Zavrieť

Porady

Ako postupovať keď nám šofér zo stavebnín poškodil bránu?

Zdravím.Chcem sa spýtať ako postupovať v prípade poškodenia samonosnej brány,respektíve povrchovej úpravy šoférom zo stavebnín,ktorý prišiel pre zbytok materiálu.Pri odchode z nášho pozemku nabral aj bránu poškodil pravú bočnú hranu po celej dĺžke.O pár milimetrov ohol-posunul aj pohon na bránu,čo sme zbadali až pri automatickom zatvorení,keď to komplet strhlo farbu aj zinkovanie pozdĺž celého nosníka.Oprava znamená odpojiť pohon,zaviezť na opieskovanie,potom do práškovne,kde to odmastia,napráškujú a vypália,dovoz na pozemok a znovuzapojenie pohonu.Podľa odhadu pracovníka práškovne bude stáť len pieskovanie a práškovanie cca 300-400€(brána má 6,5m dĺžku a 1,6m výšku)plus doprava a služby elektrikára!Majiteľ stavebnín odmieta škodu zaplatiť s tým,že sa máme dohodnúť s jeho zamestnancom,aby nám dal nejakých 50€,že sú dostať na to spreje!On že nebude platiť práškovanie celej brány!Takýto spôsob opravy na mieste ale nieje možný,ako sme boli informovaný,musí byť dodržaný pôvodný technologický postup,inak stratíme nárok na 10 ročnú záruku na povrchovú úpravu.Brána nemá ešte ani rok,nová stála na komplet 3000€,z čoho len povrchová úprava bola vyše 700€!Stavebniny by mali byť na takéto prípady poistené,toto sú však dedinské stavebniny a majiteľ je známy lakomec,takže pochybujeme že nejakú poistku má!Naša poistka zahŕňa aj poistenie plota,zaujímalo by nás,či nám poisťovňa sumu za opravu vyplatí a potom to bude od neho žiadať(tak ako je to napr.pri havarijnej poistke)Môžem si to dať na jeho náklady opraviť (po predchádzajúcom písomnom upozornení)a potom mu predložiť faktúru a prípadne to vymáhať súdne?Ako treba postupovať,nemá niekto podobnú skúsenosť?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jslancik je offline (nepripojený) jslancik

    bez servítky jslancik
    drahá brána skoro ako keby si ju mal od d*ric*x-u

    Berieš to očividne veľmi zodpovedne. Mimochodom, skús pozrieť tú bránu, či na nej nemáš iné škrabance a oderky. Na 90% áno. Takže záruka na povrchovku je tak či tak v háji. Existujú špeciálne spreje, jeden stojí okolo 9€ (AUTOCOLOR akrylový sprej), ktorý dokáže prakticky nahradiť poplastovanie brány. Obrúsiť poškodenie a kvalitne zasprejovať.

    Ideálne by bolo, keby poisťovne všetko zožrali - tie stovky eur za opravy, dopravu a pod. Len nežijeme v ideálnom svete.

    Mimochodom, poisťovňa sa bude pýtať, ako došlo k poškodeniu. Nepíšeš, akým spôsobom ju nabúral. Resp. po celej dĺžke? Veľmi divné poškodenie. Išiel popri nej a bokom nárazníka ju drel?
    Budú sa pýtať na bezpečnosť - napr. citlivá hrana, fotobunky, a pod. Aj pri tom si bol taký dôsledný a zodpovedný? Lebo ľudia si to rôzne zjednodušujú...
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    taiko zaujimava poznamka, kedze vzhladom na to co pise MAMINAS, si niektore poskodenia asi sposobili "sami" zatvaranim brany.
    jslancik podľa čoho si došiel k svojmu postrehu (o poskodeni zatvaranim brany)? Asi neviem čítať medzi riadkami. Alebo už ani riadky
    taiko "O pár milimetrov ohol-posunul aj pohon na bránu,čo sme zbadali až pri automatickom zatvorení,keď to komplet strhlo farbu aj zinkovanie pozdĺž celého nosníka.", ale je mozne ze ja som to zle pochopil Som to myslel tak, ze im to poistovna ani mozno neuzna, ked poskodenie vzniklo aj pri zatvarani
    MAMINAS ˇAno je to tak poškodenie povrchovej úpravy vzniklo až pri aut. zatváraní brány.Bol u nás už aj likvidátor,ten zistil,že je vyosená celá brána,ohnutý nosník,ten bude treba vyrovnávať,ak sa podarí,alebo vymeniť.Inak sa stane že šnek na pohone brány spraví takzvaný vajcový efekt,bude síce fungovať nejaký čas ale časom zničí celý motor(brána má 650kg)Ešte čakáme na likvidátora z druhej poisťovne...
    taiko fuuuha, no riadne skody. Drzim prsty, aby ste to dobre vybavili
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Najprv sa poinformuj v poisťovni ...

    Až potom sa realizuj s tou prípadnou opravou na vlastné náklady .
    Predpokladám ( pre Tvoje dobro ) , že si si urobil aj náležitú fotodokumentáciu pre poisťovňu ( tá si ale aj tak urobí vlastné foto ) , no hlavne pre účely podania na súd , ak by na to v konečnom dôsledku malo dôjsť .

    DOPLNENIE :

    Poisťovňa nemusí zaplatiť komplet škodu z PZP ( radi si vymýšľajú dôvody ) a preto by som sa obrátil aj na poisťovňu , kde je nehnuteľnosť poistená .
    Príkladne tá moja poisťovňa prepláca materiál nutný na opravu vo výške , ktorá je momentálne na trhu ( dúfam , že sa chápeme ) a aj náklady na samotnú prácu .

    Ale je vhodné získať info z obidvoch zdrojov - poisťovní .
    Naposledy upravil buchač : 09.04.14 at 09:23
    pavol54 trt zaplatí poisťovňa z PZP len ak by dokázal že brána je súčasťou iného motorového vozidla treba si prečítať o čom je pzp (O spôsobení škody inému účastníkovi prevádzky na verejných komunikáciach (takže ani poľná cesta) len ak by tú bránu tlačil na káre

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Toto treba nahlasit ako nehodu poistovni, kde ma zakonne poistenie auto, kotre skodu sposobilo. A riesit vsetko cez poistovnu.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pavol54 a s ktorým autom malo to auto kolíziu?
    ivka70 PZP neriesi len koliziu 2 aut .... risi aj koliziu auta a domu, brany a pod.

    Dopravná nehoda je udalosť v cestnej premávke, ktorá sa stane v priamej súvislosti s premávkou vozidla a pri ktorej

    a) sa usmrtí alebo zraní osoba,
    b) sa poškodí cesta alebo všeobecne prospešné zariadenie,
    c) uniknú nebezpečné veci alebo
    d) na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikne hmotná škoda zrejme prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona (pozn.: 3.990 €).
    ..
    Ostatné udalosti v cestnej premávke, pri ktorých vznikla škoda v priamej súvislosti s premávkou vozidla, sa na účely tohto zákona nepovažujú za dopravnú nehodu. Takéto udalosti sú škodovou udalosťou.
    http://www.minv.sk/?co-robit-v-pripade-nehody
    ivka70 Účastník škodovej udalosti (osoba, ktorá sa priamo aktívne alebo pasívne zúčastnila na škodovej udalosti) je povinný

    bezodkladne zastaviť vozidlo, preukázať svoju totožnosť inému účastníkovi škodovej udalosti, poskytnúť údaje o poistení vozidla, vyplniť a podpísať tlačivo zavedené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody podľa osobitného predpisu (§ 11 ods. 2 zákon č. 381/2001 Z.z.) zdržať sa požitia alkoholu alebo inej návykovej látky a urobiť vhodné opatrenia, aby nebola ohrozená bezpečnosť alebo plynulosť cestnej premávky. Ak účastník škodovej udalosti spôsobil hmotnú škodu osobe, ktorá nie je účastníkom škodovej udalosti, je povinný o tom túto osobu bezodkladne upovedomiť a oznámiť jej svoje osobné údaje.
    pavol54 V CESTNEJ PREMÁVKE , to auto vykladalo tovar, keby išiel po ceste dostal defekt a vyvalil mu bránu to je z PZP
    ivka70 Vychadzal z pozemku na cestu ... odkial sa podla teba posudzuje cestna premavka???
    A aj keby to bolo vo dvore ci na parkovisku ..aj tak je to skodova udalost sposobena prevadzkou motoroveho vozidla .....
    pavol54 nechcem ti protirečiť, ale mala si už takú skutočnosť? jeden známy mal podobný prípad a likvidátor že nič čo sa týka PZP ale z havarijnej by to nevylúčili. však to si pred generálkou domu ho nechám obcúvať starou aviou tak že tam neostane okno celé a že škoda z PZP? a potom máloktorá brána(ak vôbec je) je na hranici komunikácie, Keby že opačne pri vchádzní do dvora by nestihol ubrzdiť alebo problém s technikou jazdy, ale ja mu prajem aby dostal prachy
    misoft Pochop jedno - vozidlo vychádzalo - teda bolo v pohybe, toto už patrí pod prevádzku vozidla a je jedno, či vychádzal (vchádzal) na parkovisko, stavenisko, lesnú cestu, dvor - stále platia pravidlá cestnej premávky a z toho vyplýva i náhrada škody pri tejto činnosti. A pretože HP na toto neplatí, uplatní sa PZP - spôsobil prevádzkou vozidla (výjazdom z dvora) škodu na majetku.
    Žiaľ, poisťovne si vždy nájdu 1000 dôvodov a výhovoriek, len aby platiť nebuseli. Ak máte možnosť - pozrite si v archíve STV Občan za dverami z dnešného dňa - tiež sa riešili problémy s poisťovňou....
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Na tvojom mieste by som to nahlásil aj na políciu. Veď stala sa dopravná nehoda, pri ktorej bol poškodený majetok. Mal byť spísaný záznam o dopravnej nehode a opravu brány by mohla poisťovňa preplatiť zo zákonnej poistky toho auta.

    Len to treba riadne zdokladovať.

    MAMINAS je offline (nepripojený) MAMINAS

    MAMINAS
    Vďaka všetkým za odpoveď. Už sme to nahlásili svojej poisťovni,pošlú nám formulár ktorý by mal majiteľ stavebnín vyplniť,len neviem či snami bude komunikovať.Ak áno malo by sa to riešiť cez naše poistenie rod.domu a následne si to budú regresom žiadať cez jeho PZP.Do dvoch dní by mal prísť likvidátor,uvidíme ako zareaguje na predbežnú sumu za opravu!
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    taiko a policii ste to uz nahlasili? Neda sa to naozaj klasifikovat ako dopravna nehoda? Myslim , ze tak by to bolo priamociarejsie. Vam sa lakomec moze vzpierat, ale s policiou to bude mat tazsie.
    MAMINAS Smola je že miestny policajt je jeho zaťko.....
    taiko ako to myslis, ze smola. Ak odmietne vykonat potrebne ukony, tak sa mozes stazovat. Vsak ten policajt ma nadriadenych nie? Ci "mne sa to hovori ked tam nezijem"?
    Ide mi len o to, aby si nezakladal temu "Poistovna mi nechce preplatit skodu, lebo to bola dopravna nehoda a som to neoznamil policii"
    MAMINAS Samozrejme že neodmietne potrebné úkony, aj dobehol za svokrom akože neoficiálne,v civile,ale tu to všetci berú že čo vyvádzame kovbojky veď sa nič nestalo,stačí zastriekať sprejom.Áno na pohľad nič strašné,ale na chrbte tú bránu neodnesem ani ju sám nezdemontujem a o nejakom provizórnom zasprejovaní nemôže byť reč.Na všetko si treba objednať ludí a to sú pálky,ktoré budú na nás!Poisťovňa sa vyjadrila že keď to ide cez poistku na dom,neposudzuje sa to ako dopr.nehoda,ale bližšie sa vyjadrí likvidátor.
    taiko viem si tu situaciu predstavit, preto som spominal, ze by som vsadil na istotu, Chapem, ze chces mat vsetko poravene tak ako ma byt a ze miestni koumaci by to aj stetkou pretreli
    Podla mna to vsak bola dopravna nehoda a poistovne zvyknu prejavovat velku neochotu platit a s radostou vyuziju kazdu Tvoju chybu, aby platit nemuseli
    pavol54 polícia s tým nič robiť nebude lebo podmienky: výška škody, úraz neboli naplnené
      zbaliť

    pavol54 je offline (nepripojený) pavol54

    pavol54
    z poistenia zamestnanca u zamestnávateľa za škody spôsobené pri výkone pracovných činností A keďže nie je poistený tak z vrecka šoféra, blbec mal si vás prizvať( alebo inú osobu spôsobilú) aby ste ho správne usmernili pri výjazde. PZP SA to netýka. jedine sa treba poradiť s poisťovňou o možnosti uplatnenia poistnej udalosti z poistky na stavbu (ak si ju mal poistenú, respektíve domácnosti(možno))
    Naposledy upravil pavol54 : 13.04.14 at 09:18

    bodliak je offline (nepripojený) bodliak

    bodliak
    Ale veď to je dopravná nehoda, auto musí mať PZP...

    Ako postupovať keď nám šofér zo stavebnín poškodil bránu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.