Zavrieť

Porady

zdravotne poistenie v cechach

ahoj, viete mi niekto poradit ci nieje nejaka moznost: v lete odchadzam do ciech natrvalo, ale na zdr. poistovni ma neprihlasia kym nemam trvaly pobyt alebo zmluvu od zamestnavatela, kedze som tehotna nezamestna ma nik a trvaly pobyt ziskam az rok od vydaja v cz. to mam jedinu moznost chodit k lekarovi na sr? mam aj malu dceru, dakujem za nejaku radu
Usporiadat
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Určite existuje riešenie, len si musíš povedať, čo chceš dosiahnuť. Poptrebuješ sa zdravotne poistiť v ČR? Alebo chceš sa odhlásiť zo zdrav. poistenia v SR?

Ak si v ČR vydatá, tak sa treba opýtať v ČR, či ťa zdravotná poisťovňa prihlási. Nepoznám legislatívu ČR, preto v tomto ohľade sa treba informovať v ČR. Ale nechce sa mi veriť, že by ťa ako vydatú v ČR neprihlásili na trvalý pobyt.

Ešte je možnosť poistiť sa komerčne a potom ťa na SK môže ZP odhlásiť.

Ďalšou možnosťou je (ak máš stále trvalé bydlisko na Slovensku a tu si z nejakého titulu zdravotne poistená - viď text nižšie) zbehnúť na pobočku tvojej ZP a vyžiadať si formulár E106. Tento fromulár potom odnesieš do zdrav. poisťovne v ČR, ktorá ťa zaeviduje ako poistenca EU a vydá ti preukaz poistenca. Na základe toho potom môžeš čerpať zdrav. starostlivosť v ČR tak, ako by si ho čerpala na Slovensku. Naďalej budeš poistencom slovenskej ZP.

Nepíšeš, akú kategóriu poistenca máš teraz. Ak si už na materskej dovolenke, tak si poistencom štátu. Ak si dobrovoľne nezamestnaná, tak budeš asi samoplatiteľ a musíš si platiť poistné na Slovensku.

Upresni, akú kategóriu máš a čo potrebuješ docieliť.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať