Zavrieť

Porady

NČZD na manželku evidovanú na ÚP.

Dobrý večer,

Chcem si len overiť správnosť svojho postupu a bola by som rada, ak mi napíšete svoj názor.

Manželka SZČO bola do 01.05.2013 tzv. dobrovoľne nezamestnaná, od 01.05.2013 do 15.06.2013 pracovala a od 17.06.2013 do konca roka bola evidovaná na úrade práce. Za obdobie 1 a pol mesiaca mala príjmy 850€ brutto. A teraz čo s nezdaniteľným minimom na ňu, on by si to chcel uplatniť v rámci svojej živnosti. ZD mu vyšiel nižší ako 34.000€.

Ja myslím, že by to malo byť takto:

NČZD na manželku -(hrubá mzda-odvody do zdravotnej a soc.poisťovne) a dodať k priznaniu kópiu potvrdenia od jej zamestnávateľa o zdan.mzde ako aj potvrdenie o tom, že bola evidovaná na ÚP.

Len si potrebujem overiť, či má nárok na uplatnenie NČZD jej manžel na ňu aj v prípade, ak nebola do 01.05.2013 evidovaná na ÚP a hoci sa starala o deti do 6 rokov, už nebola poberateľkou RP. Podľa môjho názoru áno.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je teraz online kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    NIE presne

    1. k DP nič neprikladáš, čo sa týka manželky, len vyplníš príslušné kolonky
    2. Manžel nemá nárok na celoročnú odp.pol. na manželku, nakoľko nesplnila podmienky za celý rok. Má nárok len na 6 mesiacov.

    3735,94 - vlastný príjem za celý rok = výsledok
    výsledok deleno 12, krát 6 (mesiacov) = NČZD manželky (zaokrúhľuje sa na celé centy nahor)

    1. Spočíta sa vlastný príjem manželky vždy za celý rok.
    2. Určí sa fiktívna suma nezdaniteľnej časti na manželku za celý rok ako: 3735,94 - vlastný príjem
    3. Zo sumy určenej podľa bodu 2. sa určí alikvótna časť podľa počtu kalendárnych mesiacov, pre ktoré k 1. dňu mesiaca boli podmienky splnené.
    lianett O.K., ďakujem, tak to upravím na alikvótnu časť podľa počtu mesiacov evidencie na ÚP a to som si myslela, že NČZD je nedeliteľná suma, ale to asi platí len vtedy, keď to nie je na manželku, ale len na daňovníka.
    Ešte raz ďakujem za užitočné rady.

    NČZD na manželku evidovanú na ÚP.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.