Zavrieť

Porady

Opravy podaní na súdoch, lehoty

zbieram tu informácie, ktoré sú pre mňa dôležité... ...viac
Asi som niečo prehliadla, alebo zle urobila. Chcem to napraviť.
Potrebujem radu právnika.

Podala som návrh na súd, na predbežné opatrenie-zákaz nakladania s nehnuteľnosťami. Neprešiel. Údajne sa s nimi nenakladá, preto nie je potrebné PO nariaďovať.

Súd mi doporučil, aby som podala aj návrh vo veci samej - o čo usilujem. Toto som zatiaľ neurobila /neznalá zákona/, ale odvolala som sa na Krajský súd.
Krajský súd sa stotožnil s uznesením Okresného súdu.
Súčasne som žiadala o oslobodenie od súdneho poplatku./Zase neznalá zákona/ odignorovala som oficiálne tlačivo, aj keď mi ho súd, ktorý predbežné opatrenie riešil poslal a mala som ho len vyplniť a zaslať obratom. Namiesto toho som napísala čestné prehlásenie o nemajetnosti, dala som ho overiť u notára a poslala som ho na súd.

Teraz sa stalo to, že krajský súd vec vrátil okresnému súdu, ale proti uzneseniu KS sa dá do 15 dní odvolať.
Volala som na informačnú kanceláriu OS a tam mi povedali, že rozsudok /ani ten kde mi zamietli predbežné opatrenie nenakladať s nehnuteľnosťami/ nie je právoplatný a lehota na odvolanie plynie.

Chcem opraviť svoje podanie o PO nenakladať s nehnuteľnosťami a zároveň aj podať žalobu o určenie vlastníka /čo som zatiaľ neurobila/...vie mi niekto poradiť, ako mám teraz postupovať, ako mám svoje podanie "titulovať-pomenovať", aby bolo vecne, aj právne správne a aby súd o tom rozhodoval aj ďalej... ďakujem.

Prosím len o odpovede od ľudí, ktorí sa s niečim podobným stretli, alebo majú vedomosť, že mám postupovať práve tak, ako mi poradia. Ďakujem za pochopenie.
Usporiadat
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Ak podáš návrh vo veci samej, rovnopis potvrdeného podania doručíš katastru na zápis poznámky o súdnom konaní do listu vlastníctva. Poznámka ťa bude chrániť pri prípadnom prevode nehnuteľnosti, ak vyhráš súd bude ten prevod neplatný.

Určovaciu žalobu nemožno podať vždy, často nevyrieši problém, treba podať návrh vo veci samej, ako ti už súd napísal. Nevieme o čo ide, ťažko radiť.
1 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
AmmiS AmmiS

AmmiS je offline (nepripojený) AmmiS

So žalobou o určenie vlastníctva sa zvyčajne (ak je to nutné) podáva aj predbežné opatrenie. Podanie vo veci samej je myslená práve táto žaloba a má sa volať "žaloba na určenie vlastníckeho práva k nehnuteľnosti" (podľa § 80 písm. c) Osp). Zároveň pre jej úspešnosť je potrebné preukázať naliehavý právny záujem na tomto určení, inak súd žalobu zamietne. Tieto spory sú dosť závažné a odporúča sa najať advokáta.
0 0
annie3 annie3

annie3 je offline (nepripojený) annie3

zbieram tu informácie, ktoré sú pre mňa dôležité... ...viac
Mária27 ...ďakujem za odpoveď.

AmmiS ....ďakujem za odpoveď

Ešte by som dodala: Na právnika nemám, preto som sa prišla poradiť sem a preto som urobila aj prvotné chyby pri podaniach.

Potrebujem, aby bolo zároveň vydané aj predbežné opatrenie - zákaz nakladania s nehnuteľnosťou, kým pobeží súd vo veci samej - žaloba na určenie vlastníka nehnuteľností.
Mám otázky:

1. Čo je "naliehavý právny záujem" ... ?
/ľudia, ktorým som PO chcela pomocou súdu nariadiť, si robia s nehnuteľnosťami čo chcú. Dali zapísať do katastra rozostavaný rodinný dom na ORNÚ PôDU, na ktorej sú zapísaní ako vlastníci. Napadla som to práve návrhom na PO, pretože sa dopustili podvodu. Vedľa ornej pôdy ktorej sú vlastníci je zastavaná plocha, ktorej sú iba spoluvlastníci a na nej sa dom staval. Ak by chceli zapísať do katastra rozostavaný RD, museli by /podľa mňa/ mať písomný súhlas aj od druhých spoluvlastníkov zastavanej plochy. Takto sa znížili k podvodu a urobili návrh na zápis rozostavaného domu LV 531 čo je správne, na tomto LV stojí rozostavaný dom, ale do katastra sa v skutočnosti zapísal na LV 530 na ktorom sú výluční vlastníci a ktorý je len orná pôda s tým, že kataster v LV vyznačil, že LV 531 má právny vzťah k LV 530.
Kým som si "dopisovala" so súdom, tak ten zápis aj skolaudovali. A už je v katastri zapísaný ako RD na "ornej pôde". Fyzicky dom na tejto parcele nikdy nestál, ani nestojí.
A druhých spoluvlastníkov RD takto odpinkali... za pomoci katastra.

2. Môžem svoj pôvodný návrh celý doplniť, opraviť, pozmeniť ? ....kým ešte nie je právoplatný?


Ešte doplním :
3. Keď som zistila, čo tí dotyční robia, podala som na prokuratúru podozrenie na organizovaný zločin podvodu spolupáchateľstvom... o tomto mojom kroku súd nevie... ale dá sa predpokladať, že sa budú v najbližšom období kvôli vyšetrovaniu ohľadom podvodu snažiť na katastri pozmeňovať údaje, kroky, pretože som žalovala aj kataster...

Otázka: Žaloba ohľadom podvodu spolupáchateľstvom môže byť charakterizovaná ako naliehavý, právny záujem?

Ďakujem.
Naposledy upravil annie3 : 17.05.14 at 05:01
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Zbytočne minaš čas aj peniaze, advokát by ťa stál menej.
Nakladanie s nehnuteľnosťou je najmä jej scudzenie (predaj, darovanie). Oni s ňou nenakladajú.
Žaloba na určenie vlastníka - ktorej nehnuteľnosti? Myslím, že vlastníci sú jasní.
Naliehavý právny záujem by si mohla mať vtedy,keby si mohla niečomu skutočne zabrániť, ale tu už stavba stojí ...
organizovaný zločin - to je zločinecká skupina s vyššou sadzbou ...

Ty zrejme riešiš problém, že spoluvlastník postavil dom na spoločnom pozemku bez súhlasu ostatných spoluvlastníkov. Možno ho tiež udáš za uvedenie do omylu pri povolovaní a zápise stavby.
0 0
annie3 annie3

annie3 je offline (nepripojený) annie3

zbieram tu informácie, ktoré sú pre mňa dôležité... ...viac
Veľmi pekne ďakujem pani Mária za odpoveď, ale je to všetko inak... No nevadí, budem si aj naďalej pomáhať sama. Ak by som aj chcela niečo podstatné rozvinúť tu v tejto debate, aj tak by som asi odpoveď ktorú potrebujem nedostala.

P.S. A vlastníci domu sú jasní? .... Ale nie, nie sú... podvodom /neverila som, že niečo také je možné, ale vidím, že áno/ sa dali za vlastníkov domu zapísať ľudia, ktorí nikdy tento dom nefinancovali, ani ho nestavali... a dali ho zapísať nie tam, kde bol na katastri od začiatku zapísaný ako zastavaná plocha, ale na obyčajnú ornú pôdu, ...aby sa na podvod neprišlo, alebo prišlo veľmi neskoro... Týmto svojim sofistikovaným počinom obrali takto o veľký majetok, práve ľudí, ktorí celú stavbu financovali, aj dom stavali... a ktorý im aj patrí... majú na to aj dôkazy, o.i. aj písomné, ktoré túto skutočnosť jasne potvrdzujú...

Citujem: Nakladanie s nehnuteľnosťou je najmä jej scudzenie (predaj, darovanie). Oni s ňou nenakladajú.... koniec citátu.

- ale nakladajú.... scudzili ju.

Citujem: " organizovaný zločin - to je zločinecká skupina s vyššou sadzbou ... koniec citátu."
Ako na organizovaný zločin podvodu spolupáchateľstvom podľa mojich vedomostí sa prihliada vtedy, keď sa na podvode podieľajú minimálne 3 osoby. V tomto konkrétnom prípade sa ich aktívne podieľalo 5 minimálne. Takže asi tá vyššia sadzba je na mieste... No možno postačí to /aj keď veľmi silno pochybujem/, čo ste mi už na začiatku napísali vo svojej odpovedi že mám na súd podať žalobu o určenie vlastníka a potvrdené zaniesť na kataster...
Naposledy upravil annie3 : 17.05.14 at 13:56
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Želám ti veľa úspechov! Ale ked niekde píšeš, tak ako sem, dodaj všetky informácie naraz, nie po čiastočkách.
0 0
annie3 annie3

annie3 je offline (nepripojený) annie3

zbieram tu informácie, ktoré sú pre mňa dôležité... ...viac
Veľmi pekne ďakujem... človeka napadne až postupne, čo by tam ešte mohol napísať - vychádzajúc z odpovedí, ktoré na dotaz dostane... Sú to súkromné veci a zverejniť chce len to, čo je nevyhnutné... Vďaka za Váš čas aj pochopenie :-) Majte sa krásne...
0 0
annie3 annie3

annie3 je offline (nepripojený) annie3

zbieram tu informácie, ktoré sú pre mňa dôležité... ...viac
Mária27
Ak podáš návrh vo veci samej, rovnopis potvrdeného podania doručíš katastru na zápis poznámky o súdnom konaní do listu vlastníctva. Poznámka ťa bude chrániť pri prípadnom prevode nehnuteľnosti, ak vyhráš súd bude ten prevod neplatný.
.
Pani Mária, Mám na Vás dotaz ohľadom toho návrhu, ktorý podám na súd vo veci samej a rovnopis zanesiem na kataster /spolu so žiadosťou na zápis poznámky o súdnom konaní do listu vlastníctva-uvažujem o tom/.

Existuje nejaký predpis, alebo zákon, že to kataster musí tak aj urobiť?

Uvažujem podať to priamo do podateľne na katastri o čom budem mať potvrdenie, lebo si dám potvrdiť na katastri v podateľni rovnopis tejto žiadosti, aj návrh na súd vo veci samej.

Vopred ďakujem za odpoveď.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať