Zavrieť

Porady

Môže bývalý priatel splatiť svoje dluhy predčasným výberom peniazí z vkladných stavebných knížok,ktorým ukládal na mena detí?

Môj bývalý priateľ založil deťom v roku 2007 stavebné sporenie.Dnes chce použiť tyto peniaze na splácanie dlhu,ktorý si urobil na oprave domu,tj.výmena okien a oprava strechy.
Podotykám,že nieje majiteľom tohto domu ,ale iba nájomník.
Majiteľ uzavrel s ním zmluvu,že si bude sám platiť malé opravy s tým,že v budúcnosti,bude ten dom prepísaný na syna.
Medzi tým dostal mozgovú porážku,a tento mesiac mu zobrali deti do detského domova.
Ja som zažiadala o dcéru do moje opatery a syn sa rozhodne v 18-cti,čo bude robiť nadalej.Povedal mi,že sa chce vyučiť a tak asi zostane po dohode v domove,kým sa vyučí.
S otcom majú zlé zkusenosti a nechcú sa už k nemu vrátiť.
Dohodu o zmluve uzavrel s bratom,opravu strechy mu robila firma,v ktorej hraje jeho rodina a výmenu okien mu robil môj švagor.
Takže si myslím,že ked je to v rodine,potom sa môžu čísla pripisovať. A teraz,ked mu zobrali deti,tak je to z jeho strany vypočítavosť,aby ani oni nič nemali.Vždy bol na peniaze a teraz po mrtvici je tým ešte viac posedlý.
Chcela by som,aby im ich nechal,aby mali pre začiatok ,alebo aby pokračovali nadalej ve sporeniu.To už by záležalo na nich.
Ja sa pýtam:môže mu súd vyhovieť a peniaze dovoliť vybrať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Onko je offline (nepripojený) Onko

    Onko
    Vo všeobecnosti áno, súd môže. Či tak urobí v tomto prípade, závisí od všetkých aspektov, ako ho posúdi. Logika hovorí, že keď mu "zobrali" deti, tak by majetok detí (keď sú knižky na ich mená, je to ich majetok) mal spravovať ich poručník, resp. štátom pridelený zástupca, ktorý háji ich záujmy, určite už nie rodič, ktorý o deti prišiel. Ale ako to presne procesne funguje, do toho veľmi nevidím, a do tohto prípadu už vôbec nie. Ako to dopadne, to ti tu nikto nenapíše. Ale keď píšeš o súde, zrejme ide práve o to, že v súdnom spore on bude požadovať peniaze a zástupca detí bude hájiť ich záujmy (to ešte neznamená, že bude proti uvoľneniu peňazí).
    6 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Emka Roman Keby bol najprv dom prepísaný na syna
    a až potom opravený

    aj tak by súd zvažoval uvolnenie peňazí

    Ja by som bol na 51% proti = mladí síce nemajú rozum, ale rodič by ich nemal obmedzovať rozhodnutím o rekonštrukcii ich nehnuteľnosti
    Chobot Teoreticky máš pravdu. Ale v praxi banky nevyžadujú súhlas súdu. Najmä nie pri takých sumách, ako zvykne byť na stavebnom sporení - pár tisíc EUR. Vyplatia zákonnému zástupcovi a hotovo.
    Onko Ty píšeš o bežnom prípade usporiadanej rodiny. Ak otcovi deti odobrali zo starostlivosti, je možné dať účty deťom zablokovať, aby otec s nimi nemohol disponovať. Ako som uviedol, nevidím do toho, aký je skutkový stav, ale právne aj prakticky sú možné obidva varianty, že otec peniaze získa, aj že sa mu v tom zabráni.
    Chobot Však ja som ti neodporoval, len som chcel Kornelu pripraviť aj na tú horšiu variantu.
    Kornela Dakujem za odpoved a k tomu ešte niečo dodám:
    Deťom bol pridelený advokát,ktorý ich bude zastupovať v tejto kauze pred súdom.Načo tam musia prísť aj deti,aby sa k tejto veci vyjádrily.Môže( a nemusí)sa stať,že súd rozhodne vo veci ich otca a deti z toho budú mať iba vetšiu traumu.Čo potom bude nasledovať?
    Kornela prepáčte,ale 2x mi to nepustilo,tak sa opakujem...
      zbaliť

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    Ja osobne si myslim, ze sud nevyhovie ziadosti,aby z penazi sporenych na meno deti boli splacane dlzoby,ktore urobil ich otec a aby sa financovala cudzia nehnutelnost

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Príspevok dlhý , odpoveď krátka .

    Majiteľmi účtov sú deti , ale prístup k nim má otec , tak kľudne vyberie peniaze z účtu ... a nepotrebuje žiaden súhlas detí . Tie ich práva nastupujú až po dovršení plnoletosti .
    Jednoducho povedané , jeden deň ( dnes ) sa rozhodne o zrušení účtov a na ďalší deň ( o dva dni ) zájde do príslušnej stavbeky a prednesie žiadosť . Po nie ani hodine podpíše príslušné lajstrá a do tých 14 dní dostane peniaze na účet alebo cash .
    Ty ako priateľka nemáš na toto žiaden dosah , jednoducho to neovplyvníš . Aj keby si dala na súd , pokiaľ ten rozhodne , už budú peniaze úplne inde .


    Dom a tie okolnosti okolo tohoto sú absolútne bezpredmetné .
    Naposledy upravil buchač : 05.05.14 at 05:20
    Chobot Ja len na tvoju podporu - syn mal v banke účet, kde som bol disponentom a zákonným zástupcom. Úroky boli nízke, tak som sa rozhodol presunúť peniaze na iný účet (banku). V tejto banke som jednoducho účet zrušil (syn bol ešte maloletý) a peniaze som previedol na iný účet (ale kľudne som ich mohol aj prepiť). A nebola tam malá suma (ale zasa ani žiadna horibilná).

    Takže banku prd zaujíma, že dieťa je maloleté - ak koná zákonný zástupca, môže s peniazmi narábať ako chce.
    buchač Keď si už načal s tou podporou , nuž vedz , že aj ja som robil tie presuny s účtami dcér .

    Môže bývalý priatel splatiť svoje dluhy predčasným výberom peniazí z vkladných stavebných knížok,ktorým ukládal na mena detí?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.