Zavrieť

Porady

Hypotéka a podiel bytu.

Som vo vzťahu s mužom 7 a pol roka a čakáme spolu dieťa. Bývame v jeho byte (družstevný byt,ale on je vlastníkom práv). Pred časom sme sa rozhodli že si vezmeme hypotéku (medzitým však priateľ prišiel o prácu). Hypotéka teda musí byť písaná na moje meno, kedze iba ja pracujem a priatel bude figurovať ako spoludlžník.
Našli sme vhodný byt na kúpu. Priateľ mi však povedal, že na liste vlastníctva a na zmluve k tomu novému bytu nebudem mať podiel 50% ale len nejakych 30%. Zdá sa mi to nefér. Cítim sa ako nejaká chudera, s ktorou on vôbec nepočíta a len kalkuluje. Povedala som mu , že v tom prípade žiadnu hypo nezoberiem pokial nebudem mat potvrdené a overené notárom, že budem mať 50% podiel z nového bytu. S tým nesúhlasil..
Neviem už čo mám robiť, cítim sa otrasne, nikdy ma neživil, vždy som bola zamestnaná a mali sme vždy všetko rozdelené na polovice, čo sa týkalo výdavkov. Myslela som si že teraz už budeme ako jedna rodina a budeme zdielať všetko spolu,rovným dielom..
Urobila som dobre, mám na tom trvať alebo sa uspokojiť s tym mensim dielom?
A ked sa mu nieco stane, tak este budem mat dotahovacky s jeho rodinou??
Vedeli by ste mi nejak poradiť? Budem vďačná za každý názor.
Bednarova J A clensky podiel k druzstevneho bytu preda, alebo nie???
Karla26 No ten družstevný byt v ktorom teraz bývame je jeho a ten sa chystá predať.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    nuž ... sama si musíš na toto dať odpoveď - v podstate si to už aj tu napísala ...
    Tie "doťahovačky" s rodinou sú veru dosť pravdepodobné .. (keď už jeho prístup je taký ..)

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    hypotéku beriete v akom pomere? a koľko stojí kupovaný byt... a kto z vás sa akým dieľom podieľa na kúpe toho bytu... lebo ak máš mať 30 % z hodnoty bytu, a hypotéku máš brať ty... tak viac ako je hodnota tvojho podielu z banky nedostaneš...
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Karla26 Hypoteku berieme na moje meno, on tam bude figurovať ako spoludlžník. Niekde som práveže počula že banku nemusí zaujímať v akom pomere bude ten podiel vlastníctva bytu rozdelený.
    Ice dive no ak je priateľ nezamestnaný... aký príjem chce dokladovať... ak má figurovať ako nezamestnaný spoludlžník... v podstate znižuje ti bonitu... a zvyšuje riziko nesplatenia úveru... takže úroková sadzba môže byť z tohto dôvodu vyššia... banka poskytne úver len do takej výšky, do akej má zábezpeku... takže určite sa bude zaujímať o riziko, ktoré je so splatením úveru spojené... ako tehotná s 30 % vlastníctvom zakladanej nehnuteľnosti a nezamestnaným partnerom by som veľmi o hypotéke ani neuvažoval, najmä ak máte tieto doťahovačky o majetok... to máš jednoduchšie ak sa vezmete a družstevný byt odkúpite po svadbe... a prídeš k polovici bytu ani nevieš ako....
    Karla26 Presne to si myslim aj ja. Na uver sa teraz vykaslat a riesit to po svadbe. Mrzí ma ze som mu tak slepo verila a stale som obhajovala to, čo robil. Nikdy som od neho nic nechcela, nikdy mi nic nekupoval ale ked sa jedná o rodinu, myslela som ze v tomto mame spolocny nazor.
    My sme si uz uver podali a cakame na schvalenie. Len vcera sme mali vacsiu vymenu nazorov a mne tusim svitlo, co som sa chystala spraviť. Zadlzit sa na cely zivot, s clovekom ktory kalkuluje a este nemat ani polovicu z toho, co budem splacat.
    Karla26 No my sme si už o úver požiadali a cakame na schvalenie. a viem že sme v banke tvrdili že to pojde na 50%, mne priatel povedal az potom ze na kupnej zmluve a v liste vlastnictva budem mat zapisanych len 30% nehnutelnosti alebo nieco v tom zmysle.
    Jednoducho nechce aby som mala tych 50%.
      zbaliť

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Mne naopak príde to čo požaduje ako velmi logicke ...
    Ma byt ... vlastny ... planuje ho predat a tebe v podstate vyhovuje ze JEHO peniaze miniete spolocne, že ? napr. na splatky noveho bytu ...
    Aka je situacia teraz ? on ma byt, ty nemas nic
    Aka bude situacia potom ? podla teba: z noveho bytu ty 50%, on 50% ... a peniaze z jeho bytu tiež 50/50 ... prečo ? on predsa do noveho bytu da viac ... ovela viac
    Cisto matematicky, ak hodnota noveho bytu je A a hodnota jeho terajsieho bytu je B, tak tvoj podiel na novom byte by mal byt (A-B)/2A ... a jeho podiel (A+B)/2A
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Karla26 Vobec mi nejde o jeho peniaze z bytu, ja sa citim dotknutá preto, lebo ide o jeho buducu manzelku a dieta a on hned ako prve kalkuluje a vymeria mi podiel?? Ved keby som nemala pracu teraz tak nam ani hypo nedaju. Byt ktory kupujeme chcem 50/50 a z predaja jeho bytu ja nemusim vidiet ani cent.
    Peggynka Cítiš problémy? Ja by som počkala s tak závažným rozhodnutím.A prečo vlastne riešite bývanie,keď máte ?
    expeeert Neviem ale túto matematiku som nepochopil - to by mohlo platiť v prípade že on predá byt, tie peniaze sa doložia na nový a hypotéku budú splácať ďalej pol na pol.
    AK ale on bude svoje splácať z predaja bytu (keďže je nezamestnaný) a ona zo zárobku, tak by ten pomer mal byť 50/50
    V podstate všetko je to tom akým pomerom sa budú podieľať na kúpe nového bytu, bez ohľadu na to, kto to bude z akých zdrojov splácať.
      zbaliť

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    A co keby ste sa dohodli, ze peniaze,ktore ziska za predaj bytu,ktory ma doteraz, si odlozi sam pre seba a ked kupite novy byt na hypo, tak ho kupite a budete splacat spolocne,s rovnakym podielom,aby sa ani jeden necitil ukrateny??? Zacnete s cistym stitom.

    Inak, neviem, preco sa ti zdaju tie poziadavky tvojho priatela nenormalne.
    Rozmysla logicky, tak ako vacsina ludi v jeho pripade.Dnes sa to bezne robi, ze kazdy si strazi ten svoj majetok,ktory prinasa do vztahu,aby v pripade rozchodu ho nemusel darovat niekomu, kto sa on nezasluzil ani korunou.

    Co sa ti zda na tom neferove? Ver, ze ty by si na jeho mieste rozmyslala rovnako...

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Daj si napísať byt na seba, budete mať dva byty. Po prípadnom rozchode si môžete vyrátať, kto koľko dal zo svojho do spoločného alebo zo spoločného do výhradného vlastníctva.

    Ferdosondo je offline (nepripojený) Ferdosondo

    Ferdosondo
    Veď je to jednoduché. Ak chceš 50/50, tak kúpte nový byt na polovicu. Priateľ nech dá 50 % na nový byt trebárs z predaja užívateľských práv k jeho bytu. No a Ty 50% trebárs z hypotéky, ktorú budeš splácať Ty. Budete si fifty fifty a nebudete si nič závidieť hneď od začiatku.

    Hypotéka a podiel bytu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.