Zavrieť

Porady

Ake su autorske prava u eknih (elektronickych knih)a ako je mozne ich uverejnenie na internete?

Prosim o radu ci je mozne po legalnom zakupeni eknihy ju zverejnit na web strankach pravnickej osoby. Konkretne: rad by som zverejnil eknihu na svojej firemnej web stranke. Samozrejme bez moznosti ju dalej stahovat a bez naroku na akukolvek odplatu za zverejnenie. V praxi by to bol len text knihy a citatelia by mohli k nemu viest diskusiu.Je to nieco podobne ako kniznica, len v elektronickej podobe.
Je to mozne bez porusenia autorskych prav a ktory konkretny zakon to upravuje?
Dakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Ing. Ľubomír Janoška
    Nemáte právo použiť autorské dielo inak, než Vám to licencoval autor alebo držiteľ autorských práv (vydavateľ a podobne).
    To porovnanie s knižnicou má slabé miesto - u papierovej knihy má autor zabezpečené, že mu ju nečítajú desiati naraz (teda viac-menej )
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    kunzi Napada mi skor otazka ci je status elektornickej kniznice zakonom stanoveny alebo nie. Lebo ak ano, tak by to teda fungovat malo.
    Ing. Ľubomír Janoška Autorský zákon ani zákon o knižniciach nepoznajú elektronickú knižnicu.
    Podľa pravidla, ktoré hovorí, že ak niečo nie je právne upravené, primerane sa použije najbližšia právna úprava, tipujem, že pre elektronickú knižnicu by sa primerane použila právna úprava pre vysielanie alebo pre vystavenie diela.
    kunzi Pozriem sa nato. Este mi napadla myslienka, ze v pripade ze by sa kazdy uzivatel dostaval do elektronickej kniznice vlastnym unikatnym heslom a mal moznost si to len na stranke precitat, nie stiahnut, mohlo by to byt v poriadku..
    Ing. Ľubomír Janoška 1) Všetko, čo sa dá prečítať, sa dá aj stiahnuť. Keď nie inak, tak PrtScr+OCR
    2) Aj regulované šírenie diela je šírenie diela, na ktoré nemáte oprávnenie.
    Bez súhlasu autora sa zrejme nepohnete.
    kunzi V tom pripade ale pan Janoška, ani knižnice by nemohli fungovat ako funguju, ved mobilny telefon s fotoaparatom ma dnes kazdy :-)
    kunzi Pan Janoška, viete mi poradiť ako by mala vyzerať žiadosť autorovi? pisal som zatial emailom a niektori suhlasia, no predpokladam , ze cez email alebo facebook mi potvrdenie nebude stacit :-)
    kopretinka podľa mňa autor by mal mať zmluvu,ktorú dá tebe podpísať.....ale bez porady s právnikom by som do toho nešla....
      zbaliť

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Bez suhlasu autora ani elektronicku knihu nemozes sirit dalej.
    kunzi Ano, to mi je uz jasne. Ale ako by mala vyzerat ziadost, a co musi splnat aby to bolo dla zakona.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    @kunzi:
    Pre upresnenie - existuje niekoľko druhov licencií a uplatnenia autorského práva.
    1) Pre tzv. FREE - voľnom obsahu autor povoľuje použite bez platne a bez ďalšieho komerčného využitia (týka sa to nielen e-book, ale aj rôzneho software) - predpokladá, že užívateľ to bude používať sám pre svoju osobnú potrebu.
    2) Pre tzv. SHARE - je to taktiež voľné pre osobné použitie, pričom je možné autorovi zaslať symbolickú odmenu (niekedy stačí poďakovanie, e-card post-card a pod.). V týchto prípadoch tam vyskakuje odkaz o autorovi.
    3) Pre tzv. TRIAL - plne funkčné po istú dobu, potom je potrebné zaplatiť za licenciu (užite diela autorovi - za autorské právo).
    4) Pre PAY - plne platené - vtedy sa to stáva tvojim majetkom.
    Ale vo všetkých prípadoch - autorské právo je nezrušiteľné po istú dobu (napr. u hudobných diel 70 rokov po skone autora!)
    Ak by si chcel zverejniť čo i len časť z tej e-knihy na svojom webe - musíš požiadať autora o súhlas a je jedno, či sa bude, alebo nebude sťahovať.
    Autor vydaním e-knihy istotne mal isté požiadavky a podmienky - preštuduj si ich. Možno je autorské právo tzv. prenesené - na vydávateľa e-knihy na internetovej stránke.

    Ake su autorske prava u eknih (elektronickych knih)a ako je mozne ich uverejnenie na internete?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.