Zavrieť

Porady

Môžem si dať živnosť pri podnikaní na niekoho z rodiny?

Začínam podnikať na internete,no nechcem si zakladať živnosť, lebo nieje isté či sa mi bude dariť. Chcela by som sa spýtať či je možné aby som si živnosť nezaložila respektíve mala by som ju, ale na inú osobu npr.otca,sestru a pod...
Taktiež ako je to v takom prípade s odvodom daní a odvodom do sociálnej poistovne?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Živnosť
    § 2
    Na začiatok

    Živnosťou je sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených týmto zákonom.
    Kitty0012 Skvelé, takže musím si ju založiť.
    veronikasad Pochopila si § 2 Živ.zákona správne
    Ing. Ľubomír Janoška
    Nemôžete mať živnosť písanú na príbuzného.
    Ale Váš príbuzný v priamom rade môže mať živnosť so všetkými právami a povinnosťami, ktoré z toho vyplývajú. A Vy ako jeho príbuzná v priamom rade môžete preňho pracovať - zákon 82/2005 v znení noviel, § 2a.
    PS - ak je Váš otec dôchodca, môže prísť o dôchodok.
    Naposledy upravil Ing. Ľubomír Janoška : 08.04.14 at 04:47
    xeva Dôchodca môže popri poberaní dôchodku podnikať. Prečo by mohol prísť o dôchodok ? Myslel ste predčasného dôchodcu ?
    Ing. Ľubomír Janoška máte pravdu, radšej som to prečiarkol, nech nikoho nemýlim

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    ono je toto celé všetko dosť individuálne... záleží od toho či máte iné zamestnanie a pod... ale spravidla, je lepšie nešpekulovať a mať všetko pod jednou strechou na seba... ono ak máte trvalý pracovný pomer tak v prvom roku podnikania sa nemusia platiť žiadne odvody a až následne podľa obratu sa platia minimálne odvody do sociálnej poisťovne - do zdravotnej ich bude treba pri ročnom zúčtovaní doplatiť... a po roku sa možno uvidí, či sa oplatí nechať si živnosť, alebo prejsť na sro...

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Keď sa rozhodneš, môžeš živnosť zrušiť. Odhliadnúc od toho, že je to proti pravidlám, bolo by to oveľa komplikovanejšie ako vlastná a ešte si pokazíš vzťahy v rodine.
    Kitty0012 Zajtra idem na živnostenský úrad a bude po probléme. Ďakujem za vaše odpovede.

    Môžem si dať živnosť pri podnikaní na niekoho z rodiny?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.