Zavrieť

Porady

Dovolenka-výpočet pri nerovn.rozvrh.prac.čase

MRP_MZDY WIN_ver. 4.50.010
Zamestnanec má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas v 2 týždňových intervaloch a v dvoch rôznych smenách.
Číselník smien
A1 12 hodinová s prestávkou 1 hod., t. z. čistý prac. čas 11 hodín
A2 8 hodinová s prestávkou ½ hod., t. z. čistý prac. čas 7,5 hod.
Pracovný kalendár
Nepárny týždeň Po,Ut,Pi – smena A1, So – smena A2, t. z. 40,5 hod.
Párny týždeň St,Št,Pi – smena A1, t. z. 33 hod.
Počet hodín na 1 týždeň 73,5/2=36,75 hod.
V 4/2006 by mal odpracovať 15 smien=154,50 hod. 14. a 15.4.2006(smena A1+A2=11+7,5=18,5 hod.) bude mať dovolenku. Ako ju správne vypočítať? Denný úväzok v Pracovných pomeroch/mzdových údajoch má uvedený 10,5 hod. Bol vypočítaný z 2 týždňového cyklu, t. z. 73,5 hod./7 dní=10,5 hod./deň(priemer). Je to správne vypočítaný úväzok?
Je zaujímavé, že aj keď do dochádzky zadám dovolenku na 14. a 15. 4. , pri výpočte mzdy v odpracovaných dňoch je uvedený celkový počet. prac. dní 15(neodpočíta 2 dni dovolenky) a počet hodín je správny, t.z. 154,5-18,5=136. V Dovolenke mi dá 1,76 dní, pretože tým, že v prac.pomeroch je uvedených 10,5 hod./deň, čo by podľa výpočtu v programe za 2 dni dovolenky malo byť 21 hod., ja však v dochádzke mám 18,5 hod. Súčasne v Odpracovaných sviatkoch mám 1 deň a 10,5 hod., čo je 14.4., aj keď zamestnanec má v ten deň dovolenku. Musím ručne opraviť
-počet odpracovaných dní z 15 na 13
-počet dní dovolenky z 1,76 na 2
-počet odpracovaných sviatkov z 1 na 0
Rada by som poznala váš názor, či je správne vypočítať dovolenku ako 21(10,5+10,5) hodín, alebo18,5(11-smena A1+7,5-smena A2). Tiež to musím vypočítať ručne a na tvrdo to v mzdách prepísať, ak by to malo byť 18,5 hod.
Ďakujem.
Naposledy upravil Marína : 09.04.06 at 11:47
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Neverím, že sa tu nenájde nik, čo by nemal svoj názor na daný problém. Vyjadrite sa, prosím, ak už nie k samotnému problému výpočtu, tak k výpočtu priemerného výpočtu hodín/deň.
    Naposledy upravil Marína : 10.04.06 at 20:46

    pingino je offline (nepripojený) pingino

    pingino
    Marína
    Rada by som poznala váš názor, či je správne vypočítať dovolenku ako 21(10,5+10,5) hodín, alebo18,5(11-smena A1+7,5-smena A2).
    Podla mna nahradu za dovolenku treba vypocitat za 18,5 hodiny. Bohuzial v mzdovom ciselniku neexistuje polozka dovolenka hodiny, co by sa v tomto pripade hodilo.
    Naposledy upravil pingino : 10.04.06 at 09:06

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Tiež to musím vypočítať ručne a na tvrdo to v mzdách prepísať, ak by to malo byť 18,5 hod. - aj podľa mňa.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    lenkak
    Tiež to musím vypočítať ručne a na tvrdo to v mzdách prepísať, ak by to malo byť 18,5 hod. - aj podľa mňa.
    Teraz sa už len dopracovať k tomu, či náhrada za 18,5 hod. alebo 22 hodín, lebo ide o "peniažky".

    pingino je offline (nepripojený) pingino

    pingino
    Marína
    Teraz sa už len dopracovať k tomu, či náhrada za 18,5 hod. alebo 22 hodín, lebo ide o "peniažky".
    No za 18,5 , tolko hodin trvali tie smeny.
    lenkak
    MRP ani neuvažuje o položke dovolenka hodiny?
    Zišlo by sa to.
    Moj zdroj informacii hovori ze ano.

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Je síce pravdou, že smeny trvali 18,5 hod., t.z. dovolenka dtto, len ma "mätie", že pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase sa napr. aj nárok na dovolenku vypočítava inak(viď priložený súbor), ako pri rovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, tak neviem, či aj pri náhrade za dovolenku neexistuje voľajaké usmernenie. Neviem sa dopátrať. Už som písala aj SS odborníkom na mzdy a ??? Potrebujem sa o niečo oprieť.
    Naposledy upravil Marína : 11.04.06 at 11:07

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Zamestnanec pracujúci v nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase,
    pretože pracuje viac ako deväť hodín denne, čím pri zachovaní 37,5 hodinového pracovného týždňa vzniká viac ako trojhodinový rozdiel v počte odpracovaných hodín v jednotlivých týždňoch.
    Ak zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka , čerpá dovolenku , patrí mu podľa § 104 Zákonníka práce toľko dní dovolenky , koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere.
    Ak sa počet pracovných zmien zamestnanca za celý kalendárny rok delí číslom 52/priemerný počet týždňov v roku /, vyjde počet dní dovolenky na jeden kalendárny týždeň.Tento počet sa násobí počtom týždňov dovolenky, na ktorú má zamestnanec nárok.
    Číslo, ktoré vyjde predstavuje , celkový počet dní dovolenky zamestnanca s tým , že tento deň dovolenky má dĺžku jeho pracovnej smeny t.j. dostane náhradu mzdy za 10,5 hod. resp.viac .

    Vychádzať by si mala z 10,5 hod. t.j. 21 hodín za dva dni .

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Kde sú tie naše mzdárky ...halóoo, prosím vyjadrite sa Maríne k tejto téme .

    Marína je offline (nepripojený) Marína

    Marína
    Zita5
    Kde sú tie naše mzdárky ...halóoo, prosím vyjadrite sa Maríne k tejto téme .
    Ďakujem Zitka. Aj mne sa viac "pozdáva" 21 hodín ako 18,5 hod. Mzdárov/ky/ som oslovila na koho som si len spomenula, ale . Zitka, len aby som mala istotu, čo Ťa viedlo k uvažovaniu o 21 hod. a nie 18,5 hod. U mňa je to bohužiaľ len pocit.
    Výpočet nároku na dovolenku(dni) mi je jasný. Dokonca som si vyrobila tabuľku(viď môj predchádzajúci príspevok).
    Máš u mňa pekný a dokonca aj maľovaný.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Marína
    MRP_MZDY WIN_ver. 4.50.010
    Zamestnanec má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas v 2 týždňových intervaloch a v dvoch rôznych smenách.
    Číselník smien
    A1 12 hodinová s prestávkou 1 hod., t. z. čistý prac. čas 11 hodín
    A2 8 hodinová s prestávkou ½ hod., t. z. čistý prac. čas 7,5 hod.
    Pracovný kalendár
    Nepárny týždeň Po,Ut,Pi – smena A1, So – smena A2, t. z. 40,5 hod.
    Párny týždeň St,Št,Pi – smena A1, t. z. 33 hod.
    Počet hodín na 1 týždeň 73,5/2=36,75 hod.
    V 4/2006 by mal odpracovať 15 smien=154,50 hod. 14. a 15.4.2006(smena A1+A2=11+7,5=18,5 hod.) bude mať dovolenku. Ako ju správne vypočítať? Denný úväzok v Pracovných pomeroch/mzdových údajoch má uvedený 10,5 hod. Bol vypočítaný z 2 týždňového cyklu, t. z. 73,5 hod./7 dní=10,5 hod./deň(priemer).

    .
    Vychádzala som z priemeru na deň a ten je 10,5 hod.

    Aj napriek tomu by som bola vďačná aj ja , ak by sa niekto ešte pripojil so svojim názorom na danú tému .

    Jana Motyčková je teraz online Jana Motyčková

    Jana Motyčková
    Keďže tú dovolenku čerpal v dňoch s 11 hodinovou a 7,5 hodinovou zmenou, malo by mu byť preplatené 18,5 hodiny - inak by sa mu zmenil fond pracovného času v mesiaci - z toho by spätne vyšiel iný počet hodín na zmenu. V princípe dostáva náhradu za neodpracovaný čas. Čiže dní - 2, hodín - 18,5.

    lenkak je offline (nepripojený) lenkak

    Lenka lenkak
    Toto som našla v Poradcovi Podnikateľa:
    Ak dovolenku čerpá zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka (pozri § 87 Zákonníka práce), patrí mu toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere.



    Príklad

    Zamestnanci pracujú v nepretržitej prevádzke. Fond týždenného pracovného času je 37,5 hod. Pracovná zmena je 10,5 hod., k tomu 0,5 hod. prestávka na jedenie a dve polhodinové bezpečnostné prestávky, ktoré sa započítavajú do pracovného času. Pri čerpaní dovolenky im firma započítava na jednu pracovnú zmenu 1,5 dňa dovolenky. Zamestnanci sú proti tomu, domnievajú sa, že ich firma oberá o niekoľko hodín dovolenky. Žiadajú, aby sa im dovolenku poskytovala v hodinách.

    Predpokladáme, že zamestnanci pracujú v nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase, keďže pracujú denne viac ako deväť hodín, čím pri zachovaní 37,5 hodinového pracovného týždňa vzniká zrejme viac ako trojhodinový rozdiel v počte odpracovaných hodín v jednotlivých týždňoch. Ak zamestnanec s nerovnomerne rozvrhnutým pracovným časom na jednotlivé týždne alebo na obdobie celého kalendárneho roka čerpá dovolenku, patrí mu podľa § 104 Zákonníka práce toľko pracovných dní dovolenky, koľko ich na jeho dovolenku pripadá v celoročnom priemere. Ak sa počet pracovných zmien zamestnanca za celý kalendárny rok delí číslom 52 (t.j. priemerný počet týždňov v roku), vyjde priemerný počet dní dovolenky na jeden kalendárny týždeň. Tento počet sa násobí počtom týždňov dovolenky, na ktorú má zamestnanec nárok. Číslo, ktoré vyjde predstavuje celkový počet dní dovolenky zamestnanca s tým, že tento deň dovolenky má dĺžku jeho pracovnej zmeny, t.j. dostane náhradu mzdy za 10,5 hod. resp. viac.

    Ak zamestnanec odpracuje napríklad 180 pracovných zmien za rok, potom 180: 52 = 3,5 (t.j. týždeň dovolenky tohto zamestnanca predstavuje 3,5 dňa). Ak má zamestnanec nárok na 5 týždňov, potom 3,5 x 5 = 17,5, čo je celkový počet dní dovolenky. Ak bude dovolenku čerpať po týždňoch, bude mu za každý týždeň dovolenky poskytnutá náhrada mzdy za 3,5 pracovnej zmeny x dĺžka jeho pracovnej zmeny, napr. 10,5 hod. Ak bude dovolenku čerpať po dňoch, bude to súhrnne 17,5 dňa s tým, že za každý deň dovolenky dostane náhradu mzdy v dĺžke svojej pracovnej zmeny, t.j. 10,5 hodiny.

    Je pravdepodobné, že v otázke spomínaný zamestnávateľ nepostupuje doteraz uvedeným spôsobom, ale ponecháva celý počet dní dovolenky, t.j. 25 dní s tým, že vypočíta priemernú dĺžku dovolenky na jednu pracovnú zmenu, pričom deň dovolenky ráta v dĺžke 7,5, resp. 8 hodín. Podľa nášho názoru je aj takýto spôsob správny, pretože predstavuje pomer medzi dovolenkou a skutočnou dĺžkou pracovnej zmeny. Správnosť postupu je možné overiť uvedeným prepočtom. V žiadnom prípade zamestnanci nemôžu očakávať, že budú čerpať 25 dní dovolenky, pričom náhrada mzdy bude za 10,5 hodiny na jeden deň dovolenky.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.