Zavrieť

Porady

preprava do Švajčiarska

Dobrý deň,

občan, nepodnikateľ zo Švajčiarska si objedná prepravnú službu u slovenského platcu DPH - sťahovanie zo Slovenska do Švajčiarska. Faktúra bude vystavená bez DPH alebo s DPH?

Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    áčko je offline (nepripojený) áčko

    áčko
    "§15 (2) Miestom dodania služby osobe inej ako zdaniteľnej osobe je miesto, kde má dodávateľ služby sídlo alebo miesto podnikania, a ak je služba dodaná z prevádzkarne dodávateľa služby, miestom dodania služby je miesto, kde má dodávateľ služby prevádzkareň. Ak dodávateľ služby nemá sídlo, miesto podnikania alebo prevádzkareň, miestom dodania služby je jeho bydlisko alebo miesto, kde sa obvykle zdržiava."

    slovenský platiteľ DPH vystaví faktúru vrátane slovenskej dane z pridanej hodnoty (miestom dodania je SK, čiže služba je predmetom dane na Slovensku, takže DPH sa odvedie do ŠR na Slovensku = faktúra vystavená so slovenskou DPH)

    ak by išlo o zdaniteľnú osobu, treba najprv pozrieť §16, či daná služba nepatrí do niektorej v tomto § uvedených výnimiek zo všeobecného pravidla a ak nie tak by sa postupovalo podľa §15 (1) - aj keď toto sa dá považovať za veeeeľmi zjednodušený výklad, pri obchodovaní so zdaniteľnými osobami v rámci EU aj pri obchodných vzťahoch s tretími krajinami je potrebné preštudovať prípad po prípade...

    ale dúfam, že som aspoň trochu pomohla
    emmma áčko, Ďakujem za reakciu. Ja som volala aj na DÚ a tam sme to "uzavreli" že je to §16 ods.6. Pomerná časť prepravy vykonanej na Slovensku je so Slovenskou DPH a v ostatných krajinách sa máme informovať o povinnostiach. Zatiaľ som to ešte neuzavrela, hľadám ďalšie info.
    áčko otázka je či ide o "prepravu tovaru" alebo o "službu" - napíš ak na niečo prídeš, každá nová informácia je užitočná

    preprava do Švajčiarska

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.