Zavrieť

Porady

SF a výplatný lístok

AHOJTE poraĎáci, mám problém zo soc. fondom, účtujem v MRP DOS, platca DPH, JÚ.
Neviem ako by ten SF mal vyzerať na výplatnej páske, za rok 2005 je tam zostatok 280,- , yatiaľ ho zamestnávateľ nečerpal, ale chce prispievať na stravu, má jedného zamestnanca.
Prosím poradte
Ď
Usporiadat
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
bianca
AHOJTE poraĎáci, mám problém zo soc. fondom, účtujem v MRP DOS, platca DPH, JÚ.
Neviem ako by ten SF mal vyzerať na výplatnej páske, za rok 2005 je tam zostatok 280,- , yatiaľ ho zamestnávateľ nečerpal, ale chce prispievať na stravu, má jedného zamestnanca.
Prosím poradte
Ď
Bianka,rada by som Ti pomohla,ale neúčtujem v MRP DOS,
ale si myslím,že každý prepracovaný program má pri mzdách
aj možnosť zadať čerpanie soc. fondu.
V erím,že sa Ti ozve niekto,kto má rovnaký program.
Takže posúvam.

Len na okraj:zadala si dve rovnaké témy.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

bianca
AHOJTE poraĎáci, mám problém zo soc. fondom, účtujem v MRP DOS, platca DPH, JÚ.
Neviem ako by ten SF mal vyzerať na výplatnej páske, za rok 2005 je tam zostatok 280,- , yatiaľ ho zamestnávateľ nečerpal, ale chce prispievať na stravu, má jedného zamestnanca.
Prosím poradte
Ď
Máš na mysli príspevok na stravovanie, ktorý podlieha dani z príjmu? Alebo príspevok SF, ktorým sa prispieva na stravné listky? Dotácia stravných lístkov zo SF sa na výplatnej páske neuvádza.
0 0
bianca bianca

bianca je offline (nepripojený) bianca

Paula
Máš na mysli príspevok na stravovanie, ktorý podlieha dani z príjmu? Alebo príspevok SF, ktorým sa prispieva na stravné listky? Dotácia stravných lístkov zo SF sa na výplatnej páske neuvádza.
Mám na mysli vlastne celé účtovanie SF, ako to zadať do výplatnej pásky, ako často z neho prispievať na stravné, proste všetko.
Asi som náročná, ale nejak si s tým neviem poradiť.
Ď
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

bianca
Mám na mysli vlastne celé účtovanie SF, ako to zadať do výplatnej pásky, ako často z neho prispievať na stravné, proste všetko.
Asi som náročná, ale nejak si s tým neviem poradiť.
Ď
bianca, daj si hľadať v okienku na hlavnej stránke "sociálny fond"...."stravné".....nájdeš nekonečné množstvo rád. Opakovali by sme sa. Ak ani po prečítaní príspevkov nebudeš mať jasno, zadaj v niektorej už rozpracovanej téme otázku.
0 0
bianca bianca

bianca je offline (nepripojený) bianca

Paula
bianca, daj si hľadať v okienku na hlavnej stránke "sociálny fond"...."stravné".....nájdeš nekonečné množstvo rád. Opakovali by sme sa. Ak ani po prečítaní príspevkov nebudeš mať jasno, zadaj v niektorej už rozpracovanej téme otázku.
Dakujem, skúsim
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
bianca
Dakujem, skúsim
http://www.porada.sk/t15612-p4-socil...--erpanie.html

Bianka dávaš otázku na troch miestach,takže odpovedá sa Ti
ťažšie. Paula Ti dala jasnú odpoveď, len sa musíš rozhodnúť
na čo chceš použiť tú spomínanú sumu SF.
Konkretizuj a máš tu hneď niekoľko odpovedí.
0 0
Melnick Melnick

Melnick je offline (nepripojený) Melnick

človek čo opustil Poradu.
Melnick
http://www.porada.sk/t15612-p4-socil...--erpanie.html

Bianka dávaš otázku na troch miestach,takže odpovedá sa Ti
ťažšie. Paula Ti dala jasnú odpoveď, len sa musíš rozhodnúť
na čo chceš použiť tú spomínanú sumu SF.
Konkretizuj a máš tu hneď niekoľko odpovedí.
prikladám ďalší link,snáď tam niečo pre seba nájdeš.

http://www.mrp.cz/faqsk/default.asp?...ion=AnswerOpen
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
ako to zadať do výplatnej pásky
skús aj www.mrp.sk
sekcia otázky a odpovede.
0 0
abel abel

abel je offline (nepripojený) abel

bianca, prečo ho chceš dostať do výplatnej pásky? Ty ho tvoríš a čerpáš v účtovníctve - buď v pokladni alebo na účte, čo má spoločné s výpl. páskou? Ak mu prispievaš z neho na stravu, tiež to nejde cez výpl. pásku. Zbytočne si to chceš komplikovať. Ak by si mu dávala príspevok, ktorý chceš zdaniť, tak zadaj v mzdovom číselníku príplatok pred zdanením, ale bez započítania do hrubej mzdy, aby ti z toho nerátalo odvody. Ale pochybujem, že to chceš urobiť. Príspevok na stravu dani nepodlieha a ani sa vo výpl. páske neuvádza.
0 0
bianca bianca

bianca je offline (nepripojený) bianca

abel
bianca, prečo ho chceš dostať do výplatnej pásky? Ty ho tvoríš a čerpáš v účtovníctve - buď v pokladni alebo na účte, čo má spoločné s výpl. páskou? Ak mu prispievaš z neho na stravu, tiež to nejde cez výpl. pásku. Zbytočne si to chceš komplikovať. Ak by si mu dávala príspevok, ktorý chceš zdaniť, tak zadaj v mzdovom číselníku príplatok pred zdanením, ale bez započítania do hrubej mzdy, aby ti z toho nerátalo odvody. Ale pochybujem, že to chceš urobiť. Príspevok na stravu dani nepodlieha a ani sa vo výpl. páske neuvádza.
Čiže ak som zamestnancovi doteraz neprispievala zo SF na stravu, môžem to urobiť teraz a riešiť to iba VPD?
Inak ďakujem za ochotu
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ked mu prispievaš v hotovosti, tak sa príspevok zdaňuje, a musí to ísť cez mzdu.
Ten SF je malý, ak prispevaš na SL, tak zamestnanec o to menej zaplatí za SL a nemusí to ísť cez mzdu ani cez VPD.
Treba sa rozhodnúť.
0 0
bianca bianca

bianca je offline (nepripojený) bianca

Lida
ked mu prispievaš v hotovosti, tak sa príspevok zdaňuje, a musí to ísť cez mzdu.
Ten SF je malý, ak prispevaš na SL, tak zamestnanec o to menej zaplatí za SL a nemusí to ísť cez mzdu ani cez VPD.
Treba sa rozhodnúť.
Takže to bude v pohode ak ho trebárs raz do roka dám do výplaty a zdaním, s tým že stravné lístky DOXX riešim len ako príjem 45% do pokladne -PPD od zamestnankyne?
Ďakujem
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
a nie je to škoda?, Pracovníčka sa môže ohradiť, ..
0 0
bianca bianca

bianca je offline (nepripojený) bianca

Lida
a nie je to škoda?, Pracovníčka sa môže ohradiť, ..
Tak ako to robíš ty?
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

bianca
Takže to bude v pohode ak ho trebárs raz do roka dám do výplaty a zdaním, s tým že stravné lístky DOXX riešim len ako príjem 45% do pokladne -PPD od zamestnankyne?
Ďakujem
Takto by to nešlo. Zamestnávateľ je povinný zo zákona SF nielen tvoriť (čím si znižuje základ dane vo svoj prospech) ale aj prispievať zamestnancom (v ich prospech).
0 0
bianca bianca

bianca je offline (nepripojený) bianca

Paula
Takto by to nešlo. Zamestnávateľ je povinný zo zákona SF nielen tvoriť (čím si znižuje základ dane vo svoj prospech) ale aj prispievať zamestnancom (v ich prospech).
Už mi nejak nepáli, zaoberám sa tým odvčera, radila som sa s jednou známou, tá yamestnancom rozdelí celý SF: napr. SF za rok 2005 10 000,-
10 zamestnancov, každeému vyplatí po 1000,- vo výplate a po výpočte odvodov zdaní.
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

Áno môže im isté sumy vyplatiť a zdaniť.... ale je potrebné držať sa aj zákona. A podľa neho platí, že min. 20% je určených na sociálnu výpomoc, dopravu, doplnkové dôch.poistenie .., min. 30% - na stravovanie a regeneráciu (kultúra, rekreácie, rekondičné pobyty, liečenie...) Rozdeliť celý SF formou vyplatenia vidím iba ako prečudesnú rovnicu: vytvorím SF (zákon som dodržal), darujem ho celý zamestnancom s daňou (zákon som nedodržal).
0 0
bianca bianca

bianca je offline (nepripojený) bianca

Paula
Áno môže im isté sumy vyplatiť a zdaniť.... ale je potrebné držať sa aj zákona. A podľa neho platí, že min. 20% je určených na sociálnu výpomoc, dopravu, doplnkové dôch.poistenie .., min. 30% - na stravovanie a regeneráciu (kultúra, rekreácie, rekondičné pobyty, liečenie...) Rozdeliť celý SF formou vyplatenia vidím iba ako prečudesnú rovnicu: vytvorím SF (zákon som dodržal), darujem ho celý zamestnancom s daňou (zákon som nedodržal).
Takže keby som z tých 10000,- vyplatila len 30% sociálneho fondu napríklad na to stravné, čo by bolo 3000,- rozdelila medzi 10 zamestnancov po 300 a dala na pásku tak by to bolo kóšer?
Sampzrejme nejak ošetrené internou smernicou.
ďakujem
0 0
Paula Paula

Paula je offline (nepripojený) Paula

bianca
AHOJTE poraĎáci, mám problém zo soc. fondom, účtujem v MRP DOS, platca DPH, JÚ.
Neviem ako by ten SF mal vyzerať na výplatnej páske, za rok 2005 je tam zostatok 280,- , yatiaľ ho zamestnávateľ nečerpal, ale chce prispievať na stravu, má jedného zamestnanca.
Prosím poradte
Ď
Vráťme sa po dvoch dňoch (vlastne nociach) späť k Tvojej otázke a zopakujme si to, čo už bolo zodpovedané. Na výplatnej páske sa SF neuvádza. O sumu príspevku na stravovanie zo SF sa znižuje kúpna cena stravného lístka pre zamestnanca, resp. cena jedla podávaného v stravovacom zariadení, s ktorým máš zmluvu. Predajnú cenu zamestnancovi zrazíš pri výplate (táto bude na výpl.páske, nie príspevok zo SF) alebo mu predáš lístky cez VPD (ani v tom prípade nebude príspevok zo SF figurovať na výpl.páske). O tvorbe a čerpaní SF sa účtuje v peň. denníku samostatne. Vyplatiť zamestnancom po 3 stovky iba tak, môžeš, v tom prípade však už to bude jeho zdaniteľný príjem. Ale máš i takú možnosť, že celých 45% hodnoty SL pokryješ príspevkom. Zamestnanec dostane lístok grátis, Ty fond rýchlejšie vyčerpeš. A môžeš i viac ako 30% tvorby použiť, ešte Ti zostáva 50% , o ktorých čerpaní zákon nepíše, na čo ich môžeš (musíš) použiť.
0 0
Marína Marína

Marína je offline (nepripojený) Marína

Pauli a ostatní, zaujímal by ma Váš názor na použitie celého SF na stravné ošetrené internou smernicou. Viem, že to nie je v súlade so zákonom, ale ak je tvorba SF v priemere 40 Sk/mesiac, tak je problematické držať sa litery Zákona o sociálnom fonde.
.....
- zabezpečenie stravovania nad rozsah ustanovený Zákonníkom práce,
- služby, ktoré zamestnanec využíva na regeneráciu pracovnej sily,

- dopravu do zamestnania a späť,

- sociálnu výpomoc,
- rekreácie,
- doplnkové dôchodkové poistenie a
ďalšiu realizáciu podnikovej sociálnej politiky v oblasti starostlivosti o zamestnancov
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať