaní dedičstva sa na neho neprihliada. Potom sa už môže domáhať svojho práva len podľa ustanovenia § 485 obč.z. do troch rokov žalobou s odkazom na § 175y ods. 2 obč. súdneho poriadku.
Nebolo by jednoduchšie, keby sa notár pýtal súdu, čo a ako má urobiť, ak to nevie?
Mali sme v rodine podobný komplikovaný dedičský problém a keď notár nevedel, ospravedlnil sa, že musí konzultovať so súdom, odišiel do vedľajšej miestnosti a tam si zavolal. Jediné, čo ho od nás zaujímalo, či predchádzajúce dedičské konanie už bolo právoplatne ukončené a keďže nebolo, tak len aby sme ho informovali, keď už bude.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

luja5
Mária27
Notár to asi nevie urobiť, bolo by mu to jednoduchšie opísať.

§ 468 platí aj na potomka. Ak sa na výzvu vo vyhláške neprihlási, pri prerokovaní dedičstva sa na neho neprihliada. Potom sa už môže domáhať svojho práva len podľa ustanovenia § 485 obč.z. do troch rokov žalobou s odkazom na § 175y ods. 2 obč. súdneho poriadku.
Nebolo by jednoduchšie, keby sa notár pýtal súdu, čo a ako má urobiť, ak to nevie?
Mali sme v rodine podobný komplikovaný dedičský problém a keď notár nevedel, ospravedlnil sa, že musí konzultovať so súdom, odišiel do vedľajšej miestnosti a tam si zavolal. Jediné, čo ho od nás zaujímalo, či predchádzajúce dedičské konanie už bolo právoplatne ukončené a keďže nebolo, tak len aby sme ho informovali, keď už bude.
To sa ma prečo pýtaš?
0 0
Bednarova J Bednarova J

Bednarova J je offline (nepripojený) Bednarova J

Podla § 175zca ods. 3 O.s.p v spojeni s § 175c a 175g O.s.p. V dedicskych spisoch sa bezne nachadzaju aj osvedcenia porucitelov blizkych osob.
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Mária27
luja5
Mária27
Notár to asi nevie urobiť, bolo by mu to jednoduchšie opísať.

§ 468 platí aj na potomka. Ak sa na výzvu vo vyhláške neprihlási, pri prerokovaní dedičstva sa na neho neprihliada. Potom sa už môže domáhať svojho práva len podľa ustanovenia § 485 obč.z. do troch rokov žalobou s odkazom na § 175y ods. 2 obč. súdneho poriadku.
Nebolo by jednoduchšie, keby sa notár pýtal súdu, čo a ako má urobiť, ak to nevie?
Mali sme v rodine podobný komplikovaný dedičský problém a keď notár nevedel, ospravedlnil sa, že musí konzultovať so súdom, odišiel do vedľajšej miestnosti a tam si zavolal. Jediné, čo ho od nás zaujímalo, či predchádzajúce dedičské konanie už bolo právoplatne ukončené a keďže nebolo, tak len aby sme ho informovali, keď už bude.
To sa ma prečo pýtaš?
Reagovala som na odpoveď a pýtala som sa preto, lebo odpoveď pre mňa vyznela tak, ako keby mali dediči usmerňovať notára a opisovať notárovi, čo urobil iný notár, keď tento to asi nevie urobiť. Je to naozaj vecou dediča? A bolo to odpoveďou na otázku, či má tento notár právo také niečo požadovať od dediča (hoci aj aby mu opisoval, keď to notár asi nevie urobiť)?
0 0
luja5 luja5

luja5 je offline (nepripojený) luja5

Podľa môjho názoru notár nemá právo žiadať také niečo od dediča. Vychádzam pritom z ust. § 94 (ku konaniu o dedičstve) vyhlášky MS SR č. 543/2005 Z.z. o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresne súdy, krajské súdy, Špeciálny súd a vojenské súdy, podľa ktorého po začatí konania o dedičstve súd bez zbytočného odkladu vykoná šetrenie, pri ktorom zisťuje, či už skôr bolo v tej istej veci konanie o dedičstve a pod akou spisovou značkou. Ak zistí, že v tej istej veci už konanie o dedičstve bolo, pripojí súdny spis pôvodného konania.
Z uvedeného nevyplýva (a nenašla som k tomu ani iné ustanovenie), že dedič má povinnosť poskytovať notárovi na nahliadnutie dedičské osvedčenie z predchádzajúceho dedičského konania po inom poručiteľovi. Ak to súčasný notár potrebuje, nech si to vyžiada od súdu alebo nech mu to poskytne predchádzajúci notár (aj keď neviem, na základe čoho, keď tento notár potrebuje asi len "opisovať"?).
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať