Zavrieť

Porady

Predĺženie pracovného pomeru uzatvoreného na dobu určitú (§ 48 Zákonníka práce)

Pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť, predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najdlhšie na tri roky*.

Dohodnúť znamená - výslovne v pracovnej zmluve určiť dobu trvania pracovného pomeru, teda určiť presnú dobu skončenia pracovného pomeru.

Predĺžiť znamená – pokračovať v tom istom pracovnom pomere, nie uzatvoriť nový pracovný pomer. V praxi to znamená, že sa zamestnanec so zamestnávateľom dohodnú na zmene doby trvania pracovného pomeru v pracovnej zmluve (napríklad formou dodatku k pracovnej zmluve, kde sa dohodnú, že pracovný pomer sa predlžuje na dobu určitú do ...). Pri predĺžení pracovného pomeru sa už nemôže dohodnúť nová skúšobná doba (skúšobná doba sa dohaduje iba pri vzniku pracovného pomeru).

Opätovne dohodnúť znamená – pracovný pomer vznikne pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru na určitú dobu medzi tými istými účastníkmi. Zákonník práce pri opätovnom dohodnutí určuje, že musí dôjsť k skončeniu predchádzajúceho pracovného pomeru; až po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru sa môže dohodnúť, medzi tými istými účastníkmi, nový pracovný pomer.


Príklad opätovne dohodnutého pracovného pomeru
Prvý pracovný pomer bol uzatvorený dňa 1.1.2005 na dobu určitú do 31.12.2005. Dňa 1.3.2006 bol uzatvorený druhý pracovný pomer medzi tými istými účastníkmi, a aj tento pracovný pomer bol uzatvorený na dobu určitú a to do 31.12.2006. Druhý pracovný pomer vznikol pred uplynutím šiestich mesiacov po skončení prvého pracovného pomeru na určitú dobu, teda ide o opätovne dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú.
V prípade, ak by druhý pracovný pomer medzi tými istými účastníkmi vznikol 1.6.2006, nešlo by o opätovne dohodnutý pracovný pomer na dobu určitú, pretože tento pracovný pomer by vznikol po uplynutí šiestich mesiacov po skončení predchádzajúceho pracovného pomeru.



*najdlhšie na tri roky = počas týchto troch rokov možno predlžovať alebo opätovne dohadovať pracovný pomer na určitú dobu neobmedzene, ide o tzv. reťazenie pracovného pomeru na dobu určitú.
Napríklad:
- tri pracovné pomery na dobu určitú s dobou trvania jedného roka (3 x 1rok = 3 roky),
- dva pracovné pomery na dobu určitú s dobou trvania jeden a pol roka (2 x 1,5roka = 3 roky),
- šesť pracovných pomerov na dobu určitú s dobou trvania pol roka (6 x 0,5roka = 3 roky).
V sume celá doba predlžovania, resp. opätovného dohadovania pracovného pomeru na určitú dobu, nesmie prekročiť obdobie troch rokov.



Zákonník práce hovorí o tom, že pracovný pomer na určitú dobu možno dohodnúť, predĺžiť alebo opätovne dohodnúť najdlhšie na tri roky, ale zároveň hovorí aj o výnimkach, pri ktorých možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť pracovný pomer na dobu určitú nad dobu troch rokov. Ide o tieto dôvody:
1. zastupovanie zamestnanca,
2. vykonávanie prác, pri ktorých je potrebné podstatne zvýšiť počet zamestnancov na prechodný čas nepresahujúci osem mesiacov v kalendárnom roku,
3. splnenie úlohy vymedzenej výsledkom,
4. dohodnuté dôvody v kolektívnej zmluve.
Dôvod na predĺženie alebo opätovné dohodnutie pracovného pomeru nad tri roky (teda pri dôvodoch uvedených v bodoch 1. – 4.) sa uvedie v pracovnej zmluve!!!


A nakoniec Zákonník práce hovorí, že pracovný pomer na určitú dobu nad tri roky možno predĺžiť alebo opätovne dohodnúť aj bez dôvodov uvedených v bodoch 1. – 4. a to s týmito zamestnancami:
- vedúci zamestnanec, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti štatutárneho orgánu, a s vedúcim zamestnancom, ktorý je v priamej riadiacej pôsobnosti tohto vedúceho zamestnanca,
- tvorivý zamestnanec vedy, výskumu, vývoja,
- zamestnanec na výkon činnosti, pre ktorú je predpísané vzdelanie umeleckého smeru,
- zamestnanec, ktorý vykonáva opatrovateľskú službu podľa osobitného predpisu,
- zamestnanec, ktorý je poberateľom starobného dôchodku, invalidného dôchodku, výsluhového dôchodku alebo invalidného výsluhového dôchodku,
- zamestnanec u zamestnávateľa, ktorý zamestnáva najviac 20 zamestnancov,
- zamestnanec, o ktorom to ustanovuje zákon alebo medzinárodná zmluva,
- vysokoškolský učiteľ.
Téma je uzavretá.

Predĺženie pracovného pomeru uzatvoreného na dobu určitú (§ 48 Zákonníka práce)

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.