Zavrieť

Porady

Skladba kombinovaného živého plotu

Ahoj,

mám veľký pozemok na samote pri lese a bez susedov. Všetko by bolo super až na to, že tadiaľ vedie aj cesta I. triedy a jazdí veľké množtvo kamiónov. Potrebujem okolo pozemku urobiť masívny protihlukový plot, vysoký tak 2,5m alebo aj viac. Súčasne ale nechcem čakať 10 rokov kým mi takýto vysoký plot vyrastie.

Preštudoval som už množstvo článkov o živých plotoch ale takú odrodu, ktorá by spĺnala všetky moje kritériá som nenašiel. Chcel by som nakombinovať rôzne druhy a nechať ich na divoko prestatť dohromady a tým eliminovať negatívne vlastnosti jednolivých druhov.

Aké kombinácie drevín by ste mi poradili?

Napadla ma taká vec, možno je to blbosť...
Zázračný živý plot má rád slnko. Brečtan má rád tieň. Tak že by som zasadil ten zázračný živý plot na južnú stranu pozemku a potom z vnútornej strany tohoto plotu by som dal brečtan. Moje predstava je, že by sa ten brečtan šplhal a využíval by zázračný živý plot ako opornú konštrukciu. Tým by som dosiahol že by plot bol z vnutornej strany zelený aj v zime.
Bolo by niečo také možné?

Ďalej mám dotaz ohľadom vysádzania toho zázračného plotu. Mám okolo pozemku natiahnuté pletivo, ktoré je už staré a hrdzavé ale svoju funkciu plní. Chcel by som zázračný plot sadit ako dvojradový na cik-cak a to pletivo nechať zarásť vo vnutry. Ide mi o to, že mám psa. A kým bude živý plot ešte mladý, potrebujem mať ohradený pozemok pletivom aby pes neušiel.
Myslíťe, že je rozumné nechať zarásť pletivo dovnútra živého plotu?
Usporiadat
gilda gilda

gilda je offline (nepripojený) gilda

Uvažoval si nad možnosťou že by určitú časť oplotenia vyplnili klematisy ? Staré pletivo by bola vhodná opora. Rastú rýchlo, len ich budeš usmerňovať. Popínajúce sa aj keď budú oddychovať (bez kvetov a listov) časom vytvoria zaujímavú "štruktúru" - čím staršie tým hustejšie a krajšie
Naposledy upravil gilda : 29.05.14 at 07:28
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
arizona arizona

arizona je offline (nepripojený) arizona

Kriky ziveho plotu nie su podla mna vhodna opora pre brectan, Zajedno brectan sa potrebuje upinat a za druhe, brectan po rozrasteni moze kriky zadusit. Brectan, ked sa nebude mat kde upinat, tak sa ti zacne tahat po zemi. Ak brectan nema nejaky mur, kde by sa zadrapoval, tak pada, treba ho uvazovat. Budes ho uvazovat o konare? Neprakticke...

Skor by som ten brectan dala tahat po tom starom pletive

Aj ked budu stromceky vyrastene, nezabrania,aby pes usiel pomedzi konare,aj pri zemi budes mat medzeru, ktoru si pes najde. Takze pletivo potrebujes tak ci tak.
A k tebe sa tiez dostanu ine zvery, keby nebolo pletivo.

A dat zarast pletivo do krikov sa mi tiez nezda do buducna prakticke. Ved ten zivy plot,aby ti rovnomerne zhustol potrebujes zastrihavat.Ked bude rast pomedzi pletivo, tak sa ti nebude dat pekne strihat. A co ked ti obcas nejaky ten ker uhynie? Budes ho "rvat" prec aj s pletivom?

Ak chces dat pevnu,hustu celorocnu zabranu, tak ja by som asi dala od cesty nejake tuje a smerom dovnutra zase rad nejakych listnatych stromkov.
Napr. Stalozeleny vtaci zob. ten sice trochu opadava,ale stare listy celkom opadavaju az na jar, ked rastu nove.
Pekny zivy plot je aj zo zlateho dazda. rastie rychlo, na jar je nadherny, zakvitnuty.
0 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
Ja mám divý vinič a zasadila som do stredu štvormetrového plota jednu (!) rastlinu,teraz je to tak poprepletané a rozrastené,že plot ani nevidno.Tu máš na výber (potom klikni na ďalšie písmená):
http://zahrada.nana.sk/pop.htm
Nebudeš čakať 10 rokov,aj keď 10 rokov nie je žiadna dlhá doba..
0 0
chamoa chamoa

chamoa je offline (nepripojený) chamoa

Starý pletivový plot má výšku len 1,6m ale ja potrebujem plot mať vysoký minimálne 2,5m. Takže nechať ťahať nejakú popínavú rastlinu po pletive mi nestačí. Navyše ten kovový plot časom zhrdzavie a rozpadne sa a potom ostane popínavka bez opory.

Ako sa dívam cestou do práce na všelijaké živé ploty, čo majú ľudia nasadené pred domom, niekto tam naspodu diery má a niekto zase nie. Myslím, že je tie diery sú spôsobené zanedbaním strihaním plotu v prvých mesiacoch po vysadení.

Ja už som si objednal sadenice toho "zázračného živého plotu" ale budú až na jeseň. Dovtedy mám čas si to poriadne premyslieť a pripraviť. Podľa doporučení od dodávaťela sadeníc, by som mal sadiť živý plot tak na meter od toho starého, aby mi tam ostala ešte ulička na pohodlné strihanie. To mi ale zbytočne uberie z pozemku a to sa mi moc nepozdáva... Kedže nemám susedov, nieje pre mňa problém strihať si plot z vonkajšej strany toho pletiva.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať