Zavrieť

Porady

Môžem podať žalobu na vyslovenie neplatnosti právneho úkonu pri predaji veci bez môjho súhlasu?

Môžem podať žalobu na vyslovenie neplatnosti právneho úkonu pri predaji auta bez môjho súhlasu počas rozvodového konania " leto 2013 " keď v tom čase predal náš spoločne nadobudnutý majetok počas manželstva ktorý bol síce na jeho meno ale bez môjho súhlasu ho predal,aké sú poplatky za podanie žaloby na súd a moje šance že som v práve.
ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Nie som síce právnik, ale podľa mňa nemáš veľké šance na úspech. Pozri si § 145 Občianskeho zákonníka:

    § 145

    (1) Bežné veci týkajúce sa spoločných vecí môže vybavovať každý z manželov. V ostatných veciach je potrebný súhlas oboch manželov; inak je právny úkon neplatný.

    Z toho vyplýva, že ak ide o bežnú vec, tak môže ktorýkoľvek z manželov aj sám rozhodnúť. V dnešnej dobe kúpa a predaj auta je považovaná za bežnú vec a nevyžaduje sa k nej súhlas manžela či manželky. Takže ak sa manžel rozhodol predať auto, ktoré bolo písané na jeho meno, nikto od neho nevyžadoval súhlas.

    Teda ohľadne samotného predaja by som povedal, že neuspeješ. Tebe ide ale asi o niečo iné - tie peniaze, ktoré predajom získal, si asi ponechal a nepriznal ich pri rozdeľovaní spoločného majetku. Je to tak?

    A došlo už k rozdeleniu BSM? Ak ešte nie, tak tam namietni skutočnosť, že predal auto a z toho boli nejaké peniaze, ktoré by mali byť rozdelené. Ak už rozdelenie BSM prebehlo, prečo si vtedy neuviedla, že máte aj auto, alebo ak ho predal pred rozdelením, prečo si vteda nenamietla, že aj tie peniaze majú byť rozdelené.

    Ale ak veľmi chceš, žalobu podať môžeš. Bude ťa to stáť 16,50 EUR plus prípadné ostatné trovy protistrany, ak prehráš. Ak si na to najmeš advokáta, tak ešte aj odmena advokátovi.

    ZAujímalo by ma, za koľko predal to auto, či to bola tak vysoká suma, pre ktorú si ochotná ísť do súdneho sporu.

    Bednarova J je offline (nepripojený) Bednarova J

    Bednarova J
    Súdny poplatok za žalobu je 99,50 Eur.
    Občiansky yákonník § 40a
    Ak ide o dôvod neplatnosti právneho úkonu podľa ustanovení § 49a, 140, § 145 ods. 1, § 479, § 589, § 701 ods. 1 a § 741b ods. 2, považuje sa právny úkon za platný, pokiaľ sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti právneho úkonu nedovolá. Neplatnosti sa nemôže dovolávať ten, kto ju sám spôsobil. To isté platí, ak právny úkon nebol urobený vo forme, ktorú vyžaduje dohoda účastníkov (§ 40). Ak je právny úkon v rozpore so všeobecne záväzným právnym predpisom o cenách, je neplatný iba v rozsahu, v ktorom odporuje tomuto predpisu, ak sa ten, kto je takým úkonom dotknutý, neplatnosti dovolá.

    Môžem podať žalobu na vyslovenie neplatnosti právneho úkonu pri predaji veci bez môjho súhlasu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.