Zavrieť

Porady

Z čoho sa bude počítať materské?

Do októbra 2013 som bola zamestnaná na TPP. Od novembra 2013 som evidovaná na úrade práce. Zakladám si živnosť, ale súčasne sa mi pred pár dňami potvrdilo tehotenstvo. Na MD by som mala nastúpiť v októbri 2014. Potrebovala by som, prosím vás, poradiť, z čoho sa mi bude vypočítavať MD? Ovplyvní výšku materského, že som bola evidovaná na ÚP a príjmy zo živnosti? Ďakujem veľmi pekne za Vaše odpovede a rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Zo živnosti nárok nevznikne.
    Možnosť je dobrovoľné poistenie a to buď
    - krátko pred materskou uzatvoriť dobrovoĺné poistenie z minima a dávka bude vyplácaná z minima
    - dobrovoľné poistenie uzatovriť hneď na vyššiu sumu, ak by stihlo trvať aspoň 26 týždňov pred materskou, dávka bude vypočítaná zvyššej sumy. Treba počítať, že okrem nemocenského sa musí platiť aj dôchodkové poistenie, čo je dosť.

    Možnosť je aj uzatvoriť dohodu s pravidelným príjmom, alebo pracovný pomer s pravidelným príjmom v akejkoľvej výške menej ako 90 dní pred materskou, potom by sa dávka určila zo zamestnania v r.2013.

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    obávam sa, že ti nárok na MD nevznikne.....
    mala si aspoň dohodu v roku 2013, v roku 2014 popri evidencii???
    veronikasad Ak TPP trval do oktobra 2013, podmienku 270 dní poistenia v posledných dvoch rokoch ešte bude mať splnenú. Len treba uzatvoriť pred nástupom na MD dobrovolné poistenie (http://www.porada.sk/poistenie#__AUTOKW) - materské (http://www.porada.sk/materske#__AUTOKW) bude počítané z min. VZ. (platí za predpokladu, že prac.pomer trval 01-10/2013
    Adazo TPP trval v roku 2013 od 01-10. v roku 2014 som bola zatial len na UP bez akejkolvek dohody. od mája by som mala zacat pracovat na zaklade zivnosti. mozem poprosit o vysvetlenie toho dobrobolneho poistenia? - kedy, preco, v akej vyske... dakujem!

    Z čoho sa bude počítať materské?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.