Zavrieť

Porady

práca na dohodu vykonávaná na Slovensku pre Českého zamestnávateľa

Dobrý deň,

Poprosím o radu. Mamina pracovala v roku 2013 v apríli na dohodu o vykonaní práce pre personálnu agentúru, ktorá ju prihlásila do zdravotnej a sociálnej poisťovne a odviedla aj odvody. V APRILI tiež pracovala na dohodu o vykonaní práce pre firmu sídliacu v Českej republike, prácu vykonávala na území Slovenska. Poslali jej "Potvrzení o zdanitelných príjmech ze závislé činnosti a z funkčních požitku, sražených zálohách na daň a daňovém zvýhodnení podľa zákona č. 586/1992 Sb." kde uviedli hrubý príjem a zrazenú daň v českých korunách. Odvody so zdravotnej a sociálnej poisťovne boli 0.

  1. Mal tento Český zamestnávateľ povinnosť prihlásiť ju do zdravotnej poisťovne na Slovensku a odviesť odvody?
  2. V prípade ak mal túto povinnosť a neurobil to ako mam ďalej postupovať?

Za skorú odpoveď vopred ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zanetth je offline (nepripojený) zanetth

    zanetth
    Český zamestnávateľ ju mohol prihlásiť jedine v v Čechách, on sa riadi podľa zákonov Českej republiky, nevyznám sa v českom zákone o soc. a zdrav. poistení, ale pochybujem, že by si nesplnil túto povinnosť, podľa mňa podľa českého zákona ju nebol povinný prihlásiť, keďže pracovala na dohodu, a vôbec ju nemohol prihlásiť tu na Slovensku, podľa mňa si mala platiť minimálne odvody do zdrav.poisťovne tu na Slovensku ako dobrovoľne nezamestnaná osoba (z hľadiska slov. zákona) resp. ak bola súčasne v evidencii ako nezamestnaná, platil tieto odvody za ňu štát.

    A našla som toto:
    Limit je 300 hodin ročně

    Zaměstnanec může dohodu o provedení práce uzavřít s libovolným počtem zaměstnavatelů, s každým zaměstnavatelem až na 300 hodin ročně. Minimální hodinová odměna je v současnosti 50,60 Kč, horní výše odměny není nijak omezená. Nárok na cestovní náhrady vzniká jen tehdy, když je sjednaný v dohodě.
    Pojištění při výdělku do 10 tisíc měsíčně

    Zaměstnanec ani zaměstnavatel neplatí zdravotní, sociální ani nemocenské pojištění z odměn, které u jednoho zaměstnavatele nepřesáhnou 10.000 Kč za měsíc. (Přitom může mít takové příjmy i u více zaměstnavatelů.)

    Pokud má zaměstnanec u jednoho zaměstnavatele více dohod do 10ti tisíc, které v součtu přesáhnou 10 tisíc Kč, neplatí se z nich zdravotní pojištění, ale sociální a nemocenské pojištění se z nich platit musí. Zaměstnanec, který má v některém měsíci pouze příjem z Dohody o provedení práce a pojistné za něj neplatí stát, se musí do 8 dnů přihlásit na zdravotní pojišťovně jako osoba bez zdanitelných příjmů a sám zaplatit pojistné - výše tohoto pojistného nezávisí na výši příjmu.
    kaupke práca vysokoškolského študenta na dohodu pre českého zamestnávateľa zaujíma aj mňa .Študent pracuje pre českú spoločnosť, na území SR , česká firma nemá organizačnú zložku na SR , mzdu uhrádzajú celú v hrubom, oznámili, že študent si musí platiť preddavky sám podľa § 34 ods. 6 zákona o DP , ale ako je to s odvodmi ? Tiež si ich musí vypočítať sám a odvádzať ?
    kaupke posúvam

    práca na dohodu vykonávaná na Slovensku pre Českého zamestnávateľa

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.