Zavrieť

Porady

PZP - plnenie, nie som vinník

V pondelok som mala dpravnú nehodu , vinník priznal svoju 100% vinu, spísané policajtmi. Mám Hondu CRV 2008, najazdené 127000, chcem poradiť pri obhliadke mi technik z čsob navrhoval preplatenie faktúry alebo rozpočtom. Pri faktúre bude na náhradné diely odrátaná amortizácia, Vie mi niekto povedť koľko je to v %, aspoň odhadom. Dá sa to nejako obísť, keď by som dala auto opraviť v neautorizovanom servise, zohnala lacnejšie diely. Z akej ceny bude poiťovňa vychádzať, technik mi tieto info nevedel alebo nechcel povedať. Nepovedal mi ani cenu terajšej škody, vraj je treba doobhliadka vozidla v servise.
lujza.j no ohliadke si mala dostať predbežnú škodu...buď do ruky papier ,alebo mailom....čo bude na výmenu, čo na opravu....
Chobot Nezakladaj duplicitne otázky, zneprehľadňuješ tým poradu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Presné percento amortizácie ti nikto nepovie. Likvidátori poisťovní majú svoje softvéry a tabuľky, podľa ktorých to počítajú.

    Technik ti mohol povedať približnú hodnotu škody, ak by sa to rátalo rozpočtom. Vo všeobecnosti však platí, že pri rozpočte vychádzajú z ceny prác tých lacnejších servisov (teda nie značkových alebo autorizovaných) a z ceny neoriginálnych náhradných dielov, ktorú sú niekedy až o polovicu lacnejšie, ako originálne.

    Ak si vieš auto opraviť svojpomocne (máš v rodine klampiara, ktorý vie aj lakovať), tak ti je výhodnejšie preplatiť rozpočtom. Zoženieš si na vrakoviskách diely a niekto ti ich lacnejšie vymení či opraví.

    Ak takú možnosť nemáš, tak ti je lepšie ísť cez faktúru. Poisťovňa ti dá zoznam ich partnerských servisov, kam si dáš auto opraviť. V tomto prípade však nikdy nedostaneš preplatenú celú sumu faktúry, takže budeš škodovať. Ak si to dáš opraviť do autorizovaného či značkového servisu, tak ti môžu neuznať aj cenu práce - teda krátiť aj tú.

    V servise pri objednávke opravy pýtaj neoriginálne diely, ak sa dá (ak sú ochotní) alebo si ich ty zožeň cez inzeráty u distribútorov neoriginálnych dielov (tie faktúry si tiež môžeš dať preplatiť poisťovni spolu s faktúrou zo servisu). Ja mám dobrú skúsenosť s firmou autodepot.sk. Napr. predná kapota na tvoju CRV tam stojí 75 EUR:

    http://www.depoauto.sk/product_info....p7h2bl4ke49lh0

    kým rovnaký diel u jedného z naznámejších distribútorov originálnych dielov - Auto Kelly stojí až 180 EUR:

    http://autokelly.sk/#PATH=3345620;79...=3600006|LNG=1

    čiže rozdiel až 100 EUR je teda dosť (a myslím, že ešte ani to nie je originálny diel od Hondy, ten bude ešte drahší).

    Alebo iný príklad - moje Picasso mi opravovali v autorizovanom Citroen servise po nehode a skutočne samotná originál predná kapota podľa faktúry pre poisťovňu stála 254 + DPH, čiže 304 EUR. Keby som si to mal sám platiť, tak to kúpim cez ten autodepot za 104 EUR (teda iba za tretinovú cenu):

    http://www.depoauto.sk/product_info....p7h2bl4ke49lh0

    Mne to išlo ale z havarijnej poistky, takže som nič nedoplácal.


    Dobrú cenu dosiahneš aj tak, že dáš náhradu škody rozpočtom, kúpiš takto neoriginálne diely a dáš ich vymeniť v bežnom, lacnejšom servise. Možno uhradíš niečo viac, ale je možné sa vtesnať do ceny vypočítanej a uhradenej poisťovňou. Druhé auto - Tico opravujem len takto (po nehodách, keď mi rozbijú nárazníky či svetlá), prípadne si to vymením doma sám.

    U starších áut sa jednoznačne viac oplatí riešiť poistku cez rozpočet, ty nemáš tak staré auto, aby ti veľa amortizovali, preto môžeš aj na faktúru.

    Nehoda je vždy nepríjemná vec - stojí to najmä čas, behanie a niekedy aj peniaze. Pohodlnejšie (ale finančne náročnejšie) je mať havarijné poistenie. Tam zaplatíš pri nehode maximálne spoluúčasť. Ak je vinníkom niekto iný, tak ešte aj tú spoluúčasť uhradí poisťovňa vinníka. Na tom Picasse dávam všetky nehody (aj zavinené aj nezavinené) likvidovať cez havarijnú poistku. Ak si budeš kupovať druhé auto, veľmi doporučujem uzavrieť si havarijné poistenie. Síce to stojí nejakých 200-300 EUR ročne, ale máš istotu, že ani väčšia nehoda ťa finančne nepoloží.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Vysvetlenie pojmov ...

    http://www.cars-service.sk/index.php...enie-po-nehode

    PZP - plnenie, nie som vinník

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.