Zavrieť

Porady

Účtovanie DPH s koeficientom

Prosím, účtuje niekto DPH s koeficientom podľa § 50 Zák. o DPH? Viem si predstaviť účtovanie bez koeficientu, ale nie s ním. Prosím o pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ingrid je offline (nepripojený) Ingrid

    Ingrid
    Čo by si potrebovala vysvetliť? Koeficient len zúčtuješ do nákladov pri preúčtovaní DPH na základe daňových priznaní.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    SilviaM - účtujem optiku ( predaj cez ERP + faktúry s DPH + faktúry bez DPH pre poisťovne). Mám aj dovoz z EÚ, žiaden vývoz. V tomto rozsahu viem poradiť. Ak máš niečo navyše - špecifikuj a dúfam, že niekto skúsenejší sa ti ohlási.

    Silvia M. je offline (nepripojený) Silvia M.

    Silvia M.
    Poskytujeme výchovné a vzdelávacie služby, ktoré sú oslobodené od dane, ale okrem toho aj služby, ktoré oslobodené nie sú /stravovacie pre iných ako našich študentov.../. Tieto druhé služby poskytujeme len v tuzemsku, pre občanov SR, preto DPH na vstupe máme účtovať s koeficientom. Ide o jednoduchý nákup tovarov a služieb /cez fa/ a následný predaj služieb /strava/.
    Je O.K. toto účtovanie? MD D
    1./ obstaranie zásob fa 1.000,- 321
    /DPH vstup/ cena bez DPH 840,- 112
    DPH 160,- 343 / daň na
    odpočítanie/

    2./ predaj služby služby bez DPH 840,- 602
    /DPH výstup/ DPH 160,- 343
    /daň.povin
    cena celkom 1.000,- 311
    3./ odvod dane daň na výstupe 160,- 343 221
    /platby vo
    vzťahu k správcovi d./
    odpočet - 64,- 221 343

    4./ rozdiel z dôv. prepočtu koef. 96,- 549 343
    /rozdiel
    koef./

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Chýba mi tam suma na výstupe, ktorá je oslobodená, aby som to mohla prepočítať. Inak ten rozdiel, ktorý si nemôžeš uplatniť je riadny náklad - 548.

    Silvia M. je offline (nepripojený) Silvia M.

    Silvia M.
    Paula, vďaka za reakciu. Suma na výstupe je pod bodom 2. Inak je účtovanie v poriadku?

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    SilviaM, aj tak neviem prepočítať koeficient, lebo mi chýba suma oslobodených plnení. Nákup a predaj účtuješ správne, je výhodné pre kontrolu spraviť si analytiku. Ja to mám takto:

    3430191 - na vstupe
    3430192 - na výstupe
    343900 - zúčtovanie s DÚ

    Interným dokladom daň. priznanie:
    343900/3430191 vstup
    3430192/343900 výstup
    548030/343900 neuplatnená DPH

    odvod DPH 343900/221.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Niet začo, ja som z koeficientu kedysi bola dlhodobo chorá. Ešte jedna vec - ale neviem, či to ešte platí. Ak sa nakupuje okrem iného aj dlhodobý majetok (investičný), treba mu percentuálne nabaliť z tej neuplatnenej DPH k nadobúdacej cene. Je tu niekto s nutnosťou koeficientu a nakupoval majetok v tomto roku? Silvia, ak sa nikto neozve,a potrebuješ to vedieť popátram, ale najskôr v nedeľu, teraz mám časovú tlačenku

    Účtovanie DPH s koeficientom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.