Zavrieť

Porady

Nahliadanie do spisu

Chcem sa spýtať, ako je upravené právo nahliadania do súdneho(dedičského) spisu v zmysle ako dlho môžem ten spis študovať a robiť z neho vlástné výpisy, prípadne si ho fotiť vlastným fotoaparátom. Ako potomok dedičov mám na to právo, akurát môj problém je, že ide o starší spis a keď som bol na súde, tak som musel ísť do kancelárie archívu, kde sa zmestil len jeden človek. Samozrejme bola tam veľká rada a ja som bol trocha pod časovým tlakom a aj pracovníčka mi povedala, že musí vybavovať aj ostatných. Keď som sa spýtal, či ten spis mi nemôže presunúť na miestnosť v infocentre, kde je na to priestor, tak to vraj možné nie je.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Pozri vyhlášku č.543/2005 o Spravovacom a kancelárskom poriadku pre okresne súdy ...

    § 64
    Vydávanie úradných potvrdení zo súdneho spisu


    (1) Na žiadosť tých, ktorí to potrebujú na uplatnenie alebo obhajovanie svojich práv, možno vydať úradné potvrdenie o skutočnostiach známych zo súdneho spisu, prípadne odpis alebo rovnopis niektorej písomnosti; ustanovenia osobitných predpisov22b) tým nie sú dotknuté. Vydávanie úradných potvrdení, rovnopisov a odpisov zo súdneho spisu je spoplatnené podľa osobitného predpisu.23)

    (2) Zamestnanec súdu, ktorý vyhotovuje odpis alebo rovnopis písomnosti, spíše o vydaní úradného potvrdenia úradný záznam, ktorý založí do súdneho spisu.

    § 65
    Overovanie odpisov a kópií


    (1) Overenie odpisov a kópií sa vykoná tak, že na odpis alebo kópiu sa pripojí doložka potvrdzujúca správnosť odpisu alebo kópie. Odpis alebo kópia písomnosti pozostávajúcej z väčšieho počtu listov sa v ľavom hornom rohu spojí a v tomto mieste sa pripojí odtlačok úradnej pečiatky; odtlačkom úradnej pečiatky sa spravidla v pravom dolnom rohu opatrí každá strana kópie písomnosti. Na poslednej strane kópie písomnosti sa vyznačí overovacia doložka v znení "Táto kópia súhlasí doslovne s originálom nachádzajúcim sa v súdnom spise tunajšieho súdu pod sp. zn.:"; k doložke sa pripojí odtlačok úradnej pečiatky, dátum a vlastnoručný podpis zamestnanca súdu, ktorý doložku vyznačil.

    (2) Úkon podľa odseku 1 je spoplatnený podľa osobitného predpisu.24)
    ť
    genex Ešte mám jednu upresňujúcu otázku, je možné si spis nechať zaslať na iný súd?

    V tej vyhláške je
    § 196
    Zasielanie súdneho spisu na nazretie

    Na odôvodnenú žiadosť oprávnenej osoby možno so súhlasom predsedu senátu, prípadne predsedu súdu zaslať súdny spis alebo jeho časť, alebo časti aj inému súdu, aby oprávnená osoba mohla do nich nazrieť. Úkon je spoplatnený podľa osobitného predpisu.69)

    A k tej mojej otázke tomu nazeraniu do spisu sa venuje najviac asi §195
    (1) Nazerať do súdneho spisu možno na súde v informačnom centre súdu, v odôvodnených prípadoch aj v príslušnom súdnom oddelení, ale vždy pod dohľadom povereného zamestnanca súdu. Nazerať do súdneho spisu možno len v pracovných dňoch a v presne určenom čase. Údaje o tom, kde a kedy možno nazrieť do súdneho spisu, uvedú sa na informačnej tabuli súdu. Podrobnosti o nazeraní do súdneho spisu určí predseda súdu.

    Mňa zaujíma hlavne to, či ma môžu povedzme po 15 minútach vyhodiť, že musia vybavovať ostatných klientov?
    Mária27 Nikdy ma po 15 minútach nenútili skončiť - určite je to tými miestnymi podmienkami.
    Doposielanie spisu som ešte nezažila.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.