Zavrieť

Porady

ako zúčtovať úroky pri postupnom splácaní pôžičky

S.r.o. poskytla pôžičku inej s.r.o. dňa 23.10.2005 vo výške Sk 660 000,-, úrok 9% p.a., splatnosť najneskôr do 23.10.2006.
Účtovala som 378/221.
Pôžičku nám splácajú nasledovne:
1.krát poslali 191 000,- 27.2.2006
2. krát 174 000,- - 24.3.2006
Len sa chcem uistiť, či postupujem správne:
splátky 221/378
úrok mám počítať až po úplnom splatení? Alebo vždy po splátke?
Naposledy upravil janaGT : 07.04.06 at 07:38
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    9% p.a. je úrok na dlžnú smu. Takže po splátke máš nový - nižší zostatok pôžičky a ten je základom pre výpočet úroku.
    pôžička je na rok

    1.krát poslali 191 000,- 27.2.2006 do tohto dátumu počítaš z celej sumy a od tohto dátumu po najbližšiu splátku zo sumy zníženej o 191000 Sk.

    2. krát 174 000,- - 24.3.2006 .... od tohto dátumu zo sumy znížene o 191000+174000 Sk, atď.

    ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

    Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac ondrejvla
    Istina x počet dní v mesiaci x % úroku : 360 = mesačný úrok, a ten počítaš vždy len zo zostatku istiny, tak ako písala Lida.

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    ja chápem ako mám počítať úrok, len som sa asi zle vyjadrila.
    Ja potrebujem vedieť, že či mám vždy po každej splátke vypočítať úrok
    a hneď ho aj vyfakturovať, alebo či mám fakturovať až po úplnom zaplatení pôžičky.
    Napr. 27.2.2006 nám zaplatili časť - mám vyfaktruovať hneď aj úrok? Alebo si ho len interne vypočítam a počkám na ďalšiu splátku, potom si zasa len interne vypočítam a tak budem pokračovať až po úplné zaplatenie. A po zaplatení tie čiastkové úroky spočítam a vyfakturujem.

    Melnick je offline (nepripojený) Melnick

    človek čo opustil Poradu. Melnick
    janaGT
    ja chápem ako mám počítať úrok, len som sa asi zle vyjadrila.
    Ja potrebujem vedieť, že či mám vždy po každej splátke vypočítať úrok
    a hneď ho aj vyfakturovať, alebo či mám fakturovať až po úplnom zaplatení pôžičky.
    Napr. 27.2.2006 nám zaplatili časť - mám vyfaktruovať hneď aj úrok? Alebo si ho len interne vypočítam a počkám na ďalšiu splátku, potom si zasa len interne vypočítam a tak budem pokračovať až po úplné zaplatenie. A po zaplatení tie čiastkové úroky spočítam a vyfakturujem.
    Názor: 1x ročne.

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    Závisí od toho ako je to dohodnuré v Zmluve o pôžičke.
    Ja si každý mesiac robím predpis k úrokom 378/662 resp. 562/249 cez int. doklad.
    A čo sa týka úhrady, to už je iná stránka veci- to závisí od dohody na Zmluve.

    Ešte podotknem: My sme mali taký prípad, že na Zmluve bolo uvedené, že úroky budú vyplatené pri ukončení Zmluvy o pôžičke. T.z. musíte si dať pozor na prelomy rokov, aby ste do nákladov resp. výnosov dostali to čo patrí, preto my sme zvolili tieto mesačné predpisy k úrokom.
    Naposledy upravil Lila : 11.04.06 at 05:55

    janaGT je offline (nepripojený) janaGT

    janaGT
    v zmluve je uvedené, že celá pôžička vrátane úrokov bude uhradená do 23.10.2006

    Lila je offline (nepripojený) Lila

    Lila
    No fajn, tak to vypočítaj ako to uviedla Lida, a predpis úrokov si zaúčtuj podľa tohto výpočtu. A k dátumu ukončenia počkaj na deň D, kedy Vám vrátia pôžičku spolu s úrokmi. Ak máte na Zmluve, že úroky vyfakturujete, tak ich vyfakturuj.

    Alebo ku koncu Zmluvy si zaúčtuj len jeden predpis úrokov, ktorý Vám má byť uhradený.

    ako zúčtovať úroky pri postupnom splácaní pôžičky

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.