Zavrieť

Porady

Kúpa nehnuteľnosti platiteľom DPH od platiteľa DPH

Našla som veľa príspevkov, ale ani jeden veĺmi aktuálny:
FO platca DPH chce kúpiť nehnuteľnosť od platcu DPH, bude používaná na podnikanie, čiže nie je určená na ďaľší predaj...
Ako postupovať pri fakturácia (nehnuteľnosť je viac ako 5 rokov po kolaudácii/asi aj po nadobudnutí a používaní). Našla som niečo viac menej o samozdanení, a aj o tom, ,že sa bude normalne fakturovať s celou sumou aj DPH. Čiže medzi týmito dvoma spôsobmi si môžeme vybrať? Alebo je to uplne inak? Je potom táto DPH odpočítateľná (uplatnená) naraz v jednom období? Ide mi hlavne o to, koľko "hotovosti" si bude musieť FO nazbierať, keďže je to dosť rozdiel.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Orsz je offline (nepripojený) Orsz

  Orsz
  § 38 zák.o DPH (1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby alebo jej časti, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby alebo jej časti alebo po piatich rokoch odo dňa začatia prvého užívania stavby alebo jej časti; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane. Byty a nebytové priestory sa na účely oslobodenia od dane podľa prvej vety považujú za časť stavby.

  sushka je offline (nepripojený) sushka

  sushka
  Je potrebné definovať, o akej nehnuteľnosti sa bavíme, predpokladám, že o stavbe, keďže riešiš podmienky podľa §38 ods.1. Nie je možnosť výberu samozdanenia alebo zdanenia s DPH. Možnosť výberu je medzi oslobodením alebo neoslobodením, ako píše Orsz. Pri využití oslobodenia je potrebné prepočítať DPH, ktorú si predávajúci uplatnil pri technickom zhodnotení, pretože časť bude treba vysporiadať.
  Ak sa nehnuteľnosť - podľa § 38 ods.1 - stavbu rozhodneš zdaniť, uplatňuje sa samozdanenie podľa §69 ods 12 písm. c. Teda predávajúci predáva kupujúcemu platcovi DPH stavbu za kvázi "základ dane" a kupujúci si DPH v daňovom priznaní vysporiada (teda zdaní a uplatní si aj nárok na odpočet v jednom zdaňovacom období - ak, samozrejme, spĺňa všeobecné podmienky nároku na odpočet podľa zákona o DPH), za týchto predpokladov nepotrebuje kupujúci dodatočné prostriedky na DPH.
  Iným prípadom sú nehnuteľnosti ako napr. pozemky, kde platia iné pravidlá v zmysle § zákona o DPH. Nad tým sa treba zamyslieť napríklad vtedy, ak sa okrem pozemkov pod nehnuteľnosťou predávajú pozemky okolo stavby.
  fortunka Ide o stavbu=sklad + pozemky pod a aj nejake pozemky okolo (alebo ich cast).

  Kúpa nehnuteľnosti platiteľom DPH od platiteľa DPH

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.