Zavrieť

Porady

Rekalmacia a navod

ahoj mam takyto problem:
syn si kupil bicykel, na ktorom skace, ale nijak brutalne. zlomil sa mu, 3x na tom istom mieste - konstrukcna vada. bicykel je predavany ako bicykel na skakanie. 3x mu ten bicykel vyreklamovali, teda len kostru a teraz chce odstupit od kupnej zmluvy a vratit peniaze za cely bicykel. problem je v tom ze dovozca mu poslal list ze reklamacia je neopodstatnena a neuznana, lebo na bicykli sa SKAKALO, aj ked sa predava ako bicykel na skakania a ze vramci dobrich vztahov posiela novy 4 ram!!! v navode sa pise, ze bicykel nie je urceny na extremne pouzitie a v zatvorke je napisane zjazd... teda je to tam napisane presne takto: Bicykel nie je urceny na extremne pouzitie(dirtjump, freestyle, 4cross ...). syn jazdi daco co sa vola cyklotrial. tie discipliny co su napisane v navode a ten cyklotrial - su to uplne odlisne sposobi skakania a uznal to aj predajca. ide o to ze predajca nas presviedca ze ten cyklotrial sme si mali domysliet v tych troch bodkach a smelo nas uistil, ze ked s tym pojdeme na sud tak na 90 percent prehrame. ked sme bicykel kupovali tak nas uistoval ze je to bicykel na skakanie a teraz ked sa lame tak hovori ze to neni na skakanie a ze je to na jazdenie po meste. zda sa mi to ako klamanie, pretoze v navode ten cyklotrial nie je zakazany a co nie je zakazane, to je povolene. teda pripada mi to ze keby som povedal ze som schadzal z obrubniku tak by mi povedal ze schadanie z obrubniku je extremne ze je to v navode napisane a ze su to tie tri bodky ze si to mam domysliet. idem im napisat list a chcem sa spytat, v akom zakone je napisane, ze v navodoch musi byt JASNE povedane na co je vyrobok urceny a ci musim ist nutne na sud a nemozem na nich poslat obchodnu inspekciu. dakujem vam velmi pekne a za pripadne gramaticke chyby sa ospravedlnujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    rada je offline (nepripojený) rada

    rada
    Ak vadu nemožno odstrániť a ak pre túto vadu sa nemôže vec používať dohodnutým spôsobom alebo riadne kupujúci sa môže domáhať zrušenia zmluvy. Práva vyplývajúce zo zodpovednosti za vady upravuje občiansky zákonník §499 a nasledujúce. Treba si však pozrieť aj zákon o ochrane spotrebiteľa, v zmysle ktorého vykonáva kontroly SOI. Podrobne upravuje podmienky pre predávajúceho a pokuty za porušovanie podmienok predaja či predpisov.A ak sa nepochodí podľa uvedeného prichádza do úvahy súd.

    lubo.f je offline (nepripojený) lubo.f

    lubo.f
    rada
    A ak sa nepochodí podľa uvedeného prichádza do úvahy súd.
    Je nejaký ohraničený termín, dokedy sa možno domáhať na súde zodpovednosti za vadu, ak nebola uznaná reklamácia?

    vapno13 je offline (nepripojený) vapno13

    vapno13
    Podľa ust. § 508 Občianskeho zákonníka v spojení s § 101 je možné nárok zo zodpovednosti za vady uplatniť na súde do 3 rokov odo dňa, keď ste vady vytkli u predávajúceho, a to bez ohľadu na skutočnosť, či reklamáciu uznal alebo nie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.