Zavrieť

Porady

Podielove vlastnictvo domu a nemoznost dohody, pravo na sukromie

Dobry den, mam prosim otazku ohladom podieloveho vlastnictva; po rodicoch sme zdedili dom ja a 2 surodenci. Kedze rodicia nenechali zavet a s bratom sa vobec neda dohodnut, zostalo nam podielove spoluvlastnictvo domu. Ja som tam s rodicmi byvala, lebo som najmladisia, mam trvaly aj pobyt, ostatni su uz odstahovani a jedno poschodie domu pouzivam, mam tam vsetky osobne veci a z toho dovodu som si tuto cast zamkla. Brat sa mi teraz vyhraza, ze aj on je spolumajitel vsetkeho a vykopne dvere, ak mu to nespristupnim. Chcem vediet ci sa mozem nejako branit, mam predsa pravo na sukromie a napriek tomu, ze som obom navrhla vyplatenie a uz niekolkokrat to vyzeralo, ze sa dohodneme, brat si stale kladie nove a nove poziadavky a podmienky. Prosim o pomoc, co mozem robit v tomto pripade a ci mu musim spristupnit vsetko. Dakujem.
5 komentárov     zbaliť
ivka70 Kolkokrat este?
http://www.porada.sk/t228491-je-mozn...ml#post2440925
sharlotik ???
ivka70 http://www.porada.sk/t216110-etiketa-porady.html
Chobot ČO sa ti nezdá? Toto je iná otázka.
ivka70 OK, ospravedlnujem sa, nejako krizom so mpozerala ....
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Keď sa neviete dohodnúť, musí rozhodnúť súd.
    Podaj návrh na zrušenie a vyporiadanie podielového spoluvlastníctva podľa § 142 obč.zákonníka.
    Súd pôjde v poradí: 1) Môže rozdeliť dom na dva byty a spoluvlastníctvo spoločných častí a zraiadení 2) môže im zrušiť právo a tebe prikáže vyplatiť ich ...



    Právo na súkromie pri spoluvlastníctve je napr. tu:
    Naposledy upravil Mária27 : 13.04.14 at 20:34

    Hlasovalo 7 pouzivatelov

    Užitočné (7)
    arizona, Anik, Katy a R, Dav, Kvaka, Peggynka, JUDr. Lucia Semančínová
    7

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ty mas sice pravo na sukromie,ale aj brat ma pravo vyuzivat svoju nehnutelnost. taktiez vsetci mate povinnost sa o nehnutelnost starat a udrzovat ju.
    Nakolko iba ty sama uzivas nehnutelnost, mozu tvoji surodenci pytat odplatu-nejaky najom,lebo vyuzivas celu nehnutelnost.

    Ak nehnutelnost vyuzivaju vsetci,tak vsetci sa nejako dohodnite, co kto bude vyuzivat,ake priestory,ako to bude s platenim a pod. Ak sa nedohodnete samy medzi sebou, mozes sa obratit na sud....
    sharlotik Dakujem pekne. Mozem este otazku ohladom tej povinnosti o udrziavani, on totiz nechce ani nic platit a o dom sa treba starat/vykurovat v zime a pod. Mozem ho nejako vyzyvat k uhradam nevyhnutnym na udrziavanie domu, resp.zavazi to potom pripadne na sude? Dakujem
    Katy a R Samozrejme, všetky doklady súvisiace s údržbou, resp opravami si odkladaj - môžu sa zísť, ke´d sa budete súdiť ...

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Najrozumnejšie riešenie by bolo predať ten dom, peniaze rozdeliť medzi dedičmi (keďže máš 2 súrodencov, tak na 3 časti) a zo svojej časti si kúpiš vlastné bývanie, kde budeš jediným vlastníkom. Tam sa ti brat nebude vyhrážať, nebude to jeho majetok. Teraz má pravdu, ten dom, v ktorom bývaš, je aj jeho majetok a má právo ho užívať rovnako ako ty. Každý vlastní 1/3 z každého kúsku domu. Nemáte to nijako podelené, tak má právo byť s tebou vo všetkých izbách a dať si tam aj svoje veci.

    Podielove vlastnictvo domu a nemoznost dohody, pravo na sukromie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.