Uvedená situácia je to, čo sa pýta Janca, vzorový príklad nedokonalosti našich zákonov. Podľa môjho názoru zákon o dani túto situáciu nerieši dostatočne jasne.
Podľa § 35 odsek 1...Zamestnávateľ...vyberie preddavok na daň zo zdaniteľnej mzdy...znížený o sumy zrazené na poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec
Poistné na zdravotné poistenie sa dá chápať ako "príspevok, ktorý je povinný platiť zamestanec", hoci si ho platí zamestnanec sám.
Preto pri výpočte preddavku na daň by som toto poistné od zdaniteľného príjmu odpočítaval. Od zamestnanca - študenta - by som ale vyžadoval doklad, potvrdzujúci zaplatenie poistného a ten by som priložil k jeho dokumentácii - Vyhláseniu atď.
Na podporu tohto tvrdenia viď § 38. Podľa neho zamestnanec, ktorý poberal len príjmy zo závislej činnosti, môže požiadať "posledného" zamestnávateľa o vykonanie RZ. Tento zamestnávateľ musí prihliadnuť na sumy poistného, ktoré zaplatil zamestnanec. A dochádzame k tomu istému problému (len v čase posunutému z dnešných dní do marca 2005) - my ako zamestnávateľ sme povinní vykonať RZ a pri tom sme povinní prihliadať na poistné, ktoré on sám zaplatil.
Problém je v tom, že zákon nepočíta s možnosťou, že nejaké poistné si platí zamestnanec sám.
To isté je (bude) problém u zamestnancov, ktorí sú DOBROVOĽNE poistení v Sociálnej poisťovni nad rámec výšky svojho príjmu, dosahovaného u svojho zamestnávateľa - chcú mať vyššie nemocenské, starobný dôchodok atď.
Viď
http://www.aurus.sk/tlac/dobrovol_nem.pdf http://www.aurus.sk/tlac/dobrov_doch.pdf