Zavrieť

Porady

Vymena dlhu za vec dlznika

Zdravim,

Ak mi niekto dlzi peniaze a poviem mu, ze mu dlh odpustim, ked mi da nejaku vec, ktoru vlastni a ktora pokryje cenu dlhu (napriklad LCD TV), da sa na zaklade toho spisat platna zmluva podla obcianskeho zakonnika? Dlznika by chranila tym, ze by tam bolo spomenute, ze dlh sa maze vymenou sa vec v jeho vlastnictve a mna zasa tym, ze mi tu vec dal dobrovolne a na zaklade toho som mu odpustil dlh. Je potreba taku zmluvu podpisat pred notarom?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Takú zmluvu môžeš spísať podľa § 51 občianskeho zákonníka = nepomenovaná zmluva.
    Právo volby má veriteľ, teda ty, on bude súhlasiť. Takáto dohoda pri plnení (datio in solutum) obsahuje presne čo sa dáva za účelom splnenia presne určeného dlhu.
    Dohoda nemusí byť podpísaná pred notárom, môžete (nemusíte) mať svedka (-ov). Samozrejme by mala byť písomná (ak bol dlh v písomnej forme s vlastnoručnými podpismi.
    namor0 Dakujem za odpoved. Otazka ku svedkom: ake informacie by mal svedok poskynut? Meno, datum narodenia, bydlisko, cislo OP? Mal by poskytnut nejake vyhlasenie, alebo staci, ze v zmluve bude uvedene, ze tato zmluva je uzatvorena pred danym svedkom?

    Bednarova J je offline (nepripojený) Bednarova J

    Bednarova J
    Tuto dohodu mozete pomenovat ako chcete napr. Dohoda o splneni dlhu nahradnym plnenim. Je potrebne uviest,ze to robite slobodne vazne. Ze zanikaju vsetky prava napr.zo zmluvy o pozicke,teda aj pravo pozadovat uroky z pozicky,7vat uroky z pozicky,uroky z omeskania a pod. Kedy a ako sa nadobuda vlastnictvo k veci,jej uplna specifikacia. Hlavne vyhlasenie dlznika,ze je aj jej vlastnikom. Odovzdanim dokumentacie od veci. Tiez je otazne riesenie vad veci.
    namor0 Dakujem za odpoved. V sucastnosti ziadna zmluva o pozicani neexistuje, je to len na "dobre slovo".
    Bednarova J aj to je zmluva aj ked ustna, taka zmluva nemusi byt pisomna

    Vymena dlhu za vec dlznika

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.