Zavrieť

Porady

VYUCTOVANIE-MERAČE

Vie mi niekto poradit, ako by som si vypocitala, aku sumu budem platit, ked mame pomerove merace a stav bol: 172-izba, 182-izba, 212-kuchyna. Bude nam to robit firma, ktora to montovala, ale zaujimalo by ma ci si to viem vypocitat pre kontrolu aj ja sama.
Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    DANUS
    Vie mi niekto poradit, ako by som si vypocitala, aku sumu budem platit, ked mame pomerove merace a stav bol: 172-izba, 182-izba, 212-kuchyna. Bude nam to robit firma, ktora to montovala, ale zaujimalo by ma ci si to viem vypocitat pre kontrolu aj ja sama.
    Dakujem
    Obávam sa, že sama si asi kontrolu neurobíš, pretože to sú len pomerové merače. To znamená, že Tvoje náklady sa vypočítajú z celkovej spotreby domu k pomeru Tvojej spotreby. Na kontrolu by si potrebovala vedieť, akú spotrebu búdú mať ostatné bytové jednotky resp. celkovú spotrebu domu.

    GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

    GabiZ
    Súhlasím s Chobot, ale tú celkovú spotrebu domu budeš mať uvedenú aj vo vyúčtovaní. Jedine potom by sa to dalo prerátať, koľko si mala spotrebu, prípadne či tam bol uvedený aj nejaký koeficient, ak bol rozdiel medzi fakturačným stavom a stavom z vašich meračov.

    svojar je offline (nepripojený) svojar

    svojar
    Sám si to nikto vyrátať nemôže. K tomu je potreba vedieť čiastku z ktorej sa vyrátává percentuálny podiel podľa m2 a čiastku, ktorá sa delí podľa údajov pomerových meračov. My sme v našom dome dohodnutí tak, že po odpočte meračov mi každá domácnosť dá svoj odpočet a hneď na druhý deň po obdržaní poslednej faktury za teplo od dodávateľa už máme predbežné výsledky. Viem to vyrátať aj bez programu, nie je tam síce presne rozrátané množstvo v GJ a iné náležitosti, ale rozdieľ medzi mojím výpočtom a oficiálnym od firmy sa pohybuje tak v rozmedzí 10 - 20,- Sk. Odpočíta si od toho svoje zálohy a predbežne vie ako dopadol. Firme to po odoslaní údajov trvá dlhšie, však nemajú iba nás. Ale letos už to máme a môžeme robiť ročné vyúčtovanie záloh za všetky služby pre každú domácnosť.

    Orim je offline (nepripojený) Orim

    Orim
    Nesúhlasím tak celkom. Je to síce pomerový merač, ale každý si to môže vypočítať podľa minuloročných výpočtov.
    Podľa mojeho názoru by sa hodnota množstva tepla vzhľadom ku dieliku nemala meniť. Samozrejme pre každý radiator je iná. Rovnaká je len u rovnakých radiátorov čo do veľkosti a typu.
    V minuloročnom vyhodnotení spotreby by mali byť hodnoty a podľa nich by sa to malo dať prepočítať. Je to však len taký hrubý prepočet.

    Ináč sa ten prepočet robí z celkovej spotreby množstva tepla, počtu dielikov po prepočte podľa mierok (koeficientov pre jednotlivé radiatory). Z toho vám potom urobia príslušný pomer pre vás.


    Príklad ako sa to počíta:

    Legenda
    D - dielik
    UD - upavený dielik

    Výpočet
    Máte dva čo do typu rovnaké radiatory jeden má plochu 1m2 a druhý 2m2. Na obidvoch sú merače a na nich je hodnota 10 D. Samozrejme ten väčší má dvojnásobný výkon a preto tam musí byť "MIERKA" (kooficient dvojnásobne väčší) aby sa to dalo správne vyhodnotiť. Takže ak je na prvom koeficient 1 na druhom musí byť 2.
    Potom je upravený pomer
    1. radiator 1 x 10 D = 10 UD
    2. radiator 2 x 10 D =20 UD
    Spolu je to po upravení 30 upravených dielkov
    Celková spotreba je 6 GJ potom na jeden "UD" vychádza 6 Gj / 30 = 0,2 Gj na jeden UD.
    Spotreba
    1. radiátor je 10 UD x 0,2 = 2 Gj
    2. radiator je 20 UD x 0,2 = 4 Gj
    Cena za GJ je povedzme 600.- Sk
    1. radiator 2 Gj x 600 = 1200.- Sk
    2. radiator 4 Gj x 600 = 2400.-Sk

    A takto sa to prepočíta na všetky radiatory v dome a potom vám z toho vyjde spotreba za byt a táto sa vynásobí cenou za Gj.
    Toto je jedna časť výpočtu podľa spotreby, druhá sa počíta podľa plochy. potom sa obidve čiastky spočítajú dohromady.
    Podľa plochy bytu je to počítanie podobné.

    Pomer výpočtov sa pohybuje v rozsahu medzi:
    30 % - 40 % podľa plochy
    70 % - 60 % podľa spotreby


    To je zhruba všetko
    Naposledy upravil Orim : 03.04.06 at 18:28

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.