Zavrieť

Porady

Možnosť poberania výsluhového a invalidného dôchodku súčasne

poradí mi niekto, či sa dá poberať výsluhový dôchodok /policajta/ a zároven invalidný dôchodok /po odchode od polície/
Naposledy upravil Mariana B. : 08.04.14 at 12:38 Dôvod: Zmena nazvu otazky
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    ak ma dostatocny pocet rokov dochodkoveho poistenia "v civile" tak je to možné

    § 70
    Podmienky nároku na invalidný dôchodok

    (1) Poistenec má nárok na invalidný dôchodok, ak sa stal invalidný, získal počet rokov dôchodkového poistenia uvedený v § 72 a ku dňu vzniku invalidity nespĺňa podmienky nároku na starobný dôchodok alebo mu nebol priznaný predčasný starobný dôchodok.

    § 72

    (1) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok poistenca vo veku
    a) do 20 rokov je menej ako jeden rok,
    b) nad 20 rokov do 24 rokov je najmenej jeden rok,
    c) nad 24 rokov do 28 rokov je najmenej dva roky,
    d) nad 28 rokov do 34 rokov je najmenej päť rokov,
    e) nad 34 rokov do 40 rokov je najmenej osem rokov,
    f) nad 40 rokov do 45 rokov je najmenej 10 rokov,
    g) nad 45 rokov je najmenej 15 rokov.

    (2) Počet rokov dôchodkového poistenia na vznik nároku na invalidný dôchodok sa zisťuje z obdobia pred vznikom invalidity.

    (3) Poistencovi, ktorý sa stal invalidný v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, a fyzickej osobe, ktorá sa stala invalidná v období, v ktorom je nezaopatrené dieťa alebo doktorand v dennej forme štúdia a nedovŕšila 26 rokov veku, sa podmienka počtu rokov dôchodkového poistenia uvedená v odseku 1 považuje za splnenú.

    doplnenie pre viktorviktor:

    ... zadavatel pise o subehu poberania vysluhoveho dochodku a civilneho invalidneho dochodku .... nie o vysluhovom prispevku


    328/2002 Zákon o sociálnom zabezpečení policajtov a vojakov

    § 66

    (1) Pri súbehu nároku na výplatu výsluhového príspevku, výsluhového dôchodku, invalidného výsluhového dôchodku, vdovského výsluhového dôchodku, vdoveckého výsluhového dôchodku alebo sirotského výsluhového dôchodkus nárokom na dôchodok podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení má poberateľ takéhoto dôchodku nárok na výsluhový príspevok, výsluhový dôchodok, invalidný výsluhový dôchodok, vdovský výsluhový dôchodok, vdovecký výsluhový dôchodok alebo sirotský výsluhový dôchodok naďalej v plnej výške.
    Naposledy upravil avalik : 08.04.14 at 21:42
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sgabik prosím, čo znamená
    ak ma dostatocny pocet rokov dochodkoveho poistenia "v civile" -

    uvediem: v PZ som od 15.12.1994, predtým som inde nepracoval, do civilu by som šiel od 16.12.2014, rok som bol na zákl. vojenskej službe, teda mal by som 21 rokov odslúžených k výsluhovému dôchodku

    žiadosť na priznanie invalidného by som podal v čase po odchode z PZ

    mám 41 rokov, teda na nárok na výsluchu + invalidný by som potreboval ešte odrobiť mimo PZ 10 rokov ????

    za odpoved Ď.
    Kvaka Áno, 10 rokov na ID v civile pri veku 41 rokov, ale ty už budeš mať v tom čase viac ako 45 rokov, takže 15 rokov ti bude treba byť poistený v SP.
    sgabik uf ... Ď.
    janar1421 Je potrebné si uvedomiť, kedy bol dátum vzniku invalidity - ten určí posudkový lekár. Ja som ochorel v roku 2010 a vtedy som mal v civile odrobenych 11 rokov (potreboval som 15 rokov). Teraz .už mám tých 15 odrobených ale invalidný mi zamietli lebo invalidita vznikla v roku 2010 - takže už nikdy nebudem mať nárok na invalidný dôchodok ale do systému dôchodkového poistenia budem musieť platiť aj za invalidné poistenie.
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Čakal som , ako sa vyvinie " problém " ...

    sgabik (Včera 00:13) už len tých 10 vlastne 15 rokov ešte niekde odpracovat
    sgabik (07.04.14 23:39) uvediem: v PZ som od 15.12.1994, predtým som inde nepracoval, do civilu by som šiel od 16.12.2014, rok som bol na zákl. vojenskej službe, teda mal by som 21 rokov odslúžených k výsluhovému dôchodku

    žiadosť na priznanie invalidného by som podal v čase po odchode z PZ
    Naskytá sa otázka ?
    Si Ty vôbec nejaký invalid , alebo by si rád len vydrbať so štátom ?
    Lebo ešte ani nie si vo výsluhe a už špekuluješ . Takýto spôsob riešenia - možnosť proste nie je k dispozícii .

    ...a ak si na tom tak zle , tak prečo nejdeš teraz hneď na prehodnotenie zdravotného stavu ???
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    buchač Kua ...šak keď si to tak spätne uvedomím ???

    Výsluha + invalidita + teraz budem žiadaťďaľšie love zo sociálky ...

    Šak ja by som bol v jakej plnke ??? Dôchodok do tých 2.000 € + invalidita cca 700 € ( ? ) + sociálka ...
    sgabik nie som žiaden oblbovák, som po operácii chrbtice, ak by ma v práci prehodnitli, tak ma vyhodia, lebo nesplňam zdravotné podmienky , .... pracujem v priamom výkone služby .... a určite by mi neuznali pracovný úraz .... rozmýšľam do budúcna, lebo po takej operácii nebudem môcť robiť nič namáhavé, do určitého stavu ani sedavé zamestnanie a u nás niet práce ako v BA alebo väčších mestách ... seriózne som to všetko písal a seriózne nad tým aj uvažujem, lebo pokiaľ by som mal iné úmysly už dávno by som sa tým zaoberal /po 15 rokoch/... nie až po operácii, a mám malé deti, takže prácu potrebujem ... takže tak pre info....
    sgabik dalej ... akých 2.000€, asi tak 350, invali. akých 700€, kamarát má 100€ a aká sociálka???? to nechápem - žiadna, asi som prišiel na zlú adresu, alebo stránku ....
    čakal som seriózne komentáre
    podobá sa to na diskusiu na TOPKÁCH ...
    že som tu šiel ...
    buchač SORRY - mal si ale spomenúť aj problém , bola by iná reakcia ....

    Poviem inak .

    Ja som bol v roku 2001 celý rok onkologicky liečený a operovaný .
    Aj sa ma pýtali doktori , či idem na invaliditu .
    Odmietol som a potiahol dva roky . Od 1.1.2004 som na výsluhe . Aj som chvíľu robil , potom sa na to vyondial.

    Takže v konečnom dôsledku ser na tie nejaké love - invalidný , nakoľko ešte plno rokov musíš makať . Zdravie je predsa prednejšie ....či ???
    buchač CITUJEM :
    sgabik (Dnes 18:58) dalej ... akých 2.000€, asi tak 350, invali. akých 700€, kamarát má 100€ a aká sociálka???? to nechápem - žiadna, asi som prišiel na zlú adresu, alebo stránku ....
    čakal som seriózne komentáre
    podobá sa to na diskusiu na TOPKÁCH ...
    že som tu šiel ...

    ODPOVEDÁM:
    Zvykaj si , že nie každý je vážny ako zabalené kilo soli .

    Nechápeš ???...nuž ,za to ja nemôžem ...každý nemôže , nevie , nedokáže ...
      zbaliť

    viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

    viktorviktor
    podľa mňa dva dôchodky naraz asi ťažko, z. č. 328/2002 Z. z.
    § 66

    (1) Pri súbehu nároku na výplatu ......., výsluhového dôchodku, invalidného výsluhového dôchodku, ..., ..... .... s nárokom na dôchodok podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení má poberateľ takéhoto dôchodku nárok na ...., výsluhový dôchodok, invalidný výsluhový dôchodok, .

    § 65
    Pri súbehu nároku na výplatu výsluhového dôchodku policajta a invalidného výsluhového dôchodku policajta ..........má poberateľ dávky nárok na výplatu len jedného dôchodku, a to vyššieho. Pri rovnakej výške dôchodkov má poberateľ dávky nárok na ten dôchodok, na ktorý vznikol nárok skôr. Ak poberateľovi dávky vznikol nárok na obidva dôchodky v rovnakom čase, patrí mu ten dôchodok, o ktorého priznanie požiadal; súčasne zaniká nárok na dôchodok, ktorý sa nevypláca.
    Naposledy upravil viktorviktor : 10.04.14 at 20:40
    11 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    avalik cele znenie § 66

    (1) Pri súbehu nároku na výplatu výsluhového príspevku, výsluhového dôchodku, invalidného výsluhového dôchodku, vdovského výsluhového dôchodku, vdoveckého výsluhového dôchodku alebo sirotského výsluhového dôchodku s nárokom na dôchodok podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení má poberateľ takéhoto dôchodku nárok na výsluhový príspevok, výsluhový dôchodok, invalidný výsluhový dôchodok, vdovský výsluhový dôchodok, vdovecký výsluhový dôchodok alebo sirotský výsluhový dôchodok naďalej v plnej výške.
    sgabik § 66

    (1) Pri súbehu nároku na výplatu výsluhového príspevku, výsluhového dôchodku, invalidného výsluhového dôchodku, vdovského výsluhového dôchodku, vdoveckého výsluhového dôchodku alebo sirotského výsluhového dôchodku s nárokom na dôchodok podľa všeobecných predpisov o sociálnom poistení má poberateľ takéhoto dôchodku nárok na výsluhový príspevok, výsluhový dôchodok, invalidný výsluhový dôchodok, vdovský výsluhový dôchodok, vdovecký výsluhový dôchodok alebo sirotský výsluhový dôchodok naďalej v plnej výške.

    práve toto mi vychádza tak, že - posledný riadok - nadalej v plnej výške.
    avalik ano, mozes poberat sucasne aj VD aj ID - ak ti bude priznany
    sgabik už len tých 10 vlastne 15 rokov ešte niekde odpracovat
    viktorviktor vymazané pre prehľadnosť
    sgabik výsluhový príspevok na po menej ako 15 odslúžených rokoch,po 15 je výsluhový dôchodok,
    ja mám teda nárok na výsl. dôchodok, nepoberá sa najprv výsl. príspevok a potom výsl. dôchodok
    - priamo na MV je trocha problém
    avalik viktorviktor doplnila som do svojej odpovede
    viktorviktor vymazané pre prehľadnosť
    avalik viktorviktor ... preco pises do temy kde sa nerozumies - preco pises o vysluhovom prispevku ked zadavatel ma narok na vysluhovy dochodok? ... ja este nemam 62 rokov a som poberatelkou vysluhoveho dochodku ... ak sa mi podari odrobit v civile este 15 rokov budem mat narok ci uz na civilny ID alebo civilny starobny dochodok (za sucasneho stavu zakonov) ... mimochodom § 143z hovori o odchodnom
    viktorviktor vymazané pre prehľadnosť
    avalik viktorviktor, zase splietas! ... citujes neaktualne znenie zakona, zbytocne mrnikujes temu vysluhovym prispevkom

    aktualne znenie

    § 31 (2) Výsluhový príspevok podľa odseku 1 patrí odo dňa nasledujúceho po dni skončenia služobného pomeru počas

    a) 1 roka, ak služobný pomer trval najmenej 10 rokov, ale menej ako 17 rokov a policajt a profesionálny vojak nesplnil podmienky nároku na výsluhový dôchodok podľa § 38,

    b) 2 rokov, ak služobný pomer trval najmenej 17 rokov, ale menej ako 22 rokov a policajt a profesionálny vojak nesplnil podmienky nároku na výsluhový dôchodok podľa § 38,

    c) 3 rokov, ak služobný pomer trval najmenej 22 rokov, ale menej ako 25 rokov a policajt a profesionálny vojak nesplnil podmienky nároku na výsluhový dôchodok podľa § 38.


    § 38

    (1) Policajt a profesionálny vojak, ktorému sa skončil služobný pomer, má nárok na výsluhový dôchodok, ak služobný pomer trval najmenej 25 rokov.

    Nemozes uvazovat analogicky - musis vychadzat z toho co je uvedene v zakone

    ... su to proste dva samostatne dochodkove systemy civilny a vojensky

    ... hore v mojom prispevku mas zvyraznene, ze ak bude poberat vojensky dochodok, v pripade poberania aj civilneho dochodku vojensky mu ostava v plnej vyske. Socialna poistovna nemoze povazovat vysluhovy dochodok priznany podla 328/2002 za predcasny starobny dochodok podla 461/2003.
      zbaliť
    avalik 05.04.14 21:06 priradil do Porady

    Možnosť poberania výsluhového a invalidného dôchodku súčasne

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.