Zavrieť

Porady

Uloženie riadnej a mimoriadnej účtovnej závierky do registra - rok 2013

Čítam metodické usmernenie Finančnej správy z februára 2014 o ukladaní účtovných závierok do registra.
Podľa § 23a ods. 3 zákona o účtovníctve účtovná jednotka ukladá riadnu a mimoriadnu účtovnú závierku v registri najneskôr do 6 mesiacov od dátumu, ku ktorému sa účtovná závierka zostavuje. Špecificky sú lehoty na ukladanie ustanovené napríklad v :
- zákone č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov, ktorý v § 49 ods. 11 ustanovuje daňovníkovi na účely podania DP povinnosť zostaviť účtovnú závierku ku koncu zdaňovacieho obdobia a v termíne na podanie daňového priznania ju uložiť podľa zákona o účtovníctve ( tzn. do registra), ak osobitný predpis neustanovuje inak.
Normálne som vedľa , neviem, či platí lehota 6 mesiacov, alebo musí byť uložená do lehoty 31.03.2014, ( alebo či už je uložená podaním účtovnej závierky na daňový úrad, keďže zo znenia § 49 zákona o dani z príjmov s účinnosťou od 1.1.2014 nevyplýva, že účtovná závierka je prílohou daňového priznania k dani z príjmov a ide o samostatné podanie účtovnej závierky a samostatné podanie DP k dani z príjmov ) .
Prosím, môže mi niekto toto vysvetliť? Asi už neviem normálne rozmýšľať. Idem si pozrieť ešte zákon 352/2013 Z z , ktorým sa dopĺňa a mení z.č. 431/2002 Z z a o.i. aj ustanovenia týkajúce sa ukladania dokumentov do RUZ.

Dopĺňam:
Už som to domotala úplne, myslím si, že po "novom" , keď som podala daňovému úradu riadnu účtovnú závierku, ten ju uloží do registra, tým je povinnosť splnená, akurát ak je podaná neschválená ÚZ , musí sa podať oznámenie o jej schválení na daňový úrad dodatočne, najneskôr do 5 pracovných dní od jej schválenia.
Uvažujem správne ?
Ak niekto odpovie, budem vďačná.
Naposledy upravil Replasťačka : 29.03.14 at 18:07
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Podaním na DU je splnená povinnost uložiť do Zb. listín - po novom do RUZ.
    Podáva sa RUZ nezávisle od DPPO ako samostatné podanie, nie je prílohou DPPO. Tu vidím problém, ak sa podáva "papierovo", aké potvrdenie o odovzdaní budeš mať? Potvrdenie o podaní DPPO už nedokladuje aj podanie RUZ - zatiaľ to vyzerá tak, že si musíš potvrdenie skoncipovať, pripraviť sama a nechať potvrdiť.
    Čo sa termínu týka - aj mne to vychádza tak, že firma je povinná do 31.3.2014 podať iba DPPO a zaplatiť daň, samotnú RUZ môže podať až do 30.6.2014 (štandardne).
    Exaktne som to však nikde nenašla, podávam všetko do 31.3.2014 a ak sa nestíha DPPO z objektívnych príčin, oznamujem odklad termínu a podám zasa všetko naraz v tomto náhradnom termíne.

    doplňujem, kedže dnes sa mi dostal do rúk tento materiál. ........ v prílohe
    Zákon o účtovníctve síce stanovuje termín 6 mesiacov, ale s výnimkami, medzi ktorými je aj ZDP, pričom ZDP stanovuje termín do 31.3.2014, všeobecne do termínu na podanie DPPO.
    Naposledy upravil KEJKA : 31.03.14 at 19:09
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Replasťačka Kejka, ďakujem za odpoveď, za Tvoju ochotu.
    Jana1303 chcem sa iba opýtať, keď elektronicky podám schválené DPPO, súvahu, výkaz ziskov a strát, poznámky, už nič viac nedávam????...
    Jana1303 ????? nikto??????
    lietadlo Tak toto by zaujímalo aj mňa
    tictac7 keď je RUZ podaná ako schválená, tak čo by ste asi ešte podávali?
    Jana1303 no napr. Rozhodnutie spoločníkov o schválení účt. závierky
    avalik no ved hore to mas pisane, ak ukladas neschvalenu UZ, musis nasledne poslat oznamenie o schvaleni - ziadne rozhodnutia neposielas - pozri do zakona o uctovnictve ... ak ukladas schvalenu UZ, nic ine k nej nepodavas
      zbaliť

    Uloženie riadnej a mimoriadnej účtovnej závierky do registra - rok 2013

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.