Zavrieť

Porady

Ako mám postupovat pri nevyplateni mzdy od zamestnavatela, ak som zamestanana na dohodu o vykonani prace?

V dohode o vykonani práce som bola zapísaná ako administratívna pracovníčka v zamestnávateľovej firme, no v skutočnosti som pracovala u nej doma 10, niekedy 12 hodin denne s vynimkou par dni. a starala som sa o deti(novorodeňa a 2,5 ročný chlapec).Potrebovala opatrovatelku pre deti, preto tu dohodu sformulovala tymto sposobom, Dohoda bola formovaná tak, že budem pracovat par dni v mesiaci a dostanem za to ciastku mensiu ako 148 e.(aby za mňa nemusela odvadzat odvody). Povedala mi, že ked nebude za mna platit odvody, tym padom mi da vacsiu ciastku na ruku. Na zaciatku vyzerala doverzhodne, ked sme sa teda videli prvykrat v novembri. Na začiatku sme sa dohodli, že zhruba od februara alebo marca budem pracovat u nej uz na TPP. Podstata celej veci je, že doteraz nemam ziadnu zmluvu na TPP(tvrdila, ze caka na peniaze z uradu pracu z projektu XXI: pre ludi do 29 rokov evidovanych na urade prace viac ako 3 mesiace , co je moj pripad, no nakoniec som zistila ze ma oklamala) a teda to je aj jeden z dovodov , preco som sa rozhodla od nej odist. Oznamila som jej to 9.6. 2014, s tym ze definitivne koncim. Niekolkokrat som ju v sms ziadala, aby sme sa stretli, aby sme si to .vydiskutovali ako dvaja dospeli ludia, a teda odovzdala mi dokumenty pre urad prace a moju vyplatu. Konfrontovat zoci-voci to odmietla uz dvakrat, s tym ze nema na mna cas, napriek tomu, ze vyplatny termin bol dodnes 15.6.2014. A cez sms sa mi vyjadrila velmi skaredym sposobom , ze mi ziadne peniaze neda(ani za cely maj-470 e, ani za jun 70e, teda to su peniaze mimo zmluvy.), a ted, ze mi da len tie fiktivnu ciastku, ktora bola 40 brutto. Vyhraza sa mi dokonca trestnym oznamenim, ze som si nedovolene fotila jej deti, treba vsak napisast ze takmer vsetky fotky alebo videa videla, na niketorych dokonca je ona sama s nimi..nikdy s tym nemala problem, ani mi to nikdy nevycitala, nezakazovala. 9.6., teda v den, ked som jej povedala, ze koncim , mi napisala ze pokial jej nedam tie fotky, neda mi peniaze, a uz vobec nie mimo dohody, napriek tomu , ze partner, jej otec, upratovacka! a susedia videli, ze tam chodim pomahat k detom.a ak jej ich nedam poda na mna trestne oznamenie! Ako dokaz, ze som tam u nej pracovala su sms od nej s rozpisom hodin, okrem tohoo mi robila vypisy hodin v exceli, podpisane nou, teda tam bola ciastka mimo tej dohody.Poradte mi prosim, ako to mam cele riesit,ci cez urad prace, podat na nu staznost,a lebo mozem na nu podat aj trestne oznamenie.(alebo oboje)som zufala, tie peniaze som si naozaj odrobila, viac ako 160 hodin, a ona nevie zniest ze som od nej odisla kvazy zo dna na den , nakolko sa ku mne nepekne zachovala, preto mi nechce vyplatit tie peniaze.
Vopred dakujem vsetkym za radu.
veronikasad Si evidovaná na Úrade práce? Prever si v soc.poisťovni, či ťa prihlásila ako dohodára.
lucy234 ahoj veronika, ano som na urade prace evidovana, zajtra si to preverim v socialne poistovni, ale som si ista ze som tam ako dohodar, lebo oni su prepojeni s uradom prace , teda ak by som nebola evidovana na sovćialnej poistovni, na urade by to hned vedeli cez ten ich system.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Zuzanka_ba je offline (nepripojený) Zuzanka_ba

    Zuzanka_ba
    Jej vyhrážanie čo sa týka fotiek by som nebrala vôbec vážne. Na úrad práce ani inšpektorát práce by som sa sťažovať nešla, inšpektorát by ti akurát mohol nadeliť poriadkovú pokutu. Myslím že právny spôsob ako vymôcť odrobené nie je. Čo takto porozprávať sa s niekým rozumnejším - jej manžel, otec? Ak teda nie sú jedného "druhu"
    lucy234 ahoj zuzka, zatial som to riesila len cez pravnika, ktory jej poslal vyzvu, no nereagovala na nu, poslala mi len tych 40 eur brutto....pravnicky som sa pytala a ona mi poradila prave ten inspektorat prace. no nevedela som ze by som mohla dostat poriadkovu pokutu....ona mi povedala ze ju ako pravnicku osobu by preverili vsetky jej ksefty, ktore ma bokom....a dali by jej mastne pokuty....nevies kolko by som ja mohla dostat poriadkovu pokutu????..rada by som sa stretla bud s jej partnerom alebo alebo otcom....ale ona je tak manipulativny typ cloveka...ze neviem co vsetko im nahovorila o mne za ten cas....cize predpokadam ze im to zakazee(ak by som aj ja chcela)konfrontovat .....pokusala som sa strenut so sefkou dvakrat ...a dvakrat si vymyslela ankoniec ze nemoze...cize vobec neviem ako by som sa mohla dostat k mojim zarobenym peniazom...som zastanca toho ze vzdy sa musi najst riesenie....no treba najst to spravne..
    veronikasad Skús jej poslať slušný mail, že pokial sa nedohodnete, dáš podnet na Inšpektorát práce. Podnet môžeš podať aj anonymne, len pripomínam, že zákon o nelegálnej práci si porušovala aj ty, keďže ako uchádzač o zamestnanie nesmieš zarobiť viac ako 148,57€ mesačne, čo je pri min.mzde cca 73 hod. Hrozí ti spätné vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie.
    Ak jej IP dokáže porušenie zákona o nelegálnej práce, žiadnu dotáciu z UP už nikdy nedostane.

    Ako mám postupovat pri nevyplateni mzdy od zamestnavatela, ak som zamestanana na dohodu o vykonani prace?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.