Zavrieť

Porady

Nútená dovolenka

Môže zamestnávateľ prinútiť zamestnanca, aby si každý mesiac čerpal dovolenku po 2 dňoch (za rok má nárok na 25 dní dovolenka) a v mesiaci apríl po 4 dňoch? Dokopy od začiatku roku si tak vyčerpá 10 dní dovolenky a pritom bude mať odrobené iba 4 mesiace!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    moncici121
    Môže zamestnávateľ prinútiť zamestnanca, aby si každý mesiac čerpal dovolenku po 2 dňoch (za rok má nárok na 25 dní dovolenka) a v mesiaci apríl po 4 dňoch? Dokopy od začiatku roku si tak vyčerpá 10 dní dovolenky a pritom bude mať odrobené iba 4 mesiace!
    podľa§ 111 ZP, čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek... tak,aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalend. roka. Pri jej určovaní je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.
    Naposledy upravil Tweety : 06.04.06 at 06:15

    moncici121 je offline (nepripojený) moncici121

    moncici121
    To znamená, že zamestnávateľ môže určovať kedy si zamestnanec dovolenku vyberie?? To keby som zamestnanec a chcela by som v septembri ísť na dovolenku do zahraničia na tri týždne, tak nemôžem,lebo som si ju NÚTENE vybrala dopredu a už nemám toľko dní???

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    moncici121
    To znamená, že zamestnávateľ môže určovať kedy si zamestnanec dovolenku vyberie?? To keby som zamestnanec a chcela by som v septembri ísť na dovolenku do zahraničia na tri týždne, tak nemôžem,lebo som si ju NÚTENE vybrala dopredu a už nemám toľko dní???
    Prečítaj si to ešte raz pozorne.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    moncici121
    To znamená, že zamestnávateľ môže určovať kedy si zamestnanec dovolenku vyberie?? To keby som zamestnanec a chcela by som v septembri ísť na dovolenku do zahraničia na tri týždne, tak nemôžem,lebo som si ju NÚTENE vybrala dopredu a už nemám toľko dní???
    Nedá sa jednoznačne povedať, či môže určovať alebo nemôže. Takýmto spôsobom by to nemal určovať, lebo to nie je v súlade so ZP. Zákon je tak koncipovaný, aby to bolo hlavne na dohode medzi zamestnancom a zamestnávateľom. Pritom sa má prihliadať na oprávnené záujmy oboch strán.

    Ak máte odobry alebo zástupcu zamestnancov skúste to riešiť cez nich. Ak nie, skúste na niektorej porade nadhodiť túto tému, že takýto spôsob čerpania vám nevyhovuje, že nie je v súlade so zákonníkom práce (nezohľadňuje Vaše záujmy) a že by ste chceli so zamestnávateľom vypracovať plán dovoleniek.

    Dôležitý je aj ods. 3) tu uvádzaného § 111:

    (3) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

    Argumentujte s tým, že viacerí by si chceli väčšiu časť vybrať v lete. Ak by sa zamestnávateľ obával, že muvypadne veľa ľudí naraz, opäť navrhnite, aby sa vypracoval plán dovoleniek, ktroý bude záväzný pre obe strany.

    mabu je offline (nepripojený) mabu

    mabu
    Ja mám dotaz nasledovny: Je oprávnené, že ma zamestnávateľ vyzve vybrať nevyčerpanú dovolenku za rok 2005 /počet 15 dní/najneskôr do konca tohto mesiaca t.j. apríla2006? Vraj nám to káže Európska únia? Je to O.K.? V našom Zákonníku práce je napísané, že ju mám vyčerpať najneskôr do konca nasledujúceho roka t.j. do konca roka 2006?? Čo je pravda???

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    mabu
    Ja mám dotaz nasledovny: Je oprávnené, že ma zamestnávateľ vyzve vybrať nevyčerpanú dovolenku za rok 2005 /počet 15 dní/najneskôr do konca tohto mesiaca t.j. apríla2006? Vraj nám to káže Európska únia? Je to O.K.? V našom Zákonníku práce je napísané, že ju mám vyčerpať najneskôr do konca nasledujúceho roka t.j. do konca roka 2006?? Čo je pravda???
    Podľa § 111 ZP
    (1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.

    Vo výnimočných prípadoch, o ktorých hovorí § 113, može byť čerpanie do konca budúceho roka.
    (1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.
    (2) Ak si zamestnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kalendárnom roku z naliehavých prevádzkových dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok a ak určeniu dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky.

    Podľa mojho názoru ale v tomto prípade by mal zamestnávateľ vedieť obhájiť, prečo si zamestnanec nemohol vyčerpať dovolenku tak, ako je to uvedené v § 111 ZP t.j., do konca kalendárneho roka, za ktorý mal nárok na dovolenku.

    ajobs je offline (nepripojený) ajobs

    muž ajobs
    JankaO
    Podľa § 111 ZP
    (1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca.

    Vo výnimočných prípadoch, o ktorých hovorí § 113, može byť čerpanie do konca budúceho roka.
    (1) Zamestnávateľ môže určiť zamestnancovi čerpanie dovolenky, aj keď doposiaľ nesplnil podmienky na vznik nároku na dovolenku, ak možno predpokladať, že zamestnanec tieto podmienky splní do konca kalendárneho roka alebo do skončenia pracovného pomeru.
    (2) Ak si zamestnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kalendárnom roku z naliehavých prevádzkových dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok a ak určeniu dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca. Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie rodičovskej dovolenky ani do konca budúceho kalendárneho roka, poskytne jej zamestnávateľ nevyčerpanú dovolenku po skončení rodičovskej dovolenky.

    Podľa mojho názoru ale v tomto prípade by mal zamestnávateľ vedieť obhájiť, prečo si zamestnanec nemohol vyčerpať dovolenku tak, ako je to uvedené v § 111 ZP t.j., do konca kalendárneho roka, za ktorý mal nárok na dovolenku.
    Súhlasím s JankouO a dodávam, že ak si zamestnanec nevyčerpá dovolenku za kalendárny rok v danom roku, a nevznikli na strane zamestnávateľa žiadne prekážky pri jej čerpaní, evokuje takýto stav domnienku, že zamestnanec vlastne dovolenku nepotrebuje.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.