Zavrieť

Porady

Vydržanie pozemku po chybe v dedičstve

V roku 1993 oatc s jeho bratom dedili po ich mame množstvo parciel, každý 1/2. Avšak pri jednej parcele sa dohodli, že ju zdedí iba otec v celosti. Takto je to aj zapísané v dedičstve. Nedávno po ROEP sme zistili, že aj tá záhrada je na otca napísaná iba v 1/2, druhú vlastnia bratove dcéry (brat medzitým zomrel).

Problém bol, že v roku 1987 sa menilo číslo parcely, pretože sa tam vysporiadavalo vlastníctvo. V dedičstve je uvedené staré aj nové číslo: staré v celosti na otca, nové na oboch bratov (medzi desiatkami iných parciel, ktoré sú v nájme a v urbári). Čiže v dedičstve sa vlastne dedila parcela, ktorá v tom čase už neexistovala, notár mal na to pravdepodobne upozorniť. Odvtedy až do dnes sme záhradu užívali ako svoju (vyše 20 rokov), určite by to dosvedčili aj susedia. Bratove deti však odmietli podpísať vydržanie, nemáme s nimi dobrý vzťah. Ani nevedeli, kde parcela je, a chceli ju odpredať za trhovú cenu, čo je asi 15tis. euro.

Notár, ktorý dedil, dnes ešte žije, povedal, že sme sa mali do 15 dní odvolať.

Otázka: je šanca, že súd uzná to dedičstvo, kde je daná parcela uvedená pod starým aj novým číslom, ako dôkaz, že sme sa v dobrej viere domnievali, že parcela ja naša v celosti, a teda že bude vydržanie cez súd úspešné?

Ďakujem za radu.
AmmiS A aký je stav zápisu v pozemkovoknižnej vložke (PKV) v súvislosti s číslami starej a novej parcely? Kedy skončila ROEP v obci?
avv Stará parcela neexistuje, z novej máme 1/2. ROEP skončil cca rok-dva dozadu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Myslím si, že by ste mali šancu na úspech, aj keď v sporoch doma nie som. Možno by bolo vhodné ešte raz sa porozprávať so sesternicami, vysvetliť im, že je možné sa dohodnúť mimosúdne, čo ich nič nebude stáť a neriešiť to cez súd. Ak nebudú súhlasiť, tak ísť za advokátom, napísať výzvu a ďalej to riešiť už len cez neho. Myslím si, že dobromyseľní ste boli, máte aj písomný titul, doba je tiež ok. Tak smelo do toho.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    avv So sestrenicami sme skúsili ako prvé. Najprv súhlasili, tak sme s advokátom poslali zmluvu o prevode, ktorú napokon odmietli podpísať.

    Teraz si zbieram argumenty, skúsim im napísať ešte raz a pohrozím súdom. Rád by som im zdôvodnil, že ten súd pravdepodobne prehrajú.
    branislavp avv, ja by som sa obrátila na advokáta v tejto veci.
    Hm, pravdepodobne prehrajú....... To musíš mať v ruke také listiny-argumenty, ktorými ich presvedčíš, že ten spor určite prehrajú, inak nepochodíš.
    avv Jediná listina je dedičstvo z roku 1993. Tam je jednoznačne uvedené, že jeden z bratov dedí parcelu v celosti. Parcela však v roku 1993 neexistuje, ale existovala do roku 1986 na takmer rovnakom mieste a v totožnej výmere.
      zbaliť

    AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

    AmmiS
    Súd vo vašom prípade bude skúmať od kedy do kedy je splnená podmienka dobrej viery, že ste boli vlastníkom starej parcely v podiele 1/1. Je to na úvahe súdu a na predložených dôkazoch.

    Vo váš prospech by malo svedčiť - ústna dohoda (medzi otcom a jeho bratom), aj keď lepšia by bola písomná, že sa dohodli, že vášmu otcovi ostane predmetná parcela v celosti. Súd bude brať do úvahy aj samotné zápisy tých parcelných čísiel do PKV, každý zápis alebo zmenu v registri od 1993. A to pre zistenie tej skutočnosti, kedy ste sa mohli reálne dozvedieť, že ste vo spoluvlastníckom vzťahu na LV. Ak dospeje k názoru, že ste sa mohli dozvedieť, že ste v spoluvlastníckom vzťahu, tak tu nie je dodržaná dobrá viera ( vo vydržacej dobe 10 rokov), že vám tá parcela v celosti a výlučne patrí počas tejto doby.

    V neprospech by mohla zavážiť skutočnosť, že ste mohli vedieť (počas vydržacej doby), že nie ste výlučným vlastníkom parcely. Pretože ste sa to kedykoľvek počas 10 rokov (podstatná doba je od kedy ste parcelu do vlastníctva nadobudli teda asi od 1993 - 2003) mohli dozvedieť o spoluvlastníckom vzťahu po nahliadnutí do katastra, kde sú tieto práva zapísané. Zápis a register vlastníckych práv je totiž verejný a je každého povinnosťou si svoje práva ustrážiť.

    Pokiaľ budú všetky zákonné podmienky vydržania splnené (nepretržité užívanie po dobu 10 rokov a to v dobrej viere po celú dobu, že vám tá parcela patrí), máte šancu na úspech. V každom prípade je na vytvorenie stratégie pre váš prípad nevyhnutné vidieť dokumenty, vedieť všetky fakty, čísla, roky a súvislosti. Bez tých sa tu bavíme len v teoretickej rovine. Tieto spory sú dosť komplikované, radila by som kvalifikované právne zastúpenie.
    avv Ďakujem za radu. Otec mal v ruke dedičstvo v roku 1993, kde bolo jasne uvedené, že tá záhrada prechádza iba naňho (aspoň si myslel). Nedával si robiť následný výpis z katastra, vtedy to nebolo ako dnes, že si to mrknem na internete. Potom sa už nedialo nič, až bratova smrť (tuším 01/2011). Vec zistil z nejakého výpisu po skončení ROEP cca rok dozadu. Záhradu sme užívali aj pred rokom 1993 s mojou babkou. Takže medzi 1993-2003 asi nič, môžem ešte skúsiť pozisťovať, či by to mohli nejako takto napadnúť.

    dariusko je offline (nepripojený) dariusko

    Vylúčený člen dariusko
    Ako nejako zvláštne tu niekto sranduje :

    Ak

    ""
    Avšak pri jednej parcele sa dohodli, že ju zdedí iba otec v celosti. Takto je to aj zapísané v dedičstve
    ""

    tak sotva može dodatočne ROEP meniť dohodu dedičov

    1, Nedávaj info per partes !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    2, NEVIEM, čo otravuješ sesternice ????????????

    3, Lebo tu
    "
    Jediná listina je dedičstvo z roku 1993. Tam je jednoznačne uvedené, že jeden z bratov dedí parcelu v celosti. Parcela však v roku 1993 neexistuje, ale existovala do roku 1986 na takmer rovnakom mieste a v totožnej výmere. "

    - jasne píšeš, že v dedičskom je na tvojho otca zapísané v 1/1 číslo (platilo iba do 1986) neexistujúcej parcely
    - úplne logicky mi pripadá, že od roku 1986 (v totožnej výmere a TAKMER !!!! na rovnakom mieste) mala iné číslo, ktoré bolo zapísané v dedičskom a ktoré dedili na 1/2

    PS
    staré / nové čísla parciel : daj si za mierny poplatok urobiť " stotožnenie parciel"
    Naposledy upravil dariusko : 16.05.14 at 04:33

    Vydržanie pozemku po chybe v dedičstve

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.