Zavrieť

Porady

Platiteľ ZP pri výsluhovom dôchodku

Vie mi niekto poradiť ? Kto je platiteľom zdrav.poistenia za výsluhového dôchodcu ktorý sa u nás zamestnal na polovičný úväzok pri minimálnej mzde. Na stránkach SZP som sa dočítal, že za výsluhového dôchodcu s príjmom do výšky minimálnej mzdy platí štát. Ale sa mi to nepozdáva. Ďakujem vopred.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Pretože má pracovnú zmluvu, považuje sa na účely zákona o zdr.poistení za zamestnanca. Tak ako každý iný zamestnanec platí preddavky na zdravotné poistenie bez ohľadu na to, že je súčasne výsluhový dôchodca a bez ohľadu na výšku jeho príjmu. Rovnako za neho platí preddavky aj jeho zamestnávateľ.

    Ak však v súčte za celý rok 2006 zarobí maximálne 41400 Sk (= polovica úhrnu min.miezd) a podá príslušným spôsobom ročné zúčtovanie, tak poisťovňa aj jemu, aj zamestnávateľovi preddavky vráti.

    V danom prípade - ak je zamestnaný od 1.1.2006 so mzdou 3450 Sk, preddavky sa platia.

    Ak nebude mať iné príjmy, len tieto a takto to bude mať po celý rok, tak po skončení roka 2006 podá ročné zúčtovanie etc., poisťovňa preddavky vráti.

    Platiteľ ZP pri výsluhovom dôchodku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.