Zavrieť

Porady

študent SŠ a dohody

Študent - 17 ročný gymnazista (môj syn) pracuje už vyše roka ako kolpoltér na Dohodu o brig.práci študentov, jeho pravidelný mesačný zárobok je cca 600,- Sk. Teraz si našiel na prázdniny brigádu na júl (nejaké práce s databázami), očakáva príjem cca 5000,-. Môže sa na ten mesiac zamestnať na ďalšiu Dohodu - prípadne, môže tam podpísať Vyhlásenie? Potom by si sám podal DP v 3/05 a vlastne by ešte získal späť daň z brigád ako kolpoltér?
Prepokladám, že pre neho vyplýva to, že v júli bude musieť sám zaplatiť zdrav.poistenie - kde a v akej výške? Priamo v zdrav.poisťovni ? Pre istotu sa opýtam - pre mňa ako rodiča tento jeho príjem nemá vplyv na daň.bonus?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Váš syn sa môže zamestnať aj na ďalšiu dohodu o brig. práci štud. alebo na dohodu o vykonaní práce a môže podpísať vyhlásenie. Za rok 2004 si podá daňové priznanie a daň mu na požiadanie DÚ vráti.
    So zdravotnou poisťovňou je to tak ako píšete. Bude musieť sám odviesť zdravotné poistenie vo výške 14 % z celého príjmu (teda z práce kolportéra ako aj z práce s databázami). Do svojej zdravotnej poisťovne sa bude musieť prihlásiť, oni mu dajú číslo účtu. Pre Vás nemá jeho príjem vplyv na bonus ani na rodinné prídavky.

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Predpokladany rozsah na DoBPS nesmie prekrocit v kalendarnom roku 100 hodin, dohoda sa moze uzatvorit najdlhsie na 12 mesiacov. Zaroven nesmie prekrocit v priemere polovicu urceneho tyzdenneho prac. casu.
    Pokial bude mat u jedneho zamestnavatela podpisane "Vyhlasenie...", ma narok na danovu ulavu na seba. Jeho prijem neovplyvnuje Vas narok na danovy bonus. Pri prijme z DOVP alebo z DoBPS {len u studenta} nad 3.000,-- Sk je povinnostou zamestnavatela takehoto studenta prihlasit do poistovne, zrazit mu 14% na ZP, odviest ho za zamestnanca a potom dalej dopocitat ulavu {ak ma podpisanie "Vyhlasenie"} a 19% preddavkovej dane. V pripade dohod dalej zamestnavatel plati este 0,8% do SP na urazove poistenie {student nie}. Student ma potom na konci roka moznost bud poziadat jedneho zamestnavatela, aby mu urobil z tychto prijmov rocne zuctovanie, alebo si sam poda DP, ak ma aj ine druhy prijmov.
    Dufam, ze som trochu poradila.

    bea je offline (nepripojený) bea

    bea
    Zamestnávateľ nie je povinný prihlásiť študenta do zdrav. poisťovne, ani neodvádza za neho poistné. Pripájam odpoveď na podobnú otázku z poradne Všeobecnej zdravotnej poisťovne. Ten text sa mi nepodarilo skopírovať veľmi pekne, ale svoj účel snáď splní.

    Veva je offline (nepripojený) Veva

    Veva
    Ak študent má uzatvorenú dohodu nad 3000,-Sk zamestnávateľ nemá nahlasovacú povinnosť tú má predsa študent, ktorý si má z VZ zaplatiť 14% ,alebo je riešenie rozložiť dohodu na dve osoby a vyhnúť sa ZP.

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    vážení diskutujúci, a nemohol by tento študent sa zamestnať na Príkaznu zmluvu? Neplati z toho odvody - vsak p. Mihal, zaplati dan pri podani dan.priznania a dokonca ma nárok aj na odpočet skutočnych výdavkov, ktore mal v suvislosti s prijmom... Aspon mne sa to vidi lepsie, ako dohoda a následne vela papierovania a evidencii a odvodovych povinnosti.
    Rada si precitam vase stanovisko.. :-)

    iva je offline (nepripojený) iva

    iva
    Janča, dohodár - študent môže v jednom kalendárnom roku pracovať aj viac ako 100 hodín.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Samozrejme by sa mohol zamestnať na Príkaznú zmluvu. Žiadne odvody - s výnimkou zdravotného poistenia - daň si zaplatí pri podaní daňového priznania atď.

    Zdravotnému poisteniu však neunikne - ak jeho zdaniteľný príjem v nejakom mesiaci je vyšší ako 3000 Sk, musí sa sám prihlásiť vo svojej zdravotnej poisťovni. S tým zdravotným poistením to obísť nemožno - ak sa má zákon dodržiavať.

    ekin je offline (nepripojený) ekin

    ekin
    tak p. Mihal, ja som teraz na pochybách, ci s tym ZP to je tak.... to by predsa znamenalo, ze akykolvek druh prijmu nad 3000 Sk by spôsobil platbu ZP a tento druh prijmu nie je zo závislej ani podnikatelskej cinnosti. Len by som v tom chcela mat jasno :-)
    Keby som mesacne odpredavala casti majetku napr. - bol by to prijem, sice oslobodeny, ale podliehal by odvodom do ZP?
    skuste sa na to pozriet, v suvislosti s § 8 Zák.o DzP..

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Tak sa na to ZP pozrime.

    Zákon o ZP.

    § 10 odsek 6)
    Štát je platiteľom poistného za
    a) nezaopatrené deti, ak nemajú vlastný príjem, ktorý podlieha dani z príjmov 9a) a presahuje 3 000 Sk,...

    Kde pod čiarou odkaz 9a) Zákon č. 286/1992 Zb. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov.

    Odkaz 9a) je na celý zákon o dani z príjmu.

    Takže dedukcia - ak má študent HOCIJAKÝ príjem, ktorý PODLIEHA dani z príjmu a tento príjem je vyšší ako 3000 Sk (mesačne), je povinný sám si platiť ZP.

    A môžeme debatovať o tom, čo je to príjem podliehajúci dani z príjmu. Je to akýkoľvek príjem, ktorý je predmetom dane v zmysle § 3 odsek 1 zákona č.595/2003 ?
    Alebo len ten príjem, ktorý je predmetom dane a od dane nie je oslobodený ?
    Teda vylúčime príjmy podľa § 9 zákona č.595/2003 ?

    Môj záver - berieme do úvahy len príjmy, ktoré su predmetom dane a nie sú oslobodené od dane.
    Dôsledok - ak študentovi plynú napr. úroky z vkladov, kde výška úroku je viac ako 3000 Sk mesačne - je povinný platiť si ZP...

    juko je offline (nepripojený) juko

    štátny zamestnanec juko
    ja si tiež myslím, že sumár všetkých príjmov za mesiac nad 3000,-Sk u študentov zakladajú povinnosť odvádzať 14% do ZP
    mám na mysli príjem podliehajúci dani ako i príjem od dane oslobodený.
    Naposledy upravil juko : 28.05.04 at 17:31 Dôvod: doplnenie:

    Janca je offline (nepripojený) Janca

    Janca
    Ak si student teda odvedie tych 14% sam na ZP z prijmu napr. 5.000,-- Sk, potom 19% dan ratam z 5.000,-- Sk a je na nom, aby si podal DP, aby mu ten odvod do ZP znizil dan, alebo CZD je 5000,00 - 14%, hoci neviem, ako zamestnavatel ci si ich odvedie alebo nie ?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Uvedená situácia je to, čo sa pýta Janca, vzorový príklad nedokonalosti našich zákonov. Podľa môjho názoru zákon o dani túto situáciu nerieši dostatočne jasne.

    Podľa § 35 odsek 1...Zamestnávateľ...vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy...znížený o sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec

    Poistné na zdravotné poistenie sa dá chápať ako "príspevok, ktorý je povinný platiť zamestanec", hoci si ho platí zamestnanec sám.

    Preto pri výpočte preddavku na daň by som toto poistné od zdaniteľného príjmu odpočítaval. Od zamestnanca - študenta - by som ale vyžadoval doklad, potvrdzujúci zaplatenie poistného a ten by som priložil k jeho dokumentácii - Vyhláseniu atď.

    Na podporu tohto tvrdenia viď § 38. Podľa neho zamestnanec, ktorý poberal len príjmy zo závislej činnosti, môže požiadať "posledného" zamestnávateľa o vykonanie RZ. Tento zamestnávateľ musí prihliadnuť na sumy poistného, ktoré zaplatil zamestnanec. A dochádzame k tomu istému problému (len v čase posunutému z dnešných dní do marca 2005) - my ako zamestnávateľ sme povinní vykonať RZ a pri tom sme povinní prihliadať na poistné, ktoré on sám zaplatil.

    Problém je v tom, že zákon nepočíta s možnosťou, že nejaké poistné si platí zamestnanec sám.

    To isté je (bude) problém u zamestnancov, ktorí sú DOBROVOĽNE poistení v Sociálnej poisťovni nad rámec výšky svojho príjmu, dosahovaného u svojho zamestnávateľa - chcú mať vyššie nemocenské, starobný dôchodok atď.
    Viď
    http://www.aurus.sk/tlac/dobrovol_nem.pdf
    http://www.aurus.sk/tlac/dobrov_doch.pdf

    iva je offline (nepripojený) iva

    iva
    Dá sa vôbec nejako skontrolovať (a vlastne kto by to mal kontrolovať - zdrav.poisťovňa ), že študent by vznikla povinnosť, aby si sám platil zdrav.poistenie - ak by napr. tento študent mal jednu dohodu vo výške 2000,- u jedného zamestnávateľa a v ten istý mesiac aj u druhého zamestnávateľa tiež napr. 2000,- ?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    To iva -
    Nedá. Len ak to niekto bomzne.

    petulo je offline (nepripojený) petulo

    petulo
    Pán Mihál,ako tak sledujem tieto diskusie o zdravotnom poisteni, vychadza mi z toho jediny zaver. Ze zdravotné poistenie nadobúda formu DANE Z PRÍJMOV. Nech zarobim koľko chcem (som študent a mam dve brigady) odvediem 14% a hotovo. A platit 14ku ako ZP z kazdého príjmu (napríklad aj tie úroky z vkladu) sa mi zda naozaj nezmyselné. Uz teraz si lámem hlavu ako to obísť aspoň z časti, tomu sa nesmie nikto čudovať.

    Magma je offline (nepripojený) Magma

    Magma
    Má rodič nárok na daňový bonus v mesiacoch júl-august, ak syn maturoval v júni, v mesiacoch júl a august pracoval na Dohodu o vykonaní práce alebo DoBPŠ (nevidela som dohodu neviem presne)? Až od septembra sa riadne zamestnal na pracovnú zmluvu.

    misurka je offline (nepripojený) misurka

    misurka
    Ja by som dan. bonus priznala aj za jul, august, pokial syn nebol v evidencii na UP, pretoze skolsky rok konci vzdy az 31. augustom, co znamena , ze dieta sa az do tohto datumu sustavne pripravovalo na povolanie.
    Magma
    Má rodič nárok na daňový bonus v mesiacoch júl-august, ak syn maturoval v júni, v mesiacoch júl a august pracoval na Dohodu o vykonaní práce alebo DoBPŠ (nevidela som dohodu neviem presne)? Až od septembra sa riadne zamestnal na pracovnú zmluvu.

    vladan je offline (nepripojený) vladan

    žena, a ešte raz ŽENA!!! (aj keď môj nick o tom nevypovedá) ...viac vladan
    misurka
    Ja by som dan. bonus priznala aj za jul, august, pokial syn nebol v evidencii na UP, pretoze skolsky rok konci vzdy az 31. augustom, co znamena , ze dieta sa az do tohto datumu sustavne pripravovalo na povolanie.
    daňový bonus môže priznať, lebo "zmaturovaný" študent sa považuje za študenta až do 31.8. daného roka, kedy zmaturoval. Úrad práce ho ani do evidencie nezoberie, zaeviduje ho najskôr 1.9.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.