Zavrieť

Porady

Zrusenie splnomocnenia

Potrebujem pomoc,dal som splnomocnenie synovi na predaj mojho bytu ale mam podozrenie ze nekona cestne.ako mu mam zrusit splnomocnenie,nechce mi ho vratit,ako mamtoho docielit..bojim sa ze pridem o byt.
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Bolo to splnomocnenie vydané bez časového obmedzenia? Ak áno, tak jedine tak, že ho dôrazne požiadaš, aby ti ho vrátil.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Môžte ho odvolať, písomne a zaslať doporučene.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

draik
Môžte ho odvolať, písomne a zaslať doporučene.
Dobre, a čo v prípade, že ten jeho syn použije to slnomocnenie a predá ten byt? Urobí sa zápis do katastra a byt bude mať nového majiteľa. Ako potom ten otec preukáže, že splnomocnenie bolo neplatné? (predpokladám, že podpis je overený notárom). Alebo kto rozhodne, že kúpna zmluva je neplatná, ak strana predávajúceho bola riadne zastúpená formou plnej moci? To tým novým majiteľom len tak mirnix-dirnix zoberú byt, lebo predávajúci a jeho splnomocnenec majú medzi sebou nezhody?

Vidím, že ak by som náhodou niekedy kupoval nehnuteľnosť a druhá strana je zastúpená splnomocnencom, tak si asi overím, či je plná moc platná.
0 0
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Ak bolo plnomocenstvo riadne odvolané, tak splnomocnenec nemohol platne konať v mene splnomocniteľa. Proti rozhodnutiu o povolení vkladu sa nie je možné odvolať, ale je potrebné podať žalobu.
0 0
Ing. Ľubomír Janoška Ing. Ľubomír Janoška
Neviem poradiť odborne, poradím iba solidárne.
Poslal by som doporučene na katastrálny úrad prehlásenie o odvolaní/zrušení plnej moci s výslovnou požiadavkou, aby neakceptovali jeho konanie v mojom mene.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Ing. Ľubomír Janoška
Neviem poradiť odborne, poradím iba solidárne.
Poslal by som doporučene na katastrálny úrad prehlásenie o odvolaní/zrušení plnej moci s výslovnou požiadavkou, aby neakceptovali jeho konanie v mojom mene.
Mám obavy, že ak si ten list založí jeden referent a návrh na vklad bude vybavova iný, tak ten druhý nebude mať info, že plná moc nie je platná. Na LV sa také niečo asi nezaznamenáva. Ale za pokus to stojí.

Jednoznačnú istotu bude mať jedine vtedy, ak mu syn tú plnú moc vráti späť.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

z judikát u NS SR 2 Cdo 46/2011
Podľa § 33 ods. 1 Občianskeho zákonníka ak splnomocnenec prekročil svoje oprávnenie vyplývajúce z plnomocenstva, je splnomocniteľ viazaný, len pokiaľ toto prekročenie schválil. Ak však splnomocniteľ neoznámil osobe, s ktorou splnomocnenec konal, svoj nesúhlas bez zbytočného odkladu po tom, čo sa o prekročení oprávnenia dozvedel, platí, ţe prekročenie schválil.
0 0
viktorviktor viktorviktor

viktorviktor je offline (nepripojený) viktorviktor

neviem ako to chodí na katastry, vo vyhláške je uvedené "a iné údaje", kto tam ťarchu na základe čoho zapisuje,

Vyhláške Úradu geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky č. 79/1996
§ 15
List vlastníctva
... c) z časti “C – ťarchy”, ... iné práva, ak boli
dohodnuté ako vecné práva, a iné údaje obsahujúce bližšie vysvetlenia časti C a číslo zmeny;

aj tu čítaj
http://www.porada.sk/t152032-ako-zru...surodenca.html
Naposledy upravil viktorviktor : 04.05.14 at 12:57
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať