Zavrieť

Porady

Obnova bytového domu (zateplenie, regulácia vykurovania...)

Ahojte, som tu novy, chcem sa opytať, aký je vhodnejší postup? Najprv vyregulovať vykurovaciu sústavu, namontovať termoventily a merače a až potom zatepliť bytovku alebo to urobiť opačne? Ide o to, že chceme kompletne rekontruovať bytovku, ale momentálne máme vo fonde opráv financie iba na tú reguláciu. Chceme si vziať úver na ďalšie kroky (zateplenie, výmena vchodových dverí atď.), ale chceli by sme už tento rok urobiť aspoň reguláciu vykur. sústavy s namontovaním meračov. Bude potrebné po zateplení opäť vyregulovať (prenastaviť) vykurovanie? Podotýkam, že nemáme vlastnú kotolňu. Vďaka za rady. Marek.
Usporiadat
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

slavica Pozri príspevok
Ľubka aj ja sa denne zapodievam myšlienkami o zateplení, presvedčila som už ľudí na 10,-sk/m2, ale mám ešte toľko predstáv, čo by bolo potrebné urobiť .... , no zatiaľ sme veľa urobili bez úveru a som tomu veľmi rada./ba priam som na to hrdá /... Je mi jasné, že zateplenie bez úveru nehrozí... ale aj tak som za to aby bolo čo najviac vymenených okien, dvere /ešte potrebujem zadné / a presklenia na schodišti. Pomôže aj to veľa. Úver je síce riešenie, ale je aj "nož na krk" - predsedovi aj vlastníkom... ono to jednoducho vyzera : zoberieme úver a hotovo, aha aj tamtí aj hentí majú...ako krásne tie paneláky vyzerajú.... ale je to aj na 20rokov !!!
...a to je obrovský záväzok pre všetkých a hlavne pre tých, ktorí okolo toho všetko vybavujú a zoberu si to na svoje plecia
Plne s Tebou súhlasím,ja som tiež vždy ľudí odhovárala od úveru,zaťiaľ sa podarilo. Odradí ich aj výška platby do FO. Jeden dom preto začla platiť 15,- Sk/m2,aby mohli zatepliť a opraviť strechu. Veľké a nákladné práce sa mi podarilo urobiť so splátkovým kalendárom s firmami a tak nebol žiaden úver ani problém.Len to zateplenie je ažmoc nákladné.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

lubica_02 Pozri príspevok
Plne s Tebou súhlasím,ja som tiež vždy ľudí odhovárala od úveru,zaťiaľ sa podarilo. Odradí ich aj výška platby do FO. Jeden dom preto začla platiť 15,- Sk/m2,aby mohli zatepliť a opraviť strechu. Veľké a nákladné práce sa mi podarilo urobiť so splátkovým kalendárom s firmami a tak nebol žiaden úver ani problém.Len to zateplenie je ažmoc nákladné.
Ťažko vedieť čo bude o rok, dva... ale cena práce, stavebného materiálu pôjde len hore. Takže kým sa v SVB našetrí toľko čo by bola cena diela dnes, už to dávno nebude reálna cena. Ekonóm, neekonóm je to zložitý proces. Ja sa držím toho, že veď aj mocipáni si požičiavajú a ako sa im darí. Vzhľadom k veku panelových domov.. no tak dnes nevezmeš úver na obnovu, o mesiac, rok riešiš haváriu na haváriu. Odchádzajú spoločné rozvody vody, plynu, výťahy... Keď riešiš haváriu nemáš kedy veľmi vyberať, zvažovať ale musíš riešiť. To nie je ako domov novú sedačku nekúpiš dnes, našetríš na novú kúpiš zajtra... Je to veľmi individuálny proces.
0 0
lubica_02 lubica_02

lubica_02 je offline (nepripojený) lubica_02

Elena Navrátilová Pozri príspevok
Ťažko vedieť čo bude o rok, dva... ale cena práce, stavebného materiálu pôjde len hore. Takže kým sa v SVB našetrí toľko čo by bola cena diela dnes, už to dávno nebude reálna cena. Ekonóm, neekonóm je to zložitý proces. Ja sa držím toho, že veď aj mocipáni si požičiavajú a ako sa im darí. Vzhľadom k veku panelových domov.. no tak dnes nevezmeš úver na obnovu, o mesiac, rok riešiš haváriu na haváriu. Odchádzajú spoločné rozvody vody, plynu, výťahy... Keď riešiš haváriu nemáš kedy veľmi vyberať, zvažovať ale musíš riešiť. To nie je ako domov novú sedačku nekúpiš dnes, našetríš na novú kúpiš zajtra... Je to veľmi individuálny proces.
Elenka je to skutočne tak,ako píšeš,ja spravujem domy,kde je 80% dôchodcov a tých nedokážu presvedčiť,aby platili do FO 20,-Sk/m2 alebo viac. V niektoých domoch boli síce prehlasovaní,ale ani po presviedčaní nechceli pristúpiť na zvýšenie platby,rozhodli sa vlastníci postupovať napr. so zateplením po etapách. Skoro všetky domy majú termostatizáciu a pomerové rozdelovače ÚK. Takže tieto iné nákladné opravy treba urobiť úverom alebo na etapy. Nemá význam vybavovať úver,ak nebudú všetci prispievať do fondu tak,ako by mali. Viem,že existujú postupy, ktoré by ich donútili platiť,ale to vtýchto domoch nie je možné........
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Treba zvýšiť povedomie a myslenie ľudí aj v tomto smere. Dnes považujú peniaze za zateplenie obvodového plášťa za drahý pokrm pre vtákov. Samozrejme, je to mýlne. Úver je veľkou zodpovednosťou. Vybavovačky sú na obtiaž. Zábezpeka za platenie úveru... je to zložitý proces, ktorý sa musí pochopiť tak, že tie peniaze sú vlastne zhodnocované /nie chabým úrokom na účte/ ale vysokou úsporou energií. Toto ľudia ťažko chápu. Vidia len úver, zadĺženie... ale keď budú platiť za nižšiu spotrebu energií, tak pochopia rýchlo. Nepoznám lepšiu investíciu ako do nehnuteľnosti, do zhodnocovania nehnuteľnosti. Je to moja skúsenosť, nemusia všetci súhlasiť. Ale šetriť za tie úroky čo sú v súčasnosti...
Naposledy upravil Elena Navrátilová : 20.04.07 at 21:27
0 0
eduard1 eduard1

eduard1 je offline (nepripojený) eduard1

je to tu veľmi dobré. Tiež vybavujeme zateplenie. Sú tu ale hlasy, že máme barák zo škvárobetonových tvárnic, ktoré by mali mať dobré tepelnizolačné vlastnosti. Máte s tým niekto skúsenosti? Nebolo by rozumné najskôr naozaj premerať všetko tj. tepelné mosty úniky a pod. a potom zatepliť. Možno to nie je u nás áž také zlé a možno by nebolo treba ani toľko materiálu na zateplenie. Pokiaľ by to bolo možné dajte vedieť ako je to as tými škvarobetonovkami. Prípadne aj v porovnaní s iným materiálom /monolitný betón , tehla a pod. / vďaka
0 0
eduard1 eduard1

eduard1 je offline (nepripojený) eduard1

Monika333 Pozri príspevok
My sme si dali urobiť termografické meranie vonkajších plôch obvodových plášťov (pekne odborne napísané ) a zistili sme, že úniky sú len cez vchodové dvere a chodbové okná. Múry sú úplne v pohode. Takže treba zvážiť, či je zateplenie nutné. Hydraulické vyregulovanie máme už urobené.
práve máme rovnaký problém rozhodujeme o zateplení. Jedná sa o staršiu budovu zo škvarobetonových tvárníc. Tieto by mali mať dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Aspoň si to myslím. čo vyšlo to termografické meranie?Možno by naozaj pre začiatok stačilo výmeny okien na chodbách a vchodových dverí. Dve steny činžiaka sú zateplené a suterén tiež. Teda ostávajú najzložitejsši veci - strecha a steny s oknami a balkonmi a toto má vyjsť pri 4 poschodovej bytovke so 40-timi bytmi 2 milióny . Zdá sa mi to dosť veľa. Ako ste potom skončili s tým zatepľovaním a úsporami?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Štát podporí slnečné kolektory a biomasu

Slovenské domácnosti budú od budúceho roka dostávať podporu na nákup slnečných kolektorov a kotlov na biomasu, ktoré slúžia na vykurovanie a ohrev vody.



obsah
rubriky

vytlač
článok

pošli
e-mailom











Ročne plánuje štát poskytnúť na nákup zariadení 100 miliónov korún. Vyplýva to zo Stratégie vyššieho využitia obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku, ktorú v stredu schválila vláda.
"Dohodli sme sa, že si túto podporu na využívanie slnečnej energie a biomasy dáme do priorít ministerstva hospodárstva v rámci rozpočtu na budúci rok," povedal minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek.
Podľa stratégie by mali byť dotácie určené pre fyzické osoby a poskytovať by sa mali na kotly na biomasu a na solárne systémy až do roku 2015. Do roku 2010 chce ministerstvo nainštalovať 100-tisíc metrov štvorcových slnečných kolektorov, čo by malo zabezpečiť výkon 300 terajoulov.
Na jeden meter štvorcový pôdorysnej plochy slnečného kolektora plánuje ministerstvo dotáciu 3 tisíc Sk. Nad osem metrov štvorcových nainštalovaného solárneho systému navrhuje bonus 1500 Sk za každý meter navyše.
Pri cene okolo 100 000 korún za najrozšírenejšie kolektory s plochou šesť metrov štvorcových pre rodinné domy by tak štát jednu rodinu dotoval sumou 18 000 Sk.
"Rezort hospodárstva je pripravený predložiť aj nejaký doplnok, pokiaľ sa ukáže, že je skutočne interes o takúto štátnu podporu," dodal Jahnátek.
Záujemcovia o vykurovanie biomasou by mali dostať dotáciu vo výške 25 percent z nákupnej ceny kotla na drevné pelety, brikety alebo štiepky. Pri cene kotla na pelety vo výške 100 000 korún by tak mohla domácnosť získať od štátu 25 000 korún.
Tri štvrtiny z celkových prostriedkov na nákup zariadení hodlá štát vynaložiť na podporu kolektorov. S 25 miliónmi korún môžu počítať záujemcovia o kotly na biomasu.
Materiál predpokladá aj výstavbu niekoľkých veľkých vodných elektrární, ktoré majú v súčasnosti hlavný podiel na výrobe elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov. Nové zdroje by mali vyrásť napríklad na rieke Váh pri Seredi a v lokalite Nezbudská Lúčka pri Strečne alebo na rieke Ipeľ.



Článok z pravdy.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

No nemohli to skôr vymyslieť a dať to aj pre SVB. Ide ma poraziť.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

No neviem si Ťa predstaviť ako sa srdíš až do porazenia, ale v žiadnom prípade nech Ťa to nemrzí. Máš za sebou kopec vybavovačiek, nervov, stresov s vybavovaním úverov... A hlavné, už šetríte. Takže v konečnom dôsledku, nikdy nevieš či vôbec budeš úspešný ako žiadateľ. Vy už máte Tvojou zásluhou. Postaral si sa všetkým o lacnejšie bývanie.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Včera som sa aj ja zúčastnila na konferencii ohľadom obnovy bytových domov v Bojniciach. Bolo to skutočne vecné, nakoľko boli prítomní reprezentanti firiem, ktorí sa priamo podieľajú na obnovách našich sídlisk. Na základe videného, prežitého na vlastnej koži doporučujem dohodnúť so zhotoviteľom termovízne skontrolovanie či bola obnova prevedená skutočne kvalitne.
0 0
vimar_77 vimar_77

vimar_77 je offline (nepripojený) vimar_77

Dobrý deň, ospravedlňujem sa, ak som mimo tému, ale nechcela som zakladať novú. Skúsim byť stručná:
Nemáme spoločenstvo vlastníkov, sme pod správou Spravbytu. Časť poplatkov z Fondu opráv sa odvádza na Stavebné sporenie, z ktorého by sa mala financovať obnova fasády. Dnes sa človek zo Spravbytu vyjadril v takom zmysle, že by sa malo začať rokovať ohľadom tej veci, ale ešte nevie, ako to bude so zakladadaním, resp. ručením:
teda: či sa bude ručiť jednotlivými bytmi, alebo celou bytovkou, alebo ako...

Dosť ma to zarazilo, a tak sa chcem opýtať vás, ktorí ste už čerpali Stavebné sporenie, ako ste riešili záložné právo, resp. ručenie - VLASTNÝMI BYTMI??? Nedá sa napr. ručiť nebytovými priestorami?

Veľká vďaka za odpoveď.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

u nás sa ručilo 2/3 bytov
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

vimar_77 Pozri príspevok
Dobrý deň, ospravedlňujem sa, ak som mimo tému, ale nechcela som zakladať novú. Skúsim byť stručná:
Nemáme spoločenstvo vlastníkov, sme pod správou Spravbytu. Časť poplatkov z Fondu opráv sa odvádza na Stavebné sporenie, z ktorého by sa mala financovať obnova fasády. Dnes sa človek zo Spravbytu vyjadril v takom zmysle, že by sa malo začať rokovať ohľadom tej veci, ale ešte nevie, ako to bude so zakladadaním, resp. ručením:
teda: či sa bude ručiť jednotlivými bytmi, alebo celou bytovkou, alebo ako...

Dosť ma to zarazilo, a tak sa chcem opýtať vás, ktorí ste už čerpali Stavebné sporenie, ako ste riešili záložné právo, resp. ručenie - VLASTNÝMI BYTMI??? Nedá sa napr. ručiť nebytovými priestorami?

Veľká vďaka za odpoveď.
My sme sa 2 roky snažili vybaviť si úver na opravu strechy. Vybavovali sme to cez stavebné sporenie, ale tá zmluva sa nám zdala veľmi jednostranná a nie veľmi výhodná. Dosť nás zavádzali. Niečo bolo povedané, ale v návrhu zmluvy to bolo úplne inak. Nakoniec sme si vybrali úver na obnovu domu s ISTROBANKY. Je tam oveľa menej vybavovačiek a nezakladáme nehnuteľnosť. Máme tam solidárne ručenie, vinkuláciu poistného a myslím, že 3 mesačné splátky v prospech účtu v ich banke. Úrok je okolo 6,5%. Náš správca bol výberom spokojný, pretože nemusí predkladať počas trvania úveru toľko dokumentov ako pri stavebnom sporení a v podstate všetka zodpovednosť je na nás - vlastníkov bytov.
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Nám vytmelili špáry medzi panelmi, rok-dva bol pokoj ale teraz zateka ešte viac hlavne okolo okien a pod stropom. Nám chvalabohu nie, lebo sme vymenili okna a otrieskali omietku na celej stene kde sú okna. Dali sme to poriadne vytmeliť a urobiť novú omietku. zatiaľ je to veľmi dobre. Nechcem to urieknuť, klop, klop na drevo.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

MarcelkaT Pozri príspevok
Nám vytmelili špáry medzi panelmi, rok-dva bol pokoj ale teraz zateka ešte viac hlavne okolo okien a pod stropom. Nám chvalabohu nie, lebo sme vymenili okna a otrieskali omietku na celej stene kde sú okna. Dali sme to poriadne vytmeliť a urobiť novú omietku. zatiaľ je to veľmi dobre. Nechcem to urieknuť, klop, klop na drevo.
Záleží čo sa použilo na pretmelenie. Všeobecne sa pretmelenie nepovažuje za trváce. Dáva sa životnosť do 5 rokov. Ale ak Vám začalo zatekať okolo okien, mohlo to byť práve tým, že odišlo tesnenie okolo okien.
0 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Ďakujem p. Elenka . Rozpravala som sa s ľudmi v bloku, tak práve hovorili že to tesnenie okolo okien povypadavalo. Po vytesnení blok namaľovali bielou farbou a teraz pomaly vyzerá ešte horšie ako predtým. Ja som pôvodne chcela zatepliť a potom vymaľovať, ale má prehlasovali. Teraz poniektorý hovoria že to tak trebalo urobiť.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Ahojte. My sme mali včera schôdzu ohľadom obnovy bytového domu. Pôvodne sa mala urobiť len nová strecha, no predsedníčka domu nakoniec presadila aj výmenu okien spoločných priestorov, ale aj v bytoch. Možno so mnou mnohí nebudú súhlasiť, ale mne hlavne veľa hovoria čísla. Podľa môjho názoru nás naša predsedníčka zavádzala, čo mnohí nepostrehli, keďže sme sa zakaždým bavili o iných sumách úveru, úroku atď. Podľa môjho názoru nám neposkytla žiadne konkrétne údaje. Pre mňa ale dôležité je, že za úver vo výške 5 800 tis. preplatíme vyše 2 800 tis.Podľa môjho názoru dosť veľa. Ja a moja kamarátka sme boli jediné proti takémuto úveru. Zaujímal by ma názor Vás všetkých, ktorí niečím podobným prešli. Ako sa zmenila vnútorná teplota bytu, spotreba tepla po výmene okien atď. Samozrejme, že aj ja som za obnovu bytového domu /spoločných priestorov/, ale pre mňa je dôležitejšie mať hlavne bezpečný domov. Rozvody v bytoch sú viac ako 30-ročné a revíziou sme prešli len tak-tak. Do tých 15-tich rokoch, dokedy budeme splácať úver, budeme musieť určite urobiť obnovu rozvodov plynového i vodovodného potrubia. Len neviem odkiaľ budeme mať na to peniaze, keďže budeme zadĺžení až po uši a teraz bude aj vybrakovaný fond opráv. Myslím si, že 200 tis. rezerva na možné havárie a revízie je pre 66 bytov málo.
Bola som za to, aby sa vymenili okenné časti spoločných priestorov, a prípadne aj v bytoch, ale tie by si už financoval každý byt sám. Myslím, že aj pri vyššom úroku na kratšie obdobie by sa preplatilo oveľa menej. Ďalšou polemikou je podiel jednotlivých bytov na úvere. Máme rôzne byty, dvoj-trojizbové. Sú však byty, ktoré sú rozlohovo väčšie, tým pádom platia viac do fondu opráv, ale okná majú rovnaké ako byty oveľa menšie.
Čo ma hlavne zaujíma je to. Akým spôsobom to bude ďalej prebiehať, ak my dve s týmto úverom nebudeme súhlasiť, nepodpíšeme solidárne ručenie /vo výške asi 90 tis. na 1 byt/. Budem vďačná za každý postreh. Vďaka.
Naposledy upravil Marti.ka : 11.07.07 at 06:40
0 0
Polis Polis

Polis je offline (nepripojený) Polis

Martika, v prvom rade si neuviedla čo sa za ten úver bude vlastne robiť ! Bude v tom aj zateplenie alebo čo ? Je potrebné si uvedomiť koľko platíte na m2 plochy a aká je mesačná tvorba FO. S toho treba vychádzať či budete schopný splácať úver a ešte si tvoriť nejakú zálohu. Podľa mňa nie je až také podstatné koľko preplatíte za x rokov. Obnovu máte hneď. A výsledok u nás sa prejavil. Najmä nižšou spotrebou plynu, GJ - celkovým znížením priamych nákladov na bývanie. A preplatky vraciame do FO. Máme vlastnú kotolňu pre 24 b.j. Máme novú strechu, zateplenú bytovku, vymenené vchodové dvere, vymenené stupačky : TÚV, SV, kanalizácie a plynu, hydraulické vyregulovanie sústavy, rekonštrukciu kotolne, vymaľované schodisko, nová dlažba na schodiskách...už som to na porade písal. Úver máme 450.000,-sk a splacať budeme 5 rokov po 9.400,-sk. Takže zaplatíme zhruba 564.000,-sk. Ale to by až taký problém nebol pretože tvoríme mesačne FO - 24.500,-sk a na m2 platíme 13,-sk. Všetky investície do paneláku sú oprávnené a urobiť obnovu čo najskôr je rozumné.
0 0
RomanNR RomanNR

RomanNR je offline (nepripojený) RomanNR

To: Polis

Zaujala ma ta vyska uveru v suvislosti s rozsahom rekonstrukcie. Predpokladam ze toto (Máme novú strechu, zateplenú bytovku, vymenené vchodové dvere, vymenené stupačky : TÚV, SV, kanalizácie a plynu, hydraulické vyregulovanie sústavy, rekonštrukciu kotolne, vymaľované schodisko, nová dlažba na schodiskách) nepokryl iba dany uver 450.000. V opacnom pripade mi prosim porad realizacne firmy.
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

Úver vo výške 5 800 000,--, teda po poslednej schôdzi 5 mil, keďže 1 mil. použijeme z fondu opráv je na novú strechu, na vymurovanie a zasklenie spoločných priestorov a na výmenu okien v bytoch. Áno, rekonštrukcia je potrebná, ale myslím si, že za spoločné peniaze by sa mali financovať spoločné priestory a nie okná v bytoch. Niektorí už okná majú a teraz sa im peniaze vyplatia a budeme za nich platiť úroky.
Z úveru okolo 90 tis. na jeden byt sa preplatí okolo 44 tis.
Zateplenie a ani nová kotolňa sa podľa mňa veľmi neoplatí, keďže náklady na kúrenie vychádzajú okolo 10-15 tis. ročne a ohrev teplej vody okolo 8 tis.
My platíme do fondu opráv 14 Sk/m2, ale podľa mňa ho budeme musieť zvýšiť. Mesačná tvorba je 63 tis. a splátka úveru 43 tis. Úver máme na 15 rokov, takže úroky vyjdú skoro na 50% z požičanej čiastky.
Myslím si, že na takýto závažný krok máme veľmi málo informácií, veľa skreslených a protirečiackych. A veľmi málo času. Úver potrebujeme, čím skôr, keďže už onedlho sa má začať s opravou strechy.
A ešte ma napadlo. Neviete, či dostane človek za sprostredkovanie 4-milionoveho obchodu nejakú províziu? Dík.
Naposledy upravil Marti.ka : 11.07.07 at 13:14
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať