Zavrieť

Porady

nehoda bez pzp

Dobrý deň všetkým.
Môj problém je nasledovný:
Otec mal nehodu s autom ktorého som vlastníkom, lenže stará zmluva o PZP bola zrušená, novú som mal na stole predpripravenú no chýbal dátum, úhrada a odovzdanie kópií na centrálu teda akoby neexistovala. Otec v domnení že je všetko v poriadku zobral zelenú a bielu kartu a následne prišlo k nehode. Chcem sa spýtať či je možné sa dohodnúť s poškodeným na úhrade škody cca 1000€ a neriešiť to oficiálne. Poškodený medzitým stihol kontaktovať poisťovňu (iba telefonicky) a nahlásiť číslo neplatnej zmluvy. Môže poškodený stiahnuť žiadosť o poistné plnenie ? S poškodeným som sa osobne stretol, tejto alternatíve je naklonený.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    ninka24 je offline (nepripojený) ninka24

    ninka24
    Skac dva metre do vysky, ze si natrafil na taku dobru dusu! .... vraj zmluva akoby neexistovala..... ale existovala, len pre koho.....takze konaj rychlo, velmi rychlo, kym sa da.......

    taiko je offline (nepripojený) taiko

    Som, kto som taiko
    To by sa mal opytat poskodeny vo svojej poistovni. Len ci nie je uz neskoro. Podla mna si v poistovni poskodeneho overia cislo Tvojho poistenia tak ci tak.
    Este je zaujimave, ze preco by to poskodeny takto robil. On ked to nahlasi svojej poistovni, tak Ta poistovna povinne plnenie dostane, ci uz od Tvojej poistovne, alebo od Teba. Ci Ti len chce pomoct?
    Swarley0000 otec bol vinník (praskla mu cieva v mozgu následkom čoho prišlo k spomínanej nehode), a do svojej poisťovne poškodený nehlásil nič. a áno ide o dobrú dušu ktorá mi chce uľahčiť situáciu aby som nemal väčší problém ako sú náklady na opravu poškodených vozidiel.
    taiko to je super, ze si takeho cloveka nasiel. Myslim ze by to malo ist, len dufajme, ze si ta jeho poistovna medzicasom neoverila Tvoju poistku. to by mohol byt problem.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    no, v prvom rade vinnikovi bez PZP nehrozia nejake sankcie okrem tej ze zaplati celu skodu z vlastneho vrecka ...
    v druhom rade, aku poistovnu kontaktoval poskodeny ? kedze vinnik ziadnu PZP nema, predpokladam ze poskodeny kontaktoval sovju poistovnu kde ma havarijne poistenie ... to ze tam nahlasil cislo neplatnej zmluvy znamena len tolko ze jeho HP poistovna zisti ze vinnik ziadne PZP nema a teda HP poistovna si bude plnenie vymahat priamo od vinnika a nie od vinnikovej PZP poistovne ...
    to ze poskodeny telefonicky nahlasil udalost neznamena vobec nic, dokonca ani keby to nahlasil aj pisomne ... pokial poskodeny nepride s fakturou a ziadostou o preplatenie, poistovna sa nestara ani nic nerobi ...
    takze kludne moze poskodeny prehodnotit postup a dohodnut sa s vinnikom na odskodneni aj mimo poistovne (nezavisle na tom ci uz udalost nahlasil alebo nie)

    doplnene:
    taiko: ale tie sankcie za neuzavretie PZP co pises mu hrozia bez ohladu na to ci sposobil alebo nesposobi nehodu ... ja som myslel tak ze mu nehrozia ziadne dodatocne sankcie VYPLYVAJUCE Z NEHODY, len to ze zaplati celu skodu

    Swarley0000: to ze poskodeny kontaktoval byvalu poistovnu vinnika nic neznamena, jednak preto ze poskodeny nie je opravneny hlasit poistnu udalost za vinnika (a poistovna teda nic neriesi pokial jej udalost nenahlasi poisteny vinník) a jednak preto ze poistovna aj tak len skonstatuje ze vinnik u nej nie je poisteny a ze sa jej teda udalost netyka
    Naposledy upravil bubkoch : 21.05.14 at 09:05
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    taiko nemylis si to Ty s havarijnym poistenim. PZP je ako sam nazov hovori povinne.

    Za „nepoistenie“ hrozí pokuta do niekoľko tisíc eur

    PZP nemá vo svojom názve slovo „povinnosť“ len tak. V prípade, že si ho neuzatvoríte, môže odľahčiť vašu peňaženku aj o niekoľko tisíc eur. Ruku zákona na neplatičov dvíha štát vo forme výkonnej zložky. Ak ste majiteľom motorového vozidla a nemáte uzatvorené povinné zmluvné poistenie a spôsobíte škodu, máte problém. Slovenská kancelária poisťovateľov (SKP) síce odškodní poškodených z garančného fondu, ktorý pre takéto účely vedie, no celú škodu bude od vás následne vymáhať v plnej výške. Fakt, že pri vážnych nehodách sa môže čiastka vyšplhať až na závratné čísla, nemusíme ani zdôrazňovať. Avšak týmto sa váš problém ani zďaleka nekončí. SKP drží vo vlastníctve zoznam nepoistených motorových vozidiel, ktorý ochotne posúva štátnym orgánom, tie môžu takémuto „nepoctivému“ držiteľovi vozidla uvaliť pokutu až do výšky viac ako 3300 eur.
    (zdroj financie.sk)
    Swarley0000 poškodený kontaktoval poistovnu ktorej zelenú a bielu kartu mal neštastnou náhodou otec pri sebe a nahlásil číslo poistnej zmluvy ktorá neexistuje v systéme (zaváňa to poistným podvodom, lenže tu naozaj nebol žiadny úmysel porušiť zákon, teda okrem toho neuzatvoreného PZP ktoré sa zanedbalo
    )
    taiko to je divne, som myslel, ze kazdy ucastnik ma kontaktovat svoju poistovnu
    Chobot taiko, ty si ešte nemal poistnú udalosť? Pozri si môj rozsiahly príspevok, tam som napísal, kedy je treba ktorú poisťovňu kontaktovať.
      zbaliť

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Takže poškodený nahlásil nehodu v "tvojej" poisťovni, to tvojej je v úvodzovkách, pretože ty nemáš poistku. Z uvedeného dôvodu poisťovňa, kde poškodený nahlásil poistnú udalosť len zamietne poistné plnenie, pretože u nej nie si poistený. Poisťovňa nebude riešiť, či máš alebo nemáš inde PZP. Je to vecou poškodeného, aby si nahlásil v správnej poisťovni poistnú udalosť. Nemusí nič sťahovať ani volať do poisťovne (ale pre tvoje dobro to môže urobiť a povedať, že omylom nahlásil nesprávnu poisťovňu - tak poisťovňa nebude mať podozrenie, že nemáš PZP).

    Keďže ty si ochotý uhradiť jeho škodu, po zamietnutí plnenia z "tvojej" poisťovne mu vyplatíš keš, alebo uhradíš faktúru za opravu tak, ako ste sa dohodli alebo ako sa dohodnete. Tým to pre neho zhasne.

    Pre teba ale stále hrozí riziko, že niekto (môže to byť aj tá poisťovňa, ale nemá to ako povinnosť) nahlási na okresný úrad, ktorý rieši priestupky, že asi nemáš PZP. Neuzatvorenie PZP je totižto priestupok v zmysle zákona o PZP § 19 a okresný úrad v priestupkovom konaní môže takej osobe uložiť pokutu od 16 do 3320 EUR. Okresné úrady, konkrétne priestupkové oddelenia riešia tieto priestupky. Pokutu ti môžu dať až do 3 rokov od neuzatvorrenia PZP.

    Tvojím šaťastím je, že to neriešila polícia. Tá by určite nezaplatenie nahlásila. Takto máš šancu, že sa to okresný úrad nedozvie a nezačne priestupkové konanie. (Na Slovensku jazdí podľa štatistiky asi 170 000 áut bez PZP). Ak aj začne, pri výške pokuty bude prihliadať na závažnosť priestupku - t.j. na dlžku obdobia, kedy nebolo uzatvorené PZP. Preto sa snaž čo najskôr nejaké PZP na svoje auto uzatvoriť. Poisťovňe, ako som písal, neriešia, či máš alebo nemáš PZP.



    Ešte uvedeim pár praktických rád, kedy akú poisťovňu kontaktovať a čo hlásiť. Záleží od viacerých skutočností a možností:

    A) Vinník má len PZP a poškodený má tiež len PZP
    V tomto prípade poškodený kontaktuje poisťovňu vinníka a poisťovňa hradí poškodenému škodu. Poškodený musí rátať s amortizáciou náhradných dielov, teda s nižším poistným plnením. Môže sa dohodnúť s poisťovňou aj na úhrade nákladov podľa kalkulácie poisťovne. Je to výhodné najmä pri starších autách, kde majiteľ si dokáže lacnejšie zohnať náhradné diely alebo niektoré opravy urobiť svojpomocne.

    Vinník tiež je povinný nahlásiť poistnú udalosť vo svojej poisťovni, ale jeho škodu mi nikto neuhradí. Ak poistnú udalosť nenahlási, môže uhradenú škodu poisťovňa od neho vymáhať.

    B) Vinník má len PZP a poškodený má PZP aj HP
    Toto je z pohľadu poškodeného najvýhodnejšie. Poškodený nahlási poistnú udalosť vo svojej poisťovni. Škoda bude uhradená celá bez amortizácie z HP poškodeného. Poškodený len uhradí prípadnú spoluúčasť, ktorá mu bude refundovaná z PZP vinníka. Takže poškodený má uhradenú celú škodu. Výhodou je aj to, že poisťovňa mu nebude krátiť prípadný bonus (zľavu) na poistnom za bezškodový priebeh.

    Vinník tiež je povinný nahlásiť poistnú udalosť vo svojej poisťovni, ale jeho škodu mu nikto neuhradí, zaplatí to z vlastného vrecka.

    C) Vinník ak poškodený majú PZP aj HP
    Pre poškodeného je to rovnaké, ako v prípade B).

    Vinník nahlási poistnú udalosť v poisťovni, kde má PZP aj HP (ak to nie je jedna poisťovňa, musí aspoň v tej, kde má PZP). Ak chce uhradiť škodu, musí si ju dať hradiť v poisťovni, kde má HP. Posťovňa mu uhradí náklady za opravu, ale odpočíta spoluúčasť. Navyše mu môže byť znížený bonus na poistnom za bezškodový priebeh.

    D) Vinník nemá žiadne poistenie a poškodený má len PZP
    Poškodený v takom prípade nahlasuje poistnú udalosť Slovenskej kancelárii poisťovateľov, ktorá z poistného garančného fodnu uhradí poškodenému škodu a následne ju bude vymáhať od majiteľa auta. Z poistného plnenia bude odpočítaná amortizácia vymenených dielov.

    Vinník je v takomto prípade v "prdeli", lebo je povinný z vlastného vrecka uhradiť celú škodu poškodenému (napr. aj bolestné, či náhrady za liečbu ti trvalé následky, čo môže byť pre vinníka finančne veľmi náročné) a okrem toho sa nevyhne ani pokute za neuzatvorenie PZP. Škody na vlastnom aute si hradí samozrejme sám.

    E) Vinník nemá žiadne poistenie a poškodený má PZP a HP
    Poškodený nahlasuje poistnú udalosť buď Slovenskej kancelárii poisťovateľov, alebo výhodnejšie pre neho je nahlásiť ju svojej poisťovni, kde má HP. Tá mu ako v prípade B) uhradí celú škodu a následne si ju spolu so spoluúčasťou bude vymáhať od Slovenskej kancelárie poisťovateľov.

    Vinník je zase v prdeli, možno ešte väčšej, lebo v tomto prípade nie je krátená žiadna amortizácia a je povinný uhradiť plnú cenu nielen práce, ale aj náhradných dielov. Plus tá pokuta a oprava vlastného auta.

    F) Vinník ani poškodený nemajú žiadne poistenie.
    Teoreticky by mal poškodený nahlásiť poistnú udalosť Slovenskej kancelárii poisťovateľov, ktorá by postupovala ako v prípade D). Takejto alternatíve sa ale hovorí "zrážka blbca s blbcom" a pre oboch je najrozumnejšie vyriešiť si to medzi sebou a nezaťahovať do toho žiadnu poisťovňu ani Slovenskú kanceláriu poisťovateľov, lebo pokutu za neuzatvorenie PZP by platili obaja.

    Viac alternatív mi nenapadá.
    Naposledy upravil Chobot : 21.05.14 at 10:21
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Swarley0000 Ďakujem, trošku sa mi upravil tlak =D no PZP tam k dnešnému dňu mám spravené so všetkými náležitosťami len sa obávam že poisťovňa bude vyšetrovať ako sa dostala ich zelená a biela karta na miesto nehody. To by sa vysvetlovalo trošku tažko. ale fotografie ani žiadna iná dokumentácia ohľadom toho PZP nevznikli a policajti si dokonca neznačili údaje z poisťovne. keďže celú situáciu riešia dohovorom ako škodovú udalosť. pre istotu ešte doplním že namieste nehody boli policajti, hasiči (200L oleja z kamióna vytieklo) a záchranka. ale nikto zo zúčastnených neutrpel zranenie a celková škoda nepresiahla 2000€ na oboch vozidlách spolu.
    Swarley0000 s policajtmi som hovoril aj ja osobne a ani zmienka o nejakej poistke.
    Chobot No počkaj, ale zase píšeš niečo iné. Teraz uvádzaš, že tam bola polícia a haisči ratovali nejaký olej z kamióna. To akože tvoj otec narazil do nejakého kamióna a z neho vytiekol olej? Pôvodne si o policajtoch ani hasičoch nič nepísal. Myslel som si, že to bola gentlemanská dohoda medzi vlastníkmi auta bez svedkov.

    To, že policajti neriešili nehodu ako škodovú udalosť medzi majiteľmi auta eše neznamená, že si nezapísali EČV oboch účastníkov nehody. Pravdepodobne legitimovali oboch účastníkov a keďže tvoj otec mal "nejakú" bielu kartu (potvrdenie o poistení), tak to nechali, aby sa dohodli. Len aby im dodatočne nenapadlo preveriť si obe autá.

    Hasiči sú financovaní z peňazí, ktoré odvádzajú poisťovne ministerstvu vnútra (je to 8% z poistného za PZP), takže tí si nebudú nárokovať náhradu za zásah od poisťovne.

    Stále ale nechápem, na čo si čakal? Vedel si, že ti skončilo PZP a prečo si nepodpísal tú novú zmluvu? Bolo by stačilo, keby si bol aspoň uhradil poistné, už by sa to mohlo považovať za uzatvorenie PZP.

    Ale neboj, nejako to prežiješ. Len ťa to bude stáť peniaze.
    bubkoch ad bod A)
    aby nedoslo k nedorozumeniu, ako som uz pisal vyssie poskodeny moze kontaktovat PZP poistovnu vinnika len vtedy, ak predtym vinnik nahlasil poistovni poistnu udalost v lehote 15 dni ... lebo ked nie, tak poskodeny ma smolu a poistovna nic plnit nebude, ani ked ma poskodeny vinnikom podpisanu spravu o nehode ... co je logicke, poistovna bez toho, aby vinnik osobne nahlasil udalost, nemoze vediet ci vinnik (=jej poistený) skutocne sposobil skodu a ci nejde zo strany poskodeneho len o vymysel, podvod s udajmi a sfalsovanym podpisom vinnika ...
    vinimkou toho je len pripad kedy je nehoda zdokumentovana policiou a teda teda existuje policajna sprava o vysledku setrenia nehody, kde je jasne uvedeny vinnik nehody ...
    alebo sa mylim ?
    Chobot Pridám príklad z praxe.

    Mne sused poškodil na parkovisku auto, spísali sme záznam. Ja som odniesol do servisu a nahlásil cez moju havarijnú poistku. Odovzdal som aj záznam. Sused bol lenivý a nebol vo svojej poisťovni nahlásiť nehodu, navyše jeho auto bolo nejaký čas nepojazdné (kvôli elektronike), tak nebol ani na obhliadke.

    Po čase mi volal, že jeho poisťovňa chce od neho poistné plnenie, ktoré vyplatili mojej poisťovni, lebo nenahlásil poistnú udalosť. Ja že čo s tým mám? Mal nahlásiť p. udalosť a neurobil to. On si myslel, že stačí, ak spíšeme záznam.

    Ja som mal celú opravu hradenú, ešte aj spoluúčasť. Neviem, ako nakoniec dopadol on, či musel uhradiť poistnú sumu. Ale jeho poisťovňa hradila opravu.

    Pravdou je, že je to možnosť B), ale myslím, že by to bolo obdobné aj pre prípad A). Alebo že by poisťovňa verila viac inej poisťovni, než poškodenému klientovi?
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.