Zavrieť

Porady

SF a výplatný lístok

AHOJTE poraĎáci, mám problém zo soc. fondom, účtujem v MRP DOS, platca DPH, JÚ.
Neviem ako by ten SF mal vyzerať na výplatnej páske, za rok 2005 je tam zostatok 280,- , yatiaľ ho zamestnávateľ nečerpal, ale chce prispievať na stravu, má jedného zamestnanca.
Prosím poradte
Ď
Usporiadat
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Marína
Pauli a ostatní, zaujímal by ma Váš názor na použitie celého SF na stravné ošetrené internou smernicou. Viem, že to nie je v súlade so zákonom, ale ak je tvorba SF v priemere 40 Sk/mesiac, tak je problematické držať sa litery Zákona o sociálnom fonde.
.....
- zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený Zákonníkom práce,
- služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,

- dopravu do zamestnania a späť,

- sociálnu výpomoc,
- rekreácie,
- doplnkové dôchodkové poistenie a
ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov
Evka, ja mám tvorbu SF za mesiac cca 300-350,- Sk. Z toho prespejem 2,50 na stravenku a zbytok tam obyčajne nechávam na koniec roka a to sa vytiahne na nejakú regeneráciu. Tak ako píšeš, zákon sa tu nedá dodržať. A zamstávateľ si stanoví napr. prioritu prispievať na stravu. Myslím že to ani nikto nemôže napadnúť.
Pekný deň...
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Mne sa roky kumuluje povinných 20%, nakoľko sa nevyskytol opodstatnený dôvod ich čerpania. 30% prispievame iba na SL, zamestnanci sa vyjadrili, že im to "lepšie padne" ako prispievanie na kultúru, rekreáciu... Zo zvyšných 50% tiež ešte prispievame na SL, nezdá sa mi, že by to bolo nad rámec. Neviem si predstaviť, ako inak vyčerpať tých 30%, keď o ostatné v nich určené okrem stravovania nie je záujem. Ak by som teoreticky mysliac na budúcnosť čerpala napr. 1/3, potom by sa mi do nekonečna kumulovalo nielen 20%, 50% ale ešte aj 2/3 z 30%.
Ale rada príjmem názor ďalších poraďákov.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Manual a Pauli, ďakujem za Váš názor.
Naposledy upravil Marína : 17.04.06 at 10:20
0 0
bianca bianca

bianca je offline (nepripojený) bianca

Paula
Vráťme sa po dvoch dňoch (vlastne nociach) späť k Tvojej otázke a zopakujme si to, čo už bolo zodpovedané. Na výplatnej páske sa SF neuvádza. O sumu príspevku na stravovanie zo SF sa znižuje kúpna cena stravného lístka pre zamestnanca, resp. cena jedla podávaného v stravovacom zariadení, s ktorým máš zmluvu. Predajnú cenu zamestnancovi zrazíš pri výplate (táto bude na výpl.páske, nie príspevok zo SF) alebo mu predáš lístky cez VPD (ani v tom prípade nebude príspevok zo SF figurovať na výpl.páske). O tvorbe a čerpaní SF sa účtuje v peň. denníku samostatne. Vyplatiť zamestnancom po 3 stovky iba tak, môžeš, v tom prípade však už to bude jeho zdaniteľný príjem. Ale máš i takú možnosť, že celých 45% hodnoty SL pokryješ príspevkom. Zamestnanec dostane lístok grátis, Ty fond rýchlejšie vyčerpeš. A môžeš i viac ako 30% tvorby použiť, ešte Ti zostáva 50% , o ktorých čerpaní zákon nepíše, na čo ich môžeš (musíš) použiť.
PAULA, nebola som tu od stredy, dufam, že do tohto prispevku ešte nnazrieš.
Takže prosím ešte raz o kontrolu.
Platca DPH nakúpi lístky DOXX v hodnote 70,- pre zamestnanca, kúpi ich napríklad 50 ks. 50*70=3500,- + je účtovaná nejaká provízia napr,100,- +DPH.
Províziu yaúčtujem do réžie + DPH, 3500,- zaúčtujem do VOZD.
Ked zamestnancovi dám napr. za január 20 lístkov /jeden lístok stojí zamestnanca 31,50 bez príspevku zo SF/ vypíšem PPD 20*31,50=630,- POZD.
Čiže som vlastne zamestnancovi neprispela na stravné zo SF, uhradila som len povinnú časť. A chcela som mu zo SF prispieť na stravné len raz do roka, pretože ten SF sa mi tam vytvára len okolo 40,- mesačne.
Dúfam, že sa nenahneváš, že som sa tak rozpísala, ale chcela som ti presne napísať o čo mi vlastne ide.
ĎAKUJEM
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
SF sa tvorí mesačne, ty to ročne iba asi zaúčtuješ.... takže aj príspevok zo SF je mesačný, iba to asi zaúčtuješ jednorazovo - v takom prípade si aspoň urob prehľad mesačnej tvorby a čerpania.
Tieť si urob kalkulciu, kde bude vyčlenený príspevok zo SF.
Lebo ak mš celú hodnotu ako VOZD, a úhradu od zamestnanca POZD, na konci roka tvorbu SF dš ako VOZD, tak by si mala príspevok na SL tiež dať ako POZD (?)..... stráca sa tým prehľad.
0 0
Manual Manual

Manual je offline (nepripojený) Manual

Lida
SF sa tvorí mesačne, ty to ročne iba asi zaúčtuješ.... takže aj príspevok zo SF je mesačný, iba to asi zaúčtuješ jednorazovo - v takom prípade si aspoň urob prehľad mesačnej tvorby a čerpania.
Tieť si urob kalkulciu, kde bude vyčlenený príspevok zo SF.
Lebo ak mš celú hodnotu ako VOZD, a úhradu od zamestnanca POZD, na konci roka tvorbu SF dáš ako VOZD, tak by si mala príspevok na SL tiež dať ako POZD (?)..... stráca sa tým prehľad.
Lidka, príspevok zamestnávateľa zo SF svojim zamestnancom je VNzD, ostatné je správne.
Pekný deň...
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať