Zavrieť

Porady

Zvazujeme kupu nehnutelnosti apartmanu, ktory je vedeny ako nebytovy priestor.

Nevyhody kupy nebytoveho priestoru na byvanie.dana nehnutelnost bola uz 5rokov vyuzivana k byvaniu.

Dakujem
anka_p Tu je odpoveď podľa katastráneho billetina č. 3/2007:


Otázka č. 31:

Ako zapísať do katastra nehnuteľnosti apartmán v bytovom dome?

Odpove
ď:

Podľa § 6 ods. 1 písm. d) zákona NR SR č. 162/1995 Z. z. o katastri
nehnuteľností a o zápise vlastníckych a iných práv k nehnuteľnostiam
(katastrálny zákon) v znení neskorších predpisov,
v katastri nehnuteľností
sa evidujú byty a nebytové priestory. Pojem byt je
definovaný v zákone NR
SR č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových p
riestorov v znení
neskorších predpisov ako vec určená na bývanie. Nakoľko katastrálny zákon
nepozná pojem apartmán, zapíše do katastrálneho ope
rátu apartmán ako
byt – vec určená na bývanie, aj ke
ď ide o sezóne bývanie, označený podľa
údajov katastra t. j. číslom bytu, číslom poschodia v dome súp. č. stavby, na
pozemku parc. č. a spoluvlastnícky podiel na spoločných častiach
a spoločných zariadeniach domu a podiel na pozemku, resp.
priľahlom
pozemku, alebo iné právo k pozemku. Z uvedeného vyp
lýva, že apartmán
zapíšeme do katastra ako byt.


Zdroj: http://www.skgeodesy.sk/files/sloven...a/KB3_2007.pdf
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  bibiana85 Dakujem,diskusie som uz citala cakala som skor komentar niekoho kto byva v takomto byte.
  kopretinka ale túto požiadavku si mala zadať do otázky
  bibiana85 Ospravedlnujem sa,do buducna viem
    zbaliť

  Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

  Ice dive
  banky sa za posledné roky dosť zmenili... na "apartmán" resp. nejaké štúdio alebo inú "nehnuteľnosť" ktorá nesplňa podmienky a štandardy bytu už hypotéku dajú, ak sa jedná o nehnuteľnosť v lukratívnej lokalite t.j. neobávajú sa nejakého predaja danej nehnuteľnosti v prípade nesplatenia úveru...
  7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  bibiana85 Makler nam spominal,ze je mozne do 80%z hodnpty bytu.ale beriem to s rezervou. Dakujem. Ide o dost lukrativnu oblast. Moje obavy a skor tykaju dosledkov byvania v takomto byte. Nasla som i informacie,ze je mozne prihlasit na trvaly pobyt,zesi o tom rozhoduje mestska cast. Ako nevyhoda su vyssie dane.
  arizona Makler moze povedat hocico,len aby predal.Over si to osobne v bankach,mas istotu
  bibiana85 Presne ved to. Ze on mi povedal,len co som chcela pocut,ale to nie je riesenie.ale dakujem
  Ice dive to či je oblasť lukratívna alebo nie... si posúdi banka... 80 % z hodnoty nehnuteľnosti je tiež fikcia... resp. požiadavka banky na zabezpečenie, ktorú sprostredkúva maklér.. nakoľko banky prefinancujú dnes už všetko záleží len od solventnosti klienta, výšky úveru a spôsobu zabezpečenia... čisto teoreticky ak by ste založili tento byt +nehnuteľnosť rodičov (čo je dosť citlivá vec) mohli by ste dostať lepší úver, nakoľko zabezpečenie bude povedzme v dvojnásobnej hodnote a úver budete čerpať len v 50 % pomere k zakladanej nehnuteľnosti....
  bibiana85 Dakujem za info. Nerada by som to riesila cez inu nehnutelnost, i ked by to bolo vyhodnejsie. Schvalenie hypo je tiez dolezite,len este sme sa nerozhodli ci by bolo vhodne vblastnit takuto nehnutelnost. Idealne by bolo opytat sa susedov, funguje tam takto cez 50bytov.
  stormcatcher ...no neviem kde tie apartmány sú, či to náhodou nie sú tie, čo pred dvoma dňami dávali v tv. Tiež tam bolo jasne povedané, že síce sú evidované na katastri ako byty, ale byty to nie sú. Váš systém nepozná nehnutelnosť ako apartmám a preto to zaevidovali ako byty. A tiež tam jednoznačne povedali, že nikdy to nebudú skolaudované ako byty. Nie je tam možné ani nahlásiť trvalý pobyt, nedá sa použiť ani ako zábezka na úver, atd. Rozmysli si, aby si neskôr nelutovala. A ak by tam náhodou skolaudovali ako byty, to by trvalo vela vela rokov.
  bibiana85 Neviem,nezachytila som,toto ide o sirsie centrum Ba. Presne ma napadaju problemy s trvalym pobytom,uver,dane...ale potom rozmyslam ako tam asi funguje ostat cca 50rodin. A samozrejme aj cena je lakava,nizsia cca o 30tis€ oproti porovnatelnym nehnutelnostiam.
  Dakujem tiez za postreh,moc si to cenim
    zbaliť
  bibiana85 Dakujem za fundovanu odpoved :-)

  misoft je offline (nepripojený) misoft

  misoft
  @bibiana85 - apartmán = nebytový priestor. Tam nedostaneš trvalý pobyt. Nikdy, ani keby si bola majiteľom. Za ďalšie - kataster NEPOZNÁ pojem apartmán, takže ti to ani ako apartmán nezapíšu - len ako nebytový priestor. A z toho vyplýva to prvé.
  Takže aj keby si tam bývala, tak len akože na čierno. A ani dane sa nebudú viesť ako na byt, ale ako na nebytový a iný priestor....., elektrika sa nebude dať prihlásiť ako sadzba pre domov.

  Rada: ZABUDNI a nezvažuj kúpu - NEKUPUJ!
  bibiana85 Dakujem za priamu a vystiznu odpoved. Len teraz som pozerala vyplis z LV a niektori tam maju uvedenu adresu kde aj byvaju. Tak tomu nerozumiem.

  anka_p je offline (nepripojený) anka_p

  anka_p
  môj názor je, že "apartmán" nie je skolaudovaný. Mali povolenie na zmenu nebyt, priestorov na bytové?
  3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
  bibiana85 Viem,ze na bytovy sa to neda zmenit. Cize ako vidim,viac negativ ako pozitiv. Ale je mi smiesne,ze taky isty byt o poschodie vyssie uz je bytovy priestor. Tak uz len pockat na nejaku ponuku vyssie :-)
  Mária27 možno ten vyššie spĺňa podmienky bytu: presvetlenie, výška ...
  bibiana85 Mozno,v tomto sa naozaj nevyznam. Ale tento byt bol naozaj krasny,svetly a za prijatelnu cenu.
    zbaliť

  sosak je offline (nepripojený) sosak

  sosak
  Apartmán je klasifikovaný ako nebytový priestor. Stavebný zákon, katastrálny zákon a ani územný plán nepoznajú pojem apartmán. Dôvod, prečo stavebníci v bytových komplexoch apartmány vôbec stavajú, je, že územný plán mesta vyžaduje, aby bol vo výstavbe určitý pomer bytových a nebytových priestorov. V každej stavbe pritom kvôli okolitej zástavbe či svetovej orientácii pozemku vzniknú priestory, do ktorých svieti slnko menej, a tak nespĺňajú požiadavky stavebného zákona na byty. Pre stavebníkov je však výhodnejšie priestory predávať na bývanie, ako prenajímať na podnikanie.

  Preto časť priestorov, do ktorých počas dňa svieti slnko o pol hodinu menej ako vyžadujú normy pri bytoch, vystavajú radšej nebytové priestory určené na sezónne bývanie, ako by ich mali iba prenajímať ako kancelárie. Takéto priestory pri predaji často predajcovia označujú pojmami ako apartmány či ateliéry.


  Michaela Paulenová z tlačového odboru ministerstva vnútra, ktoré je garantom legislatívy pre prihlasovania trvalého pobytu, informovala, že podľa katastrálneho bulletinu sa do katastrálneho operátu apartmán zapisuje ako byt - vec určená na bývanie. Z čoho vyplýva, že v apartmáne je možné nahlásiť trvalý pobyt. Vlastník teda môže prihlásiť na trvalý pobyt aj manželku, deti alebo nájomcu. V prípade predaja apartmánu bude mať nový vlastník rovnaké možnosti evidovať trvalý pobyt v apartmáne ako bývalý vlastník nehnuteľnosti.

  „Trvalý pobyt má občan len v budove alebo jej časti, ktorá je označená súpisným číslom alebo súpisným a orientačným číslom a je určená na bývanie, ubytovanie alebo na individuálnu rekreáciu, ak tento zákon neustanovuje inak. Za časť budovy sa považuje aj byt,“ uviedla Paulenová.

  http://www.bratislavskenoviny.sk/naj...page_id=326117
  misoft Poopravím ťa: http://www.trh.sk/clanky/byvanie-a-r...o-byt-140.html
  t.z. bývať môže, ale do OP si ten pobyt v apartmáne nemôže dať zaznačiť -
  >> Trvalý pobyt v apartmáne

  Asi najproblematickejšou otázkou v prípade mestských apartmánov sa stáva problém trvalého pobytu v tomto type nehnuteľnosti. Ak si totiž kúpite v novostavbe nehnuteľnosť, ktorú predajca označil ako apartmán, daný stav pre vás znamená jednu vec. Na liste vlastníctva budete mať svoj „majetok“ zapísaný ako nebytový priestor. A práve tu sa začínajú možné budúce problémy. Slovenská legislatíva totiž neumožňuje v prípade nebytových priestorov možnosť trvalého pobytu v danej nehnuteľnosti. Zákon v tomto smere hovorí jednoznačne. Trvalý pobyt má občan len v budove, alebo jej časti, ktorá je označená súpisným číslom alebo súpisným a orientačným číslom a je určená na bývanie, ubytovanie, alebo na individuálnu rekreáciu, ak zákon neustanovuje inak. Za časť budovy sa považuje aj byt. Prihlásenie občana na trvalý pobyt nezakladá nijaké právo k takejto budove ani k jej vlastníkovi a má evidenčný charakter. Čo sa týka samotných apartmánov, tak ako sme už spomenuli, tak toto označenie náš stavebný zákon nepozná a aj z tohto dôvodu sa dá preto pod tento názov schovať široké spektrum nehnuteľností. Takže bývať môžete v apartmáne aj celý rok, ale do občianskeho preukazu si jeho adresu dať nemôžete.

  V súčasnosti však existujú prípady, kedy samospráva, do ktorej novostavba s apartmánmi patrí, povolila pre niektorých vlastníkov trvalý pobyt. V takomto prípade však vzniká aj riziko, že daná samospráva môže toto svoje unesenie po čase zrušiť a tí majitelia, ktorí by chceli apartmán predať, nemajú tak pre svojho budúceho záujemcu záruku v tom, že trvalý pobyt dostane aj on. Z tohto pohľadu sa je tento typ nehnuteľnosti rizikovejší ohľadne potenciálu na predaj. <<
  Napísal si A - nenapísal si to B, ten posledný odstavec je dôležitý.

  Zvazujeme kupu nehnutelnosti apartmanu, ktory je vedeny ako nebytovy priestor.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.