Zavrieť

Porady

zahraničné faktúry

seam seam

seam je offline (nepripojený) seam

Zdravím,
ak kupujem tovar z EÚ, dovoz je zabezpečený dobierkou. Takže ak dostanem faktúru, prepočítam aktuálnym kurzom..A čo s DPH-čkou, ako by to malo byť?
Naposledy upravil seam : 19.09.07 at 16:49
Usporiadat
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
seam
Zdravím,
ak kupujem tovar z EÚ, dovoz je zabezpečený dobierkou. Takže ak dostanem faktúru, prepočítam aktuálnym kurzom a ide mi to do základu dane??? A čo s DPH-čkou? alebo ako by to malo byť? Ďakujem
v JÚ vstupuje úhrada do základu dane. Ste platcami dph? Je platcom dph aj dodávateľ? Je na faktúre jeho IČ DPH a aj vaše IČ PH?
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
ak ste platcami dph a aj oni a faktúra je vystav.v zmysle § 71 zákon o dph , tak si spravíte samozdanenie. V prípade , ak by ste kúpili tovar od neplatcu dph, tak nemáte nárok na odpočet, máte povinnosť len odviesť dph.
0 0
seam seam

seam je offline (nepripojený) seam

fuuha...a teraz si ma dostala....keďže som v tomto ešte začiatočník, netuším ako to samozdanenie funguje...môžeš mi to trošku vysvetliť ako to logicky prebieha?

Mne bolo vysvetlené niečo iné, že faktúru prerátam aktuálnym kurzom v deň zaplatenia= výdaj bez DPH a keď ten tovar predám=príjem s DPH,
takže by z toho mal vzniknúť rozdiel, kde sa mi vyčísli vyšší príjem DPH ako zaplatený a ten rozdiel budem musieť pri podaní DPH-čka odviezť DÚ.
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
seam
fuuha...a teraz si ma dostala....keďže som v tomto ešte začiatočník, netuším ako to samozdanenie funguje...môžeš mi to trošku vysvetliť ako to logicky prebieha?

Mne bolo vysvetlené niečo iné, že faktúru prerátam aktuálnym kurzom v deň zaplatenia= výdaj bez DPH a keď ten tovar predám=príjem s DPH,
takže by z toho mal vzniknúť rozdiel, kde sa mi vyčísli vyšší príjem DPH ako zaplatený a ten rozdiel budem musieť pri podaní DPH-čka odviezť DÚ.
Tebe to bolo vysvetlené laicky, ja som sa vyjadrila podľa správnosti .
Samozdanenie znamená:
- odpočítanie dph na vstupe podľa § 49-54 zákon o dph
- daňová povinnosť pri nadobud.tovaru podľa § 20 zákon o dph


Ukážka na príklade:
Dodávateľ predal tovar pod IČ DPH v ČR slovenskému odberateľovi pod IČ DPH v SR- (tieto ič dph musíš mať uvedené na faktúre. Fa okrem iného musí obsahovať aj iné náležitosti podľa §71 ods.2 zákon o dph. Tieto parag.si treba pozrieť v zákone, pretože ja neviem na isto či máš nárok na odpočet .)
Tovar bol predaný dňa 27.3.2006 a faktúra k tovaru vystavená tiež 27.3.2006 v sume 10 000,00 CZK.

- dňa vystavenia faktúry 27.3.2006 je použitý iba príkladný kurz narp:1,308
- dňa úhrady 27.3.2006 - 1,308
- suma 10 000,00 CZK

Ak by úhrada bola napr: dňa 28.7.2006, pri výpočte dph sa použije kurz vystavenia faktúry. Samozdanenie urobíš nasledovne:
10 000 x 1,308 = 13 080,00 v SK vynásobiš 19% = 2 485,20

Suma 2 485,20 odvedieš , ako daňovú povinnosť podľa § 20 zákon o dph , ale zároveň si ju odpočítaš, ak splňaš podmienky na odpočet, odpočítaš si sumu 2 485,20 SK/to musíš vedieť ty sám najlepšie/. V konečnom dôsledku je 0,00, ale toto samozdanenie musíš urobiť je to zo zákona.

Tovar na Slovensku predáš a vtedy odvedieš dph z predaja. Samozrejme vstup - výstup = výsledok voči DÚ.
0 0
zetka zetka

zetka je offline (nepripojený) zetka

Ahojte,že sa vám tu zamiešam.Som tu prvý krát a tak neviem,či ešte môžem reagovať.Ale,čo vtedy,keď bola fa vystavená 27.3.2006 a uhradená 28.3.2006, kurz sa zmenil a vznikol mi tým pádom kurzový rozdiel.V knihe záväzkov mi automaticky svieti:uhradiť dajme tomu 17,-sk.Čo s tým?
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

Ak to je kurzová strata,mám vytvorenú analytiku v prevádzkovej réžii a tam účtujem kurzové straty všetkých zahraničných faktúr./čiže do nákladov/.
Ak to je kurzový zisk,mám zase analytiku ako zdaniteľny príjem -kurzový zisk/čiže vstupuje mi do príjmov./
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
Macka
Ak to je kurzová strata,mám vytvorenú analytiku v prevádzkovej réžii a tam účtujem kurzové straty všetkých zahraničných faktúr./čiže do nákladov/.
Ak to je kurzový zisk,mám zase analytiku ako zdaniteľny príjem -kurzový zisk/čiže vstupuje mi do príjmov./
Macka musím ťa opraviť. Predpokladám, že hovoríš o JÚ . V JÚ sa neúčtuje kurzový zisk a strata, nezahrňajú sa do základu dane, vzniknut/ý/á z uhradených faktúr. Vzniknutý kurzový rozdiel pri faktúrach vyrovnáš len v knihe závazkov alebo v knihe pohľadávok. V JÚ vzniká kurz.strata, zisk, ktorá/ý sa účtuje do peňaž.denníka a zahrňa sa do základu dane len pri valutov.pokladni , devíz.účtoch a to k 31.12.
Naposledy upravil renča1 : 15.06.06 at 07:10
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
zetka
Ahojte,že sa vám tu zamiešam.Som tu prvý krát a tak neviem,či ešte môžem reagovať.Ale,čo vtedy,keď bola fa vystavená 27.3.2006 a uhradená 28.3.2006, kurz sa zmenil a vznikol mi tým pádom kurzový rozdiel.V knihe záväzkov mi automaticky svieti:uhradiť dajme tomu 17,-sk.Čo s tým?
Nenapísala si či účtuješ v JÚ alebo v PÚ.
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
zetka
Ahojte,že sa vám tu zamiešam.Som tu prvý krát a tak neviem,či ešte môžem reagovať.Ale,čo vtedy,keď bola fa vystavená 27.3.2006 a uhradená 28.3.2006, kurz sa zmenil a vznikol mi tým pádom kurzový rozdiel.V knihe záväzkov mi automaticky svieti:uhradiť dajme tomu 17,-sk.Čo s tým?
V jednoduchom účtovníctve sa kurzové rozdiely vzniknuté pri úhrade neúčtujú v denníku, zapíšu sa len v knihe záväzkov a pohľadávok. Ja to účtujem takto:

Napr. Fa 1000 CZK * 1,344 = 1344,- Sk pohľadávky 14.6.06
úhrada dnes 1000 CZK * 1,341 = 1341,- Sk
rozdiel-strata = 3,- Sk
v nepeňažných operáciách zapíšem akože úhradu 3 SK a zároveň ju zapíšem ešte raz ako storno úhradu -3 Sk.
Možno je to trochu komplikovaný postup ale takto mi to nefiguruje ako rozdiel v pohľadávkach
0 0
Macka Macka

Macka je offline (nepripojený) Macka

renča1
Macka musím ťa opraviť. Predpokladám, že hovoríš o JÚ . V JÚ sa neúčtuje kurzový zisk a strata, nezahrňajú sa do základu dane, vzniknut/ý/á z uhradených faktúr. Vzniknutý kurzový rozdiel pri faktúrach vyrovnáš len v knihe závazkov alebo v knihe pohľadávok. V JÚ vzniká kurz.strata, zisk, ktorá/ý sa účtuje do peňaž.denníka a zahrňa sa do základu dane len pri valutov.pokladni , devíz.účtoch a to k 31.12.
Ďakujem za radu,asi ma to neospravedlňuje ale účtovníctvo som prebrala po bývalej kolegyni a tá to tak robila.My platíme zahraničné faktúry z Nemecka síce cez slovenský podnikateľský účet,ale v Eurách,chodí mi z banky debetné avízo k zahraničnej platbe.Ak to nemám správne potom ako to mám robiť,najmä pri strate?Pracujem v MRP DOS.
Napr.FA DE 100 Eur kurz zaúčtovania 01.01.06 37 Sk= 3700 Sk / v knihe záväzkov/
úhrada z BÚ v SKK kurz 03.06. 37,5 = 3750 / mínus na BÚ/

rozdiel 50 SKK kurzová strata .Ako to zaúčtujem? záväzok mám vyrovnaný,a nemôžem to dať v peňažnom denníku ako nepeňažnú operáciu ,keď mi z BÚ odišlo 3750 Sk.Doteraz som tých 50 SKK dávala ako kurzová strata-prevádzková réžia.
A ako v opačnom prípade?
napr.FA 100 EUR kurz zaúčtovania 03.06. 37,50= 3750 / v knihe záväzkov/
úhrada z BÚ 05.06 kurz 37 Sk=3700 Sk /mínus BÚ/
kurz. zisk 50 Sk
V peňažnom denníku dám úhradu Fa 3700 Sk z BÚ a 50 Sk ako nepeňažnú operáciu ,ktorou aj uhradím zostatok záväzku v knihe?
Naposledy upravil Macka : 15.06.06 at 08:01
0 0
zetka zetka

zetka je offline (nepripojený) zetka

ďakujem žienky za dobré rady.Účtujem v JÚ a som platca DPH.Našťastie týchto zahraničných fa nemám veľa,ale aj tak to musím nejak urobiť.Chcem sa ešte opýtať,či musím v každom prípade viesť valutovú pokladňu.
0 0
bezradná bezradná

bezradná je offline (nepripojený) bezradná

knihomol I. stupňa
zetka
ďakujem žienky za dobré rady.Účtujem v JÚ a som platca DPH.Našťastie týchto zahraničných fa nemám veľa,ale aj tak to musím nejak urobiť.Chcem sa ešte opýtať,či musím v každom prípade viesť valutovú pokladňu.
Ak uskutočňuješ platby v cudzej mene, mala by si mať rozlíšené pokladne.Keď účtuješ vo viacerých menách, tak za každú menu zvlášť.
0 0
martina100 martina100

martina100 je offline (nepripojený) martina100

[quote=Macka;259529]Ďakujem za radu,asi ma to neospravedlňuje ale účtovníctvo som prebrala po bývalej kolegyni a tá to tak robila.My platíme zahraničné faktúry z Nemecka síce cez slovenský podnikateľský účet,ale v Eurách,chodí mi z banky debetné avízo k zahraničnej platbe.Ak to nemám správne potom ako to mám robiť,najmä pri strate?Pracujem v MRP DOS.
Napr.FA DE 100 Eur kurz zaúčtovania 01.01.06 37 Sk= 3700 Sk / v knihe záväzkov/
úhrada z BÚ v SKK kurz 03.06. 37,5 = 3750 / mínus na BÚ/

rozdiel 50 SKK kurzová strata .Ako to zaúčtujem? záväzok mám vyrovnaný,a nemôžem to dať v peňažnom denníku ako nepeňažnú operáciu ,keď mi z BÚ odišlo 3750 Sk.Doteraz som tých 50 SKK dávala ako kurzová strata-prevádzková réžia.
A ako v opačnom prípade?
napr.FA 100 EUR kurz zaúčtovania 03.06. 37,50= 3750 / v knihe záväzkov/
úhrada z BÚ 05.06 kurz 37 Sk=3700 Sk /mínus BÚ/
kurz. zisk 50 Sk
V peňažnom denníku dám úhradu Fa 3700 Sk z BÚ a 50 Sk ako nepeňažnú operáciu ,ktorou aj uhradím zostatok záväzku v knihe?[/quote]


Prosim, mozete sa niekto vyjdrit k tomuto? Ja som to totiz robila podobne. Ak za zaplatim trebars tych 3750 Sk, nemozem to cele dat do vydavkov na material? Len 3700 Sk do vydavkov a 50 Sk do vydavkoch neovplyvnujucich ZD? Ved predsa som to zaplatila, ja nemozem zato, ze kurz sa meni, ved aj ja by som bola radsej, keby bol nizsi...
0 0
martina100 martina100

martina100 je offline (nepripojený) martina100

Prosim, prosim pomozte
0 0
mamicqa mamicqa

mamicqa je offline (nepripojený) mamicqa

martina100 Pozri príspevok
[quote=Macka;259529]Ďakujem za radu,asi ma to neospravedlňuje ale účtovníctvo som prebrala po bývalej kolegyni a tá to tak robila.My platíme zahraničné faktúry z Nemecka síce cez slovenský podnikateľský účet,ale v Eurách,chodí mi z banky debetné avízo k zahraničnej platbe.Ak to nemám správne potom ako to mám robiť,najmä pri strate?Pracujem v MRP DOS.
Napr.FA DE 100 Eur kurz zaúčtovania 01.01.06 37 Sk= 3700 Sk / v knihe záväzkov/
úhrada z BÚ v SKK kurz 03.06. 37,5 = 3750 / mínus na BÚ/

rozdiel 50 SKK kurzová strata .Ako to zaúčtujem? záväzok mám vyrovnaný,a nemôžem to dať v peňažnom denníku ako nepeňažnú operáciu ,keď mi z BÚ odišlo 3750 Sk.Doteraz som tých 50 SKK dávala ako kurzová strata-prevádzková réžia.
A ako v opačnom prípade?
napr.FA 100 EUR kurz zaúčtovania 03.06. 37,50= 3750 / v knihe záväzkov/
úhrada z BÚ 05.06 kurz 37 Sk=3700 Sk /mínus BÚ/
kurz. zisk 50 Sk
V peňažnom denníku dám úhradu Fa 3700 Sk z BÚ a 50 Sk ako nepeňažnú operáciu ,ktorou aj uhradím zostatok záväzku v knihe?

Prosim, mozete sa niekto vyjdrit k tomuto? Ja som to totiz robila podobne. Ak za zaplatim trebars tych 3750 Sk, nemozem to cele dat do vydavkov na material? Len 3700 Sk do vydavkov a 50 Sk do vydavkoch neovplyvnujucich ZD? Ved predsa som to zaplatila, ja nemozem zato, ze kurz sa meni, ved aj ja by som bola radsej, keby bol nizsi...[/quote]


Prosím niekoho o radu na vyšší citát. Ako je to zo zákona, lebo logicky by som to robila tak ako je uvedené vyššie.
Vďaka
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
mamicqa Pozri príspevok
Prosim, mozete sa niekto vyjdrit k tomuto? Ja som to totiz robila podobne. Ak za zaplatim trebars tych 3750 Sk, nemozem to cele dat do vydavkov na material? Len 3700 Sk do vydavkov a 50 Sk do vydavkoch neovplyvnujucich ZD? Ved predsa som to zaplatila, ja nemozem zato, ze kurz sa meni, ved aj ja by som bola radsej, keby bol nizsi...

Prosím niekoho o radu na vyšší citát. Ako je to zo zákona, lebo logicky by som to robila tak ako je uvedené vyššie.
Vďaka[/quote]

Ahoj, moc nerozumiem vyššie otázkam. Každá otázka je od iného poradáka. Môhla by si ešte raz rozpísať otázku?
V JÚ platí a účtuje sa do daňových výdavkov zaplatená suma. Teda , ak si zo SK účtu zaplatila 3750, tak do VOZD zahrnieš túto sumu.
0 0
mamicqa mamicqa

mamicqa je offline (nepripojený) mamicqa

Ahoj Renča,
moja otázka:

zahraničné fa uhrádzam cez SKK účet, banka mi stiahne SKK s tým, že uhradí akoby v PLN a použije svoj kurz. Ja si moju zahr. fa musím zaučtovať kurzom NBS, takže mi vznikne rozdiel. Viem, že sa o tom neučtuje. Len na konci roka, kebyže mám devizový účet. Ale ja ten rozdiel predsa zaplatím a nemôžem si ho zaučtovať. Vychádza mi dosť veľká strata. Logicky mi to nejako nejde prehltnuť, lebo zaučtujem menej a zaplatím viac. Je to všetko nejaké zvláštne. Nerozumiem tomu. Mam aj valutovú pokladnu, tak tej rozumiem. Ale neviem či sa dá urobiť niečo s tým, že nemám devizový účet, ale len slovenský. Dúfam, že už rozumieš mojej otázke. Vďaka
0 0
renča1 renča1

renča1 je offline (nepripojený) renča1

:-D
mamicqa Pozri príspevok
Ahoj Renča,
moja otázka:

zahraničné fa uhrádzam cez SKK účet, banka mi stiahne SKK s tým, že uhradí akoby v PLN a použije svoj kurz. Ja si moju zahr. fa musím zaučtovať kurzom NBS, takže mi vznikne rozdiel. Viem, že sa o tom neučtuje. Len na konci roka, kebyže mám devizový účet. Ale ja ten rozdiel predsa zaplatím a nemôžem si ho zaučtovať. Vychádza mi dosť veľká strata. Logicky mi to nejako nejde prehltnuť, lebo zaučtujem menej a zaplatím viac. Je to všetko nejaké zvláštne. Nerozumiem tomu. Mam aj valutovú pokladnu, tak tej rozumiem. Ale neviem či sa dá urobiť niečo s tým, že nemám devizový účet, ale len slovenský. Dúfam, že už rozumieš mojej otázke. Vďaka
Ono je to tak. Nie si sama komu vychádzajú kurzové straty. V JÚ sa bohužiaľ tieto KR vzniknuté na faktúrach nezahrňajú do základu dane. Ak by si uhrádzala z dev.účtu, tak si môžeš uplatniť vypočítaný KR k 31.12. do základu dane, ale pri slov.účte bohužiaľ nie. Veľká kurz.strata , v niektorých prípadoch zisk vychádza hlavne pri veľkých faktúr.sumách a úhradach. S tým sa treba len zmieriť.
0 0
mamicqa mamicqa

mamicqa je offline (nepripojený) mamicqa

Ďakujem, to si ma teda nepotešila. tak potom je lepšie uhradzať v hotovosti cez valut pokladnu, aby som si tie rozdiely mohla vysporiadať.
0 0
dise dise

dise je offline (nepripojený) dise

Ahojte, môžte mi niekto poradiť, keďže som úplný začiatočník, ako sa vystavujú faktúry do ČR, ak som zivnostnik-platca DPH, o odberateľovi neviem, či je platca DPH, alebo nie? Je v tom rozdiel?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať