Zavrieť

Porady

podané riadne DP typ A, následne podane dodatočné DP typ B

dobrý den,

máte niekto skusenost, resp. vedomost o podaní riadneho DP typu A a následne dnes podaného dodatočného DP typu B?

oba DP boli nulové:
- typ A vystavený len kvoli tomu, ze zamestnavatel neurobil ročne zučtovanie dane,
- typ B kvoli tomu, ze danovník si spomenul, ze v roku 2013 predal nehnutelnost (v podstate smiesna suma 1235 eur) presne za tolko, za kolko ju pred 4 rokmi kupil, takze tiez nulový základ dane...ale podane kvoli tomu, aby boli veci na poriadku..

a teraz sa chcem opytat, čo z toho vsetkeho vyplýva? na DU som sa dnes dozvedela, ze VRAJ v minulosti im softvér sparovanie týchto dvoch DP robil problemy, vraj je mozne, ze danovnika zavolaju, aby dodatocné priznanie typu B bolo preto podané ako riadne a tým padom sa nebude brat ohlad na to, ze predtým bolo podane DP typ A s tým, ze v tomto pripade urcite dostane pokutu za oneskorene podanie...

uz ste sa s takým niečim stretli? a ak sa im to "podarí spárovat" aj tak hrozí pokuta? asi lutujem, ze som mu neporadila, aby sa radsej na to vykašlal

dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Myslím si, že stále platí, že dodatočné DP sa podáva, ak sa zistí v riadnom DP nejaká nezrovnalosť. Nepíše sa o type DP, ale o DP.
    Napríklad aj tu http://www.danovepriznanie.sk/index.php?id=241
    sa píše:
    Ak daňovník, ktorý podal priznanie typ A zistí po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania, že mal okrem príjmov zo závislej činnosti ((§ 5 zákona) za príslušné zdaňovacie obdobie aj iný druh zdaniteľných príjmov podľa zákona, je povinný podať dodatočné daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ B.
    Nemalo by sa to považovať ako nepodané DP.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    aktaK v podstate 3, či 4 pracovničky sa k tomuto nevedeli vyjadriť, tá čo to mala na starosti to predbezne uzatvorila tak, ze ak bude nejaky problem v parovaní týchto dvoch DP A a aj B, tak sa mi ozve, ze čo dalej... jedna z nich tvrdila ze v minulosti to bol problem, vraj softver to nedovolil, ja som oponovala týmto poučením, s tým, že my za to nemozme, ze maju takýto softver, pokial poučenie k DP hovorí inak..
    aktaK dakujem velmi pekne,
    a teda v pripade, ze sme podali dodatočné DP, a uznajú ho aj ako dodatočné,
    aj v takomto prípade sa udeluje pokuta?
    Kvaka Nie, iba vtedy je pokuta, ak by výsledkom DDP bolo zvýšenie dane.
    aktaK DAKUJEM VELMI PEKNE
      zbaliť

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    no, keďže mal príjmy, ktoré spadajú pod B a on podal len A, bude sa to považovať, ako nepodané DP aj s pokutou 30,-- e
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    aktaK to znamená, ze v oboch prípadoch dostane rovnaku pokutu?
    a pokial by nepodal vobec to druhe - typ B, s akou pravdepodobnostou sa na to príde? a aká by bola v tomto pripade pokuta? tiez "len" 30 eur?
    tictac7 pravdepodobnosť? 1:celkovému počtu daňovníkov - ja fakt netuším. Pokiaľ ho niekto nebonzne, tak do 31.12.2019 sa musí modliť a má vo vačku 30 e. Aká bude pokuta za nepodanie DP vtedy, keď mu na to prídu - netuším. Ja fakt neviem, ako sa dovtedy zmení zákon. Teraz by to stále bolo tých 30 - či si podá oneskorené DP sám, alebo ho podá na základe výzvy, ak mu taká z DÚ príde.
    aktaK tak to ma mrzí toto, dá sa odvolat voči takejto pokute? je nejaka sanca?
    tictac7 nie - neznalosť zákona neospravedlňuje.
    aktaK dakujem
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Kedy podával DP typu B ? Aký hrubý príjem mal zo zamestnania ?
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tictac7 ...podľa zadania B nepodal, podal A
    veronikasad Nečítam pozorne, v prvom príspevku je že dnes podal B-čko. Len nevieem, či do toho B-čka boli zahrnuté aj príjmy zo ZČ. V tomn prípade by bolo vhodné k DP typu A podať dodatočné DP s nulovými príjmami (nie nulovým základom dane)
    tictac7 no ja to beriem, že dnes podal B - teda po funsuse - v termíne na podanie bolo podané A, hoci malo byť podané B - či zle chápem?
    veronikasad Ak to B-čko DU uzná ako dodatočné, tak "po funuse" nie je. Len s tým dodatočným som nie si istá.
    aktaK typ A podane 3.3.14
    typ B podane dnes 4.4.14 ako dodatočné DP

    v type B je opatovne priznaný ročný prijem ako zamestnanec v hrubom vo výške 6 000 eur.

    v poučení k typu B je totiž napisane v bode 3, ze v takomto pripade sa podava dodatočne danove priznanie, jedna pani na danovom urade mi naznačila, aby sme si to poučenie nechali v pripade potreby, takze vlastne teraz vobec neviem, co mozme ocakavat...
      zbaliť
    luja5 16.10.14 19:05 odstránil(a) z Porady

    podané riadne DP typ A, následne podane dodatočné DP typ B

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.