Zavrieť

Porady

vyúčtovanie nájomného

Dobrý večer .. Potreboval by som poradiť ohľadom nájomného za byt . Prenjímateľ mi odmieta ukázať ročné vyúčtovanie za byt ,ktorý mi prenajal a ako dôvod uvádza ,že on bol platiteľom nájomného kedže platby nájomného boli platené jeho menom . V zmluve o prenájme máme podchytené to že vzniknuté preplatky a nedoplatky znáša nájomca . Chyba sa asi stala v tom že prenajímateľ nepreviedol na mňa zálohove platby a tak sa vyúčtovanie nedostalo do mojich rúk ale do jeho. Platby som realizoval prostredníctvom účtu v banke prevodom na jeho účet. Informoval ma iba o tom že je preplatok približne 250 eur a tie mi dá ,ale vyúčtovanie mi odmieta ukázať. Podla môjho názoru sa asi jedná o vyšší preplatok preto sa mi tak zdráha ukázať vyúčtovanie a kedže ja nie som majiteľom bytu tak mne na bytovom družstve odmietajú poskytnúť akékoľvek informácie . Kedže neviem o akú sumu sa jedná neviem ani či sa oplatí riešiť to cez právnika. Streto sa niekto s podobným problémom? Ako by som mal postupovať ďalej?..... Ďakujem za každú radu
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Dobrý večer ..

    Dobrý tiež, skôr už dobrú noc ...

    Potreboval by som poradiť ohľadom nájomného za byt .

    Tu si na správnom mieste, porada sa to volá, ale či aj radu dostaneš...

    Prenjímateľ mi odmieta ukázať ročné vyúčtovanie za byt ,ktorý mi prenajal a ako dôvod uvádza ,že on bol platiteľom nájomného kedže platby nájomného boli platené jeho menom.

    V podstate má pravdu, byt je jeho a jeho sú aj povinnosti vyplývajúce zo zmlúv, ktoré uzavrel so správcom dome a dodávateľmi energii (elektrina, plyn).

    V zmluve o prenájme máme podchytené to že vzniknuté preplatky a nedoplatky znáša nájomca .

    Zmluva o prenájme medzi vami je to podstatné, zvyčajne o peniazoch je napísané, že nájom + energie. Nájom za byt a jeho zariadenie. Plus energie, mínus náklady za dodané energie.

    Vieš v podstate nie je rozhodujúce pre vás koľko on uhradil správe domu a za energie. Podstatné sú tvoje zálohy jemu zaplatené a skutočnými nákladmi za správu domu a energie.

    Keď ti nie je ochotný ukázať skutočné náklad, tak má niečo za ľubom, je to hajzel!

    Chyba sa asi stala v tom že prenajímateľ nepreviedol na mňa zálohove platby a tak sa vyúčtovanie nedostalo do mojich rúk ale do jeho.

    V tom nie je chyba, chyba je v jeho charaktere a nenažranosti!

    Platby som realizoval prostredníctvom účtu v banke prevodom na jeho účet.

    Takže doklad o úhrade máš, len podklady k vyrovnaniu medzi vami ti nechce predložiť.

    Informoval ma iba o tom že je preplatok približne 250 eur a tie mi dá ,ale vyúčtovanie mi odmieta ukázať.

    Už som napísal, ale keby bol fér, tie náklad by mal, ukázať.

    Podla môjho názoru sa asi jedná o vyšší preplatok preto sa mi tak zdráha ukázať vyúčtovanie a kedže ja nie som majiteľom bytu tak mne na bytovom družstve odmietajú poskytnúť akékoľvek informácie .

    Možno áno, možno nie! A družstvo, správca domu vám nemôže poskytovať údaje, ktoré sú osobné, vlastníka bytu.

    Kedže neviem o akú sumu sa jedná neviem ani či sa oplatí riešiť to cez právnika.

    Zmluvu o prenájme si treba riadne pozrieť, jeho zmluvy so správou a dodávateľmi sú medzi vami bezpredmetné. Nech vám vyčísli a ukáže na základe čoho, teda nákladov a vašich úhrad, záloh vzniká medzi vami rozdiel (preplatok/nedoplatok)

    Streto sa niekto s podobným problémom?

    No isto, že sa stretli, možno aj s horšími.

    Ako by som mal postupovať ďalej?.....

    O tom musíš rozhodnúť ty, my nie.

    Ďakujem za každú radu

    Možno ti môj názor na vec v niečom pomôže, možno?
    lipii Je to hjzel...dokonca mi tvrdí že bytové družstvo mu po minuloročnom preplatku 250 eur neznížilo zálohove platby lebo vraj bytove družstvo tak nerobí ked je preplatok. Podľa mňa mal zhruba o 20 eur lepší príjem za prenájom bytu ako sme boli dohodnutí a to je asi dôvod prečo mi nechce ukázať vyúčtovanie aby som nemohol namietať že mi dlží peniaze nie iba bytove družstvo ,ale ešte aj on..... skrátka H A J Z E L .
    nunenko lebo on je *ovno

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Podľa § 686 občianskeho zákonníka Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu.
    Podľa § 174b občianskeho súdneho poriadku Súd môže aj bez výslovnej žiadosti navrhovateľa a bez vypočutia odporcu vydať rozkaz na plnenie, ak sa v návrhu uplatňuje právo na plnenie inej povinnosti než zaplatenie peňažnej sumy, vyplývajúce zo skutočností uvedených navrhovateľom. V rozkaze na plnenie súd uloží odporcovi, aby v lehote určenej súdom nie kratšej ako 15 dní plynúcej od doručenia rozkazu na plnenie splnil uloženú povinnosť a uhradil trovy konania alebo v lehote 15 dní podal odpor na súde, ktorý rozkaz na plnenie vydal; odpor proti rozkazu na plnenie sa musí odôvodniť. Ustanovenie § 43 sa nepoužije.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    sito "Podľa § 686 občianskeho zákonníka Nájomná zmluva musí obsahovať označenie predmetu a rozsahu užívania, výšku nájomného a výšku úhrady za plnenia spojené s užívaním bytu alebo spôsob ich výpočtu."

    Mária, z takto uzavretej zmluvy by malo byť jasné, čo je nájom a aká je výška sumy zaň. Tiež za plnenia, služby aká za ktorú je výška sumy z celkovej sumy nájmu. Plnenia sú zálohové platby, ktoré sú si povinní medzi sebou vyrovnať. Na základe čoho? No nákladov za tie služby. Vznikne im, medzi nimi preplatok, prípadne nedoplatok.

    Vlastník môže úmyselne ovplyvniť výšku svojich záloh, tak aby bol nedoplatok čo najvyšší, ktorý dá nájomníkovi uhradiť. Vlastne ho podvedie, napriek tomu, že nájomníkovi by vyšiel oproti jeho úhradám a nákladom za služby preplatok, že?
    Mária27 Práve preto mu musí vydať vyúčtovanie. Ak nie podobrotky, tak aj s poplatkymi (za rozkaz, prípadne aj exekučné)..
    sito No my sa dohodneme, ale čo oni?

    Myslím si, že stačí doň nahliadnuť, zistiť si stav nákladov. Ak mu uhradil 1 000 € a náklady sú 750 €, tak tých 250 € ako preplatok by sa zakladal na pravde. Boli by si fifti - fifti. Ale bez toho vyúčtovania, bodaj by nemal podozrenie, nájomník, že?
    lipii Vzmluve je stanovené mesačné nájomné 260 eur a bohužial tam nieje zakotvené aká suma je za platbu energií a aká suma je za prenájom nehnutelnosti..Kedže podľa vyúčtovania rok predtým som prišiel na to že zálohová platba za energie bytovému družstvu je zhruba 110 eur jeho zisk je 150 eur. Vtedy ked som naposledy videl vyúčtovanie som mal 250 eur preplatok a podla mna bytove družstvo znížilo zálohove platby a tým stúpol jeho zisk. A tu je asi ten problem prečo mi nechce ukázať vyúčtovanie...
      zbaliť

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    avalik
    vyuctovanie sa dorucuje vlastnikovi bytu, nie najomnikom
    Doplním :


    Ľahká pomoc - horší koniec .
    Ak Ti neukáže vyúčtovanie a dá peniaze ???

    Spomínaš právnika - takže v konečnom dôsledku by došlo na súd .
    Súd vyhráš , to je jasné .

    Druhá varianta je , že si zistíš na Sociálke , či plati tie príslušné odvody .
    Daňováci si naň tiež radi posvietia ...


    Jasné sú ale aj tie následné kroky majiteľa bytu .
    Nájomca s Tebou raz dva rozviaže nájomnú zmluvu .
    14 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    avalik no na socialke sotva - odvody z prenajmu ????
    buchač Neber ma doslovne ....

    Dakde sa to hlási ...
    avalik beriem tak ako pises - a tu si tresol blbost ... ak je to prenajom podla § 6 ods. 3 ZoDP tak to nie je zarobkova cinnost na ucely SP a teda nepodlieha odovodom do SP a na socialke nic nezisti
    lipii zmluvu som ukončil 30.11.2013 a on mi tvrdí že som ho neinformoval v dostatočnom predstihu aby si zohnal nového podnájomníka... preto mi ešte akože stiahol nájomné za december a nechce i napriek tomu ukázať vyúčtovanie...
    avalik jaaaj a toto si preco nedal hore do otazky? kedy si dorucil vypoved zmluvy? ako ste mali osetrenu vypoved najmu v zmluve?
    lipii v zmluve bolo napísané že výpoved zmluvy o nájme som povinný oznámiť dva mesiace vopred...uste som ich o tom informoval a ked sme sa začiatkom novembra stretli podpísali sme dohodu o ukončení nájmu . 30.11.2013 takže o decembri tam nebolo ani písmeno.
    sito Zhodli sme sa. Hajzel ...
    sito A ty odkiaľže si spadol? Z oblakov, taký múdry?

    Zhodil sme sa na niečom, niekom, prenajímateľovi, že je ...
    Katy a R sitko neviem, kto je ... - nikto ho nenútil tam bývať a podpísať nevýhodnú zmluvu. a janama má pravdu. neznalosť (alebo vlastná blbosť) veru neospravedlňuje. a keby bol prenajímateľ taký WC - tak by s dohodou vôbec nesúhlasil a trval by na 3mesačnej VD (zákon)
    sito Katy, WC nie je hajzel, ale ten honosný názov neznamená, že v niektorých prípadoch sa tie veci nezhodujú, sú totožné. Záleží na postoji každého ako sa k tej veci postaví, ako ju, ho ...

    Každý sme po svojom nejako blbý, po našom sprostý.

    Nezanalosť, neospravedlňuje. Súhlasím!

    A znalosť je legálna k úmyselnému podvádzaniu?

    Posledné slovo, čo si uviedla je zákon, že?

    Prečítaj si príspevok Márii, ten § 686. Ak ta zmluva nezodpovedá tomu zákonu mal nájomca evidentný úmysel nájomníka podvádzať už pri jej podpise.

    Veď lipii sa dožaduje len toho, k čomu zákon vyžaduje od oboch účastníkov zmluvy o prenájme bytu. Vysporiadať si zálohy a náklady za dodané služby, energie. Medzi sebou, nájomcom a nájomníkom. Za nedoplatky náojmcu nezodpovedá nájomník. Taktiež nájomník nemá nárok na nájomcové preplatky, že?

    Je to ako keď príde niekto s dobrým úmyslom, že odpísať elektrinu k dôchodcovi a po odpise zostane z dôchodcu, žobrák. Vlastne ešte nie, ale ak nemá peniaze na úhradu istých účtov, až potom ho načisto ožobráčia, úrady.

    Ale pamätám si ho aj takto, 00, tiež je to ...
    Katy a R samozrejme, že vyučtovanie treba žiadať ! netvrdila som,že nie. ale nájomca nemusí súlasiť s dohodou - môže trvať na 3mes VL. mohlo by to byť aj drahšie. a ako vieš, že nájomca chce úmyselne podvádzať? myslíš,že odísť z bytu skôr (neoznámiť včas) a neplatiť je v poriadku?
    A aj keď bola teplá posledná zima, aj tak pochybujem, žeby ten preplatok bol nejaký extra vysoký pri takej zálohe .. to len také zamyslenie ... bez konkrétnych údajov
    panamaus Posledná teplá zima urobila na UK asi mínus 8 %
    vravel mi pekelník

    A odišiel k 30.11. , takže nebýval celú zimu
    aj keď
    december je okolo 15 - 16 % celoročnej spotreby a záloha je 8,5 %
    sito Katy, za ten čas, čo tu straším som si všimol, že zadávateľ si povie, napíše len to čo, jeho trápi. Zvykol som si nejakým spôsobom od nich vytiahnuť o veci viac.

    Viac napovie tento komentár.

    " avalik (06.06.14 22:58) jaaaj a toto si preco nedal hore do otazky? kedy si dorucil vypoved zmluvy? ako ste mali osetrenu vypoved najmu v zmluve? "

    Keby sme to z neho nevytiahli, doteraz by sme žili v tej domienke, že je ešte je stále nájomníkom, že?

    A k tomu preplatku. Nepoznáme veľkosť bytu, mesačné úhrady, ročnú úhrada, skutočné náklady. Ak mal rok pred tým 250 € a nájomníkov postoj sa k užívaniu služieb nezmenil je predpoklad, že môže byť vyšší. Nakoniec to aj nájomca priznáva, rečou nájomníka, že je tiež 250 €, a tiež, že si ešte ponechal jednu mesačnú úhradu 260 €.

    Ale, ako to v skutočnosti je, to vie z nás len nájomca, vlastník bytu, že?

    Príjemnú nedeľu prajem
    lipii Vidím že názory sú rôzne a priznávam ,že som tu napísal problém nie celkom "polopatisticky" . V dobrej viere som sa snažil prenajímateľovi vo všetkom vychádzať v ústrety a dokonca som aj dva mesiace trpel návštevy prenajímateľa s novými potencionálnymi nájomcami .

    Katy a R chcel by som ti len napísať k výške nájomného toľko ,že prenajatý byt bol využívaný iba dva týždne v mesiaci tak preto aj zálohová platba bola tak nízka a aj napriek tomu tam vznikol preplatok.


    Rozhodol som sa nesúdiť lebo nemám ani poňatia koľko je preplatok a tak ako sa vraví spravodlivosť zasa dostala na frak.


    A NA ZÁVER ASI TOĽKO... ZA DOBRÉ SA TI DOBRÉ VRÁTI ... A ČLOVEK PODLIAK AKO TEN S KTORÝM SOM SA JA STRETOL SA ULAKOMIL NA PÁR EUR TAK MU PRAJEM LEN TOĽKO ABY SA MU TO TISÍCNÁSOBNE VRÁTILO.

    Ďakujem Vám za rady... :-)
      zbaliť

    vyúčtovanie nájomného

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.