Zavrieť

Porady

Od kedy začína plynúť objektívna premlčacia doba pri PZP a od kedy subjektívna premlčacia doba pri PZP - polopatisticky, jasne?

myslím uplatnenie nárokov z PZP.
Naposledy upravil Halelujáá : 14.03.14 at 10:02
3 komentárov     zbaliť
draik Reálny problém alebo zadanie do školy?
Halelujáá reálny problém a potrebujem to aj všeobecne. škoda so vznikom 27.06.2011. poškodený si zatiaľ neuplatnil škodu. teraz sa spamätal, ale odpísali, že je premlčaná. tak pátram ako to je a od kedy plynú tie doby?
evuš To myslíš zo srandy, či ???
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Misoft, myslím, že sa pýta na uplatnenie si nárokov z PZP poškodenou stranou, nie na platenie poistného.

    Halelujáá, vo všeobecnosti objektívna lehota pre premlčanie začína plynúť od doby, kedy daná udalosť alebo právu uplatniť si niečo vznikla. Subjektívna lehota na premlčanie vo všeobecnosti plynie od dátumu, kedy sa daná osoba, ktorá si môže právu uplatniť o tomto práve dozvedela.

    Ak to chceme aplikovať pre PZP, resp. pre poistenie ako také, tak to upravuje obč. zákonník v nasledovných paragrafoch:

    § 104
    Pri právach na plnenie z poistenia začína plynúť premlčacia doba za rok po poistnej udalosti.

    .....

    § 106

    (1) Právo na náhradu škody sa premlčí za dva roky odo dňa, keď sa poškodený dozvie o škode a o tom, kto za ňu zodpovedá.

    (2) Najneskoršie sa právo na náhradu škody premlčí za tri roky, a ak ide o škodu spôsobenú úmyselne, za desať rokov odo dňa, keď došlo k udalosti, z ktorej škoda vznikla; to neplatí, ak ide o škodu na zdraví.

    (3) Právo na náhradu škody spôsobenú niektorým trestným činom korupcie podľa osobitného zákona sa premlčí za tri roky odo dňa nadobudnutia právoplatnosti odsudzujúceho rozhodnutia súdu o spáchaní niektorého trestného činu korupcie, najneskôr za desať rokov odo dňa spáchania tohto trestného činu.

    Takže tú teóriu o objektívnej a subjektívnej lehote v prípade nárokov z poistenia treba podľa toho upraviť. Dá sa síce povedať, že subjektívna lehota je 2 roky a objektívna 3 roky, ale prihliadnuc na ten § 104 je to posunuté ešte o jeden rok.

    Podstatné je vedieť, kedy vznikla poistná udalosť. Ak napr. vznikla 1.1.2014, tak premlčacia lehota na uplatnenie nároku začína plynúť až 1.1.2015. PRedpokladám, že poškodený sa o poistnej udalosti dozvedel hneď (že bol na mieste nehody) a taktiež vedel, kto mu škodu spôsobil. Potom jeho právo na uplatnenie nároku uplynie 1.1.2017.

    Keby nevedel, kto mu škodu spôsobil (zistil by to až napr. 1.6.2015), tak by si mohol uplatniť nárok na náhradu škody až do 1.6.2017. Keby to zistil až 1.6.2018, tak by mal smolu, lebo objektívna lehota na uplatnenie nároku náhrady škody uplynula 1.1.2018.

    Postačuje takto?

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    @Halelujáá - si z nás robíš *****? Aká objektívna, aká subjektívna? Je len jedna - 3 roky, od doby, kedy malo byť poistné splatené. Ale pozor, pokiaľ ťa poisťovňa upozorní, prípadne posunie inému - tak to všetko padne.....

    Od kedy začína plynúť objektívna premlčacia doba pri PZP a od kedy subjektívna premlčacia doba pri PZP - polopatisticky, jasne?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.