Takže poškodený nahlásil nehodu v "tvojej" poisťovni, to tvojej je v úvodzovkách, pretože ty nemáš poistku. Z uvedeného dôvodu poisťovňa, kde poškodený nahlásil poistnú udalosť len zamietne poistné plnenie, pretože u nej nie si poistený. Poisťovňa nebude riešiť, či máš alebo nemáš inde PZP. Je to vecou poškodeného, aby si nahlásil v správnej poisťovni poistnú udalosť. Nemusí nič sťahovať ani volať do poisťovne (ale pre tvoje dobro to môže urobiť a povedať, že omylom nahlásil nesprávnu poisťovňu - tak poisťovňa nebude mať podozrenie, že nemáš PZP).
Keďže ty si ochotý uhradiť jeho škodu, po zamietnutí plnenia z "tvojej" poisťovne mu vyplatíš keš, alebo uhradíš faktúru za opravu tak, ako ste sa dohodli alebo ako sa dohodnete. Tým to pre neho zhasne.
Pre teba ale stále hrozí riziko, že niekto (môže to byť aj tá poisťovňa, ale nemá to ako povinnosť) nahlási na okresný úrad, ktorý rieši priestupky, že asi nemáš PZP. Neuzatvorenie PZP je totižto priestupok v zmysle zákona o PZP § 19 a okresný úrad v priestupkovom konaní môže takej osobe uložiť pokutu od 16 do 3320 EUR. Okresné úrady, konkrétne priestupkové oddelenia riešia tieto priestupky. Pokutu ti môžu dať až do 3 rokov od neuzatvorrenia PZP.
Tvojím šaťastím je, že to neriešila polícia. Tá by určite nezaplatenie nahlásila. Takto máš šancu, že sa to okresný úrad nedozvie a nezačne priestupkové konanie. (Na Slovensku jazdí podľa štatistiky asi 170 000 áut bez PZP). Ak aj začne, pri výške pokuty bude prihliadať na závažnosť priestupku - t.j. na dlžku obdobia, kedy nebolo uzatvorené PZP. Preto sa snaž čo najskôr nejaké PZP na svoje auto uzatvoriť. Poisťovňe, ako som písal, neriešia, či máš alebo nemáš PZP.
Ešte uvedeim pár praktických rád, kedy akú poisťovňu kontaktovať a čo hlásiť. Záleží od viacerých skutočností a možností:
A) Vinník má len PZP a poškodený má tiež len PZP
V tomto prípade poškodený kontaktuje poisťovňu vinníka a poisťovňa hradí poškodenému škodu. Poškodený musí rátať s amortizáciou náhradných dielov, teda s nižším poistným plnením. Môže sa dohodnúť s poisťovňou aj na úhrade nákladov podľa kalkulácie poisťovne. Je to výhodné najmä pri starších autách, kde majiteľ si dokáže lacnejšie zohnať náhradné diely alebo niektoré opravy urobiť svojpomocne.
Vinník tiež je povinný nahlásiť poistnú udalosť vo svojej poisťovni, ale jeho škodu mi nikto neuhradí. Ak poistnú udalosť nenahlási, môže uhradenú škodu poisťovňa od neho vymáhať.
B) Vinník má len PZP a poškodený má PZP aj HP
Toto je z pohľadu poškodeného najvýhodnejšie. Poškodený nahlási poistnú udalosť vo svojej poisťovni. Škoda bude uhradená celá bez amortizácie z HP poškodeného. Poškodený len uhradí prípadnú spoluúčasť, ktorá mu bude refundovaná z PZP vinníka. Takže poškodený má uhradenú celú škodu. Výhodou je aj to, že poisťovňa mu nebude krátiť prípadný bonus (zľavu) na poistnom za bezškodový priebeh.
Vinník tiež je povinný nahlásiť poistnú udalosť vo svojej poisťovni, ale jeho škodu mu nikto neuhradí, zaplatí to z vlastného vrecka.
C) Vinník ak poškodený majú PZP aj HP
Pre poškodeného je to rovnaké, ako v prípade B).
Vinník nahlási poistnú udalosť v poisťovni, kde má PZP aj HP (ak to nie je jedna poisťovňa, musí aspoň v tej, kde má PZP). Ak chce uhradiť škodu, musí si ju dať hradiť v poisťovni, kde má HP. Posťovňa mu uhradí náklady za opravu, ale odpočíta spoluúčasť. Navyše mu môže byť znížený bonus na poistnom za bezškodový priebeh.
D) Vinník nemá žiadne poistenie a poškodený má len PZP
Poškodený v takom prípade nahlasuje poistnú udalosť Slovenskej kancelárii poisťovateľov, ktorá z poistného garančného fodnu uhradí poškodenému škodu a následne ju bude vymáhať od majiteľa auta. Z poistného plnenia bude odpočítaná amortizácia vymenených dielov.
Vinník je v takomto prípade v "prdeli", lebo je povinný z vlastného vrecka uhradiť celú škodu poškodenému (napr. aj bolestné, či náhrady za liečbu ti trvalé následky, čo môže byť pre vinníka finančne veľmi náročné) a okrem toho sa nevyhne ani pokute za neuzatvorenie PZP. Škody na vlastnom aute si hradí samozrejme sám.
E) Vinník nemá žiadne poistenie a poškodený má PZP a HP
Poškodený nahlasuje poistnú udalosť buď Slovenskej kancelárii poisťovateľov, alebo výhodnejšie pre neho je nahlásiť ju svojej poisťovni, kde má HP. Tá mu ako v prípade B) uhradí celú škodu a následne si ju spolu so spoluúčasťou bude vymáhať od Slovenskej kancelárie poisťovateľov.
Vinník je zase v prdeli, možno ešte väčšej, lebo v tomto prípade nie je krátená žiadna amortizácia a je povinný uhradiť plnú cenu nielen práce, ale aj náhradných dielov. Plus tá pokuta a oprava vlastného auta.
F) Vinník ani poškodený nemajú žiadne poistenie.
Teoreticky by mal poškodený nahlásiť poistnú udalosť Slovenskej kancelárii poisťovateľov, ktorá by postupovala ako v prípade D). Takejto alternatíve sa ale hovorí "zrážka blbca s blbcom" a pre oboch je najrozumnejšie vyriešiť si to medzi sebou a nezaťahovať do toho žiadnu poisťovňu ani Slovenskú kanceláriu poisťovateľov, lebo pokutu za neuzatvorenie PZP by platili obaja.
Viac alternatív mi nenapadá.
Naposledy upravil Chobot : 21.05.14 at 11:21