Zavrieť

Porady

Obnova bytového domu (zateplenie, regulácia vykurovania...)

Ahojte, som tu novy, chcem sa opytať, aký je vhodnejší postup? Najprv vyregulovať vykurovaciu sústavu, namontovať termoventily a merače a až potom zatepliť bytovku alebo to urobiť opačne? Ide o to, že chceme kompletne rekontruovať bytovku, ale momentálne máme vo fonde opráv financie iba na tú reguláciu. Chceme si vziať úver na ďalšie kroky (zateplenie, výmena vchodových dverí atď.), ale chceli by sme už tento rok urobiť aspoň reguláciu vykur. sústavy s namontovaním meračov. Bude potrebné po zateplení opäť vyregulovať (prenastaviť) vykurovanie? Podotýkam, že nemáme vlastnú kotolňu. Vďaka za rady. Marek.
Usporiadat
Adria.ma Adria.ma

Adria.ma je offline (nepripojený) Adria.ma

Takže zareagujem na príspevok Marti.ka.
Ja som tá kamarátka, ktorá nesúhlasila s podmienkami nastolenými ohľadne riešenia obnovy bytového domu.
Aby som upresnila informácie, ktoré Vám dosiaľ poskytla Marti.ka.
Obe sme za obnovu bytového domu, to je prvé, čo musím ozrejmiť. Ani úver nie je z tých nevýhodných, ale informácie, ktoré nám poskytla naša predsedníčka mi výrazne pripomína človeka, ktorý si zistí, koľko stoja obkladačky, koľko vaňa - spočíta to a dá sa do rekonštrukcie bytového jadra. A čo ostatné záležitosti? ...
Jednanie našej predsedníčky mi pripomína skôr jednanie urážlivého dieťaťa, ktoré nedokáže nieže rešpektovať, ale ani vypočuť si názor druhých.

Obnova bytového domu s investičným zámerom okolo 6 mil. je:
výmena okien v 66 bytoch
výmena okien v spoločných priestoroch - pivnice
výmena presklených častí novými oknami s inými parametrami a rozmermi s premurovaním zostávajúcich častí /bez akejkoľvek technickej dokumentácie!!!!/
zateplenie pivničných priestorov
oprava strechy

náklady cca na výmenu okien 3.880.000,- Sk
náklady cca na výmurovku 340.000,- Sk
náklady na opravu strechy 1.860.000,- Sk
náklady na stavebný dozor 37.000,- Sk /iba na rekonštrukciu strechy, s ďalším stavebným dozorom sa nerátalo, čo ma udivuje, nakoľko sa premurovaním určitých presklených častí výrazne zmenia technické parametre bytového domu - vetranie, svetlo - požiarne, hygienické a statické i konštrukčné zásahy do stavby - pri vyčíslení nákladov nikto nezohľadnil rôzne poplatky za ohlásenie stavby, za vypracovanie technickej dokumentácie, prípadne iné./
Naposledy upravil Adria.ma : 11.07.07 at 12:58
0 0
Polis Polis

Polis je offline (nepripojený) Polis

Nechápem ako budete kompenzovať tých čo už majú vymenené okná? Tá výmena presklených častí novými oknami s inými parametrami a rozmermi s premurovaním zostávajúcich častí - je potrebné stanovisko hasičov. Viem že toto robia aj v Prievidzi a hasiči určili spoločenstvu rozmery okien! S ostatným s tebou súhlasím.
0 0
Adria.ma Adria.ma

Adria.ma je offline (nepripojený) Adria.ma

Ak spočítate položky, ktoré som uviedla v príspevku predtým, vyjde Vám suma vyššia ako 6 mil, je to celkom 6.117.000,- Sk.
Krytie úverom je 5.000.000,- Sk
Vlastné nasporené na FO 1.300.000,- Sk


Kde je ale rozpočet na zateplenie prízemia? Kde sú zohľadnené náklady na poplatky pre notára za overenie podpisov na solidárne ručenie? Kde sú náklady na vypracovanie technickej dokumentácie? Kde sú náklady na stavebný dozor na prerobenie spoločných priestorov - premurovanie presklených častí na schodišti? .....
Ak viete matematiku, prídete na to, že máme primálo peňazí na takýto zámer, ostane nám "holá riť" a riziko, že v prípade havárie pri zanedbanej 30 bytovke budeme plakať nad tým odkiaľ peniaze na opravu.
Ale, bohužiaľ, mne nebolo do vienka vložené umenie rétoriky. A rovnako ani Marti.ka. Ľudia slepo počúvali vyjadrenia - zadarmo, nič naviac to nebude stáť, ....

A dajme tomu, že prekonáme aj počiatočné problémy s poplatkami a budeme mať to šťastie, že sa 15 rokov nestane žiadna havária...
ostane nám okolo 240.000,- Sk na 66 bytov
odpočítajme 77.000,- za poistku
každých 5 rokov 150.000,-Sk na výmenu vodomerov SV
každých 5 rokov 150.000,- Sk na výmenu vodomero TÚV
povinné revízie bleskozvodov, plynových zariadení, poplatky predsedníčke, poplatky za odpočítavania meračov.....

Ešte pridávať?

Nehodlám podpísať solidárne ručenie na niečo také. Aj keby mi mali nevymeniť okná. Je to možné? Poraďte mne i Marti.ke.
0 0
Polis Polis

Polis je offline (nepripojený) Polis

Iba taká oprava , výmena vodomerov TÚV - 4 roky výmena vodomerov SV - 6 rokov
0 0
Adria.ma Adria.ma

Adria.ma je offline (nepripojený) Adria.ma

Polis Pozri príspevok
Iba taká oprava , výmena vodomerov TÚV - 4 roky výmena vodomerov SV - 6 rokov
Vďaka za opravu. Ja som uviedla iba obdobia, ktoré nám povedal spávca informatívne.
0 0
Polis Polis

Polis je offline (nepripojený) Polis

Roman NR, prepáč chyne som to napísal. Ten úver 450.000,-sk pokryl iba - hydraulické vyregulovanie, výmenu stupačiek kanalizácie a plynu a následne vymaľovanie dvoch schodísk. Tie čísla sú len na porovnanie, že keď zoberiem úver na 5 rokov tak zaplatím 564.000,-sk.
0 0
Adria.ma Adria.ma

Adria.ma je offline (nepripojený) Adria.ma

Otázka na všetkých:

Ak ste si prečítali predchádzajúce články - aké povolenia a technická dokumentácia je potrebná pre obnovu nášho bytového domu -
premurovanie pôvodne presklených častí, zateplenie prízemia, výmena okien v bytoch, oprava strechy - vyspádovanie polystyrénom a nový strešný plášť.
...?
Viete aj niečo o poplatkoch?
0 0
jamNicka jamNicka

jamNicka je offline (nepripojený) jamNicka

stale naivna a neznala
Myslím, že k takejto veľkej rekonštrukcii potrebujete stavebné povolenie, nie iba ohlasovaciu povinnosť- už aj tam máš poplatky- my sme platili 700.- Sk kolok na žiadosť, ďalej poplatok za overenie zmluvy- 50.-Sk za stranu, splnomocnenie predsedovi na vybavovanie- to si už nepamätám, projektová dokumentácia je potrebná k úveru a pri úvere - záleží od akej banky beriete úver, ale väčšinou je poplatok 0,5 % z poskytovaného úveru, takže aj poplatky sú pomerne nákladná vec - a na všetky papiere musíš mať kolky od 100.- Sk vyššie
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

[GVIDEO][GVIDEO][QUOTE=Adria.ma;496329]Ak spočítate položky, ktoré som uviedla v príspevku predtým, vyjde Vám suma vyššia ako 6 mil, je to celkom 6.117.000,- Sk.
Nehodlám podpísať solidárne ručenie na niečo také. Aj keby mi mali nevymeniť okná. Je to možné? Poraďte mne i Marti.ke.

Ja by som to tiež nepodpísal.
A čo ostatní?

Predtým ste to museli schváliť 2/3 všetkých vlastníkov bytov priamo na schôdzi.

Prikladám znenie odseku § 7b Zák. 182/1993 Z.z. spred 1.7.2007, pretože všetko ste vybavovali v tom čase.

(5) Spoločenstvo môže za podmienok podľa § 14 ods. 3 uzavrieť zmluvu o úvere na opravu, rekonštrukciu alebo modernizáciu spoločných častí, spoločných zariadení a príslušenstva domu. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, ručenie sa týka iba vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktorého sa úver týka. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome ručí za záväzky vyplývajúce z úverovej zmluvy v pomere veľkosti spoluvlastníckeho podielu na dome vymedzeného podľa § 5 ods. 1 písm. b) až do výšky ceny bytu alebo nebytového priestoru podľa znaleckého posudku.

Znenie odsekov §14 Zák.182/1993 Z.z.Ktoré sa toho týkajú.
Je to znenie zák. ešte pred 1.7.2007.
(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru, o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome, o zmene spôsobu výkonu správy a o zmluve o spoločenstve rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Na toto hlasovanie sa nevzťahujú ustanovenia odsekov 2 a 6.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

Ak to bolo ináč, tak máte šancu na nápravu asi iba na súde.
Ale ak to bolo v súlade so zákonom, tak už ste asi premeškali poslednú šancu obrátiť sa do 15 dní na súd.

§ 14 odsek 5 hovorí stále o spoločných častiach, spoločných zariadeniach atď, ale okná v bytoch asi nepatria do tejto kategórie. V § 2 odseku 4 a 5 Zák. 182/1993 nie sú vymenované.
Naposledy upravil Julian : 12.07.07 at 11:41
0 0
RomanNR RomanNR

RomanNR je offline (nepripojený) RomanNR

Polis, som si myslel ze to bolo tak, ale tajne som dufal ze poradis niekoho na relizaciu za ceny spred 15 rokov
0 0
Marti.ka Marti.ka

Marti.ka je offline (nepripojený) Marti.ka

[quote=Julian;496526][GVIDEO][GVIDEO]
Adria.ma Pozri príspevok
Ak spočítate položky, ktoré som uviedla v príspevku predtým, vyjde Vám suma vyššia ako 6 mil, je to celkom 6.117.000,- Sk.
Nehodlám podpísať solidárne ručenie na niečo také. Aj keby mi mali nevymeniť okná. Je to možné? Poraďte mne i Marti.ke.

Ja by som to tiež nepodpísal.
A čo ostatní?
Predtým ste to museli schváliť 2/3 všetkých vlastníkov bytov priamo na schôdzi.

Prikladám znenie odseku § 7b Zák. 182/1993 Z.z. spred 1.7.2007, pretože všetko ste vybavovali v tom čase.

(5) Spoločenstvo môže za podmienok podľa § 14 ods. 3 uzavrieť zmluvu o úvere na opravu, rekonštrukciu alebo modernizáciu spoločných častí, spoločných zariadení a príslušenstva domu. Ak spoločenstvo tvorí viac domov, ručenie sa týka iba vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ktorého sa úver týka. Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome ručí za záväzky vyplývajúce z úverovej zmluvy v pomere veľkosti spoluvlastníckeho podielu na dome vymedzeného podľa § 5 ods. 1 písm. b) až do výšky ceny bytu alebo nebytového priestoru podľa znaleckého posudku.

Znenie odsekov §14 Zák.182/1993 Z.z.Ktoré sa toho týkajú.
Je to znenie zák. ešte pred 1.7.2007.
(3) Ak vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome rozhodujú o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru, o vstavbe alebo nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov v dome, o zmene spôsobu výkonu správy a o zmluve o spoločenstve rozhoduje sa vždy hlasovaním na schôdzi vlastníkov dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Na toto hlasovanie sa nevzťahujú ustanovenia odsekov 2 a 6.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

Ak to bolo ináč, tak máte šancu na nápravu asi iba na súde.
Ale ak to bolo v súlade so zákonom, tak už ste asi premeškali poslednú šancu obrátiť sa do 15 dní na súd.

§ 14 odsek 5 hovorí stále o spoločných častiach, spoločných zariadeniach atď, ale neviem či okná v bytoch patria do tejto kategórie. V § 2 odseku 4 a 5 Zák. 182/1993 nie sú vymenované.
Schôdza sa konala 10.07.07, takže ak sa niečo menilo od 01.07. tak asi budú platiť nejaké nové ustanovenia. Doteraz som sa nad tým nezamýšľala, ale keď ste ma upozornili, tak si nie som istá, či tento úver odsúhlasila viac ako 2/3 väčšina. Boli sme tak zaujatí, aby sme ostatným vysvetlili, do čoho sa to vlastne púšťajú /hoc nás nikto nepočúval/, že sme ani nevenovali pozornosť číslam pri hlasovaní. Zo 66 vlastníkov bytov + jeden hlas za mesto /kotolňa je súčasťou nášho bytového domu/, by tak úver muselo odsúhlasiť 45 ľudí. Dve sme boli proti, takže nás tam malo byť 47 zúčastených. Ale akosi sa mi to nezdá.
A k tomu úveru. Nikto ma predsa nemôže prinútiť podpísať úverovú zmluvu alebo solidárne ručenie. Alebo snáď áno?
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

[QUOTE=Marti.ka;496977]
Julian Pozri príspevok
[GVIDEO][GVIDEO]
Schôdza sa konala 10.07.07, takže ak sa niečo menilo od 01.07. tak asi budú platiť nejaké nové ustanovenia. Doteraz som sa nad tým nezamýšľala, ale keď ste ma upozornili, tak si nie som istá, či tento úver odsúhlasila viac ako 2/3 väčšina. Boli sme tak zaujatí, aby sme ostatným vysvetlili, do čoho sa to vlastne púšťajú /hoc nás nikto nepočúval/, že sme ani nevenovali pozornosť číslam pri hlasovaní. Zo 66 vlastníkov bytov + jeden hlas za mesto /kotolňa je súčasťou nášho bytového domu/, by tak úver muselo odsúhlasiť 45 ľudí. Dve sme boli proti, takže nás tam malo byť 47 zúčastených. Ale akosi sa mi to nezdá.
A k tomu úveru. Nikto ma predsa nemôže prinútiť podpísať úverovú zmluvu alebo solidárne ručenie. Alebo snáď áno?
Citácie odsekov, ktoré som uviedol stále platia ibaže sú tam v niektorých častiach isté upresnenia. Pozri si ich v téme "Novelizácia ...." určite sú tam. Naštuduj si problématiku a potom sa rozhodni čo urobíš.
Jednoznačnú radu Ti asi nikto nedá, ale pravidlá sú dané zákonom a toho sa treba držať.
0 0
Julian Julian

Julian je offline (nepripojený) Julian

§ 14 odsek 5 hovorí stále o spoločných častiach, spoločných zariadeniach atď, ale okná v bytoch asi nepatria do tejto kategórie. V § 2 odseku 4 a 5 Zák. 182/1993 nie sú vymenované.

Miesto § 14 odsek 5 má byť §7b odsek 5

Neviem prečo nefunguje ponuka " uprav " v pôvodnom príspevku. Preto takto.
Naposledy upravil Julian : 12.07.07 at 19:28
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ahojte poraďáci,
mám byt v osobnom vlastníctve, v správe OSbD, bytovka sa ide zateplovať. Dostala som Dodatok ku zmluve o výkone správy, kde sa o.i.píše.

- správca je oprávnený počas trvania zmluvy o výkone správy uzavrieť s bankou xy zmluvu o úvere a zabezpečovacie zmluvy.

- zmluvné strany uzatvárajú zároveň komisionársku zmluvu, na základe ktorej správca ako komisionár zriadi vo vlastnom mene na účet vlastníkov bytov a nebytových priestorov ako komitentov záložné právo k pohľadávkam vlastníkov bytov a nebytových priestorov do fondu prevádzky, údržby a opráv z titulu zabezpečenia úveru. Všetky právne vzťahy týkajúce sa tejto komisionárskej zmluvy sa spravujú ustanoveniami podľa § 577 anasl. Obchodného zákonníka.

- Všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v bytovom dome ručia v zmysle § 303 a nasl. Obch.zákonníka za záväzky súvisiace s poskytnutým financovaním bankou xy, za účelom zateplenia bytov v pomere, ktorý zodpovedá veľkosti ich spoluvlastníckych podielov na spoločných častiach a zariadeniach v bytovom dome.

Skôr než to podpíšem prosím o "preklad" do reči laika, čo podpisujem :

- čo v prípade, ak by som svoj byt v osobnom vlastníctve chcela predať?
- ak bude v dome viac neplatičov, úver sa musí splácať každý mesiac. budú za nich musieť zaplatiť ostatní vlastníci bytov ?

Ďakujem za radu a prajem pekný deň

--------
Veronika
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

veronikasad Pozri príspevok
Ahojte poraďáci,
mám byt v osobnom vlastníctve, v správe OSbD, bytovka sa ide zateplovať. Dostala som Dodatok ku zmluve o výkone správy, kde sa o.i.píše.

- správca je oprávnený počas trvania zmluvy o výkone správy uzavrieť s bankou xy zmluvu o úvere a zabezpečovacie zmluvy.

- zmluvné strany uzatvárajú zároveň komisionársku zmluvu, na základe ktorej správca ako komisionár zriadi vo vlastnom mene na účet vlastníkov bytov a nebytových priestorov ako komitentov záložné právo k pohľadávkam vlastníkov bytov a nebytových priestorov do fondu prevádzky, údržby a opráv z titulu zabezpečenia úveru. Všetky právne vzťahy týkajúce sa tejto komisionárskej zmluvy sa spravujú ustanoveniami podľa § 577 anasl. Obchodného zákonníka.
Ak máte správu domu formou správcu, vy ako vlastníci nemôžete uzavrieť úver vo vlastnom mene. Preto to za vás robí správca. Zároveň ste ho poverili na uzatvorenie zmlúv. ktoré budú slúžiť ako zabezpečovacie na ten úver.

Z textu vidím, že budete ručiť pohľadávkami do fondu opráv. To znamená, že ak by ste nesplácali úver, tak všetko, čo máte aj čo v busúcnosti vytvoríte vo fonde opráv, vám banka môže zobrať na uhradenie splátok úveru. Pravdepodobne ste si aj navýšili tvorbu fondu opráv na dobu splácania úveru.


veronikasad Pozri príspevok
- Všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v bytovom dome ručia v zmysle § 303 a nasl. Obch.zákonníka za záväzky súvisiace s poskytnutým financovaním bankou xy, za účelom zateplenia bytov v pomere, ktorý zodpovedá veľkosti ich spoluvlastníckych podielov na spoločných častiach a zariadeniach v bytovom dome.
V kúpnej zmluve máš určené, aký veľký spoluvlastnícky podiel máš na dome (býva to napr. 2500/100000). Ten podiel vychádza z plochy tvojho bytu v porovnaní s celkovou bytovou plochou v dome.

Ak by sa úver nesplácal, tak vznikne nejaký dlh voči banke. Napr., nech ten dlh by bol 1 mil. SKK. Túto sumu môže banka požadovať od vlastníkov domu. Aby to bolo spravodlivé, nejako tá suma musí byť rozdelená medzi vlastníkmi. A to je práve podľa toho spoluvlastníckeho podielu. Teda z tej celkovej dlžnej sumy 1 mil. SKK by bol tvoj dlh 2500/100000, teda suma 25.000sk. Viac od teba banka nemôže požadovať. KAždý teda ručí takým podielom, aký je jeho podiel na dome.


veronikasad Pozri príspevok
Skôr než to podpíšem prosím o "preklad" do reči laika, čo podpisujem :

- čo v prípade, ak by som svoj byt v osobnom vlastníctve chcela predať?
Môžeš ho predať a nový vlastník prevezme ten dlh za teba. Teda od kúpy bude tvorbou fondu splácať úver, ktorý si dom zobral ešte vtedy, keď nebol vlastníkom. Všetky zmluvné vzťahy potom kúpou bytu prevezme za teba.

veronikasad Pozri príspevok
- ak bude v dome viac neplatičov, úver sa musí splácať každý mesiac. budú za nich musieť zaplatiť ostatní vlastníci bytov ?
Áno, úver budete musieť ako dom splácať aj keby ste mali nejakého neplatiča. To ael neznamená, že to on nebude musieť zaplatiť. Je to rovnaké, ako keby neplatil do fondu. Pokiaľ budete mať prostriedky na účtoch, tak sa tie použijú na splátku úveru. Neplatičom bude ich dlh narastať a môžete dlžnú čiastku od nich vymáhať.

Nevýhodou je, že banku nebude zaujímať, ak nebudete mať na splátku úveru, že kto konkrétne je neplatič. Ona poskytla úver domu ako celku, preto ako celok musíte platiť. Neplatičov si medzi sebou musíte vyriešiť sami. Ak by ten dlh bol veľký, môžete dať exekúciu na neplatičov byt a vyrovnať jeho dlh z predaja.
0 0
moher72 moher72

moher72 je offline (nepripojený) moher72

Zdravím Vás všetkých.
Som úplný začiatočník na tejto stránke .Mám jednu konkrétnu otázku :Prosím o radu na nejaké firmy ktoré robia tepelný audit na obytné domy.Náš obytný dom je takzvaný košičiak a má 35 rokov a nachádza sa v Trnave.
Vyregulovaný systém už máme v dome a 1 rok začíname kúriť týmto systémom.
Prosím Vás o radu.Ďakujem.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

moher72 Pozri príspevok
Zdravím Vás všetkých.
Som úplný začiatočník na tejto stránke .Mám jednu konkrétnu otázku :Prosím o radu na nejaké firmy ktoré robia tepelný audit na obytné domy.Náš obytný dom je takzvaný košičiak a má 35 rokov a nachádza sa v Trnave.
Vyregulovaný systém už máme v dome a 1 rok začíname kúriť týmto systémom.
Prosím Vás o radu.Ďakujem.
Pokiaľ by ste si brali úver od PSS, tak oni majú spracovaný v spolupráci s Technickou univerzitou taký softvér, kde sú nahádzané typické bytovky existujúce na Slovensku. Na základe zadefinovania typu budovy dokážu vypracovať preddefinovaný energetický audit budovy. Pokiaľ máte špecifickú bytovku, ktorá nebude v tých tabuľkách, tak treba osloviť inú firmu, čo však bude nákladnejšie.
0 0
Moher Moher

Moher je offline (nepripojený) Moher

Dobrý deň Vám všetkým.
Na stránke Porada som úplný začiatočník a potreboval by som radu od Vás skúsenejších.
Dovolte aby som sa trochu predstavil:Zastávam funkciu predsedu samosprávy po dobu 3rokov,Začínal som od úplného dna na obytnom dome.nič tu proste nefungovalo .Do roku 2005 nás spravovalo BD. Od 1.januára 2005 sme vlastníci bytov ale pod správou BD. Veškeré práce si zabezpečujeme sami prostredníctvom výberových konaní za účasti členov bytovej samosprávy a cenových ponuk spoločností ,ktoré sa uchadzajú o práce v našom obytnom dome.
Toto azda na začiatok aj stačí.
Mám konkretnú otázku na Vás alebo prosím o radu.Môžete my niekto poradiť nejakú firmu na tepelný audit.
Ďakujem a teším sa na vaše radi.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Moher Pozri príspevok
Dobrý deň Vám všetkým.
Na stránke Porada som úplný začiatočník a potreboval by som radu od Vás skúsenejších.
Dovolte aby som sa trochu predstavil:Zastávam funkciu predsedu samosprávy po dobu 3rokov,Začínal som od úplného dna na obytnom dome.nič tu proste nefungovalo .Do roku 2005 nás spravovalo BD. Od 1.januára 2005 sme vlastníci bytov ale pod správou BD. Veškeré práce si zabezpečujeme sami prostredníctvom výberových konaní za účasti členov bytovej samosprávy a cenových ponuk spoločností ,ktoré sa uchadzajú o práce v našom obytnom dome.
Toto azda na začiatok aj stačí.
Mám konkretnú otázku na Vás alebo prosím o radu.Môžete my niekto poradiť nejakú firmu na tepelný audit.
Ďakujem a teším sa na vaše radi.

To je zaujímavá náhoda - máte podobné mená (Moher, Moher72) a aj rovnakú otázku.

Ale k veci. Ja som zatiaľ so žiadnou firmou, ktorá robí energetický audit, nespolupracoval, preto ti neviem žiadnu doporučiť. Pokiaľ by ti nikto konkrétnu firmu tu neporadil, skús si cez internetový vyhľadávač zdať kľúčové slová "energetický audit budov". Ja som to len tak pokusne nahodil, a vyhodilo mi niekoľko firiem, ktoré to v rámci svojich služieb ponúkajú.

http://www.zoznam.sk/hladaj.fcgi?co=...FD+audit+budov

Stačí si len vybrať zo svojho regiónu (nenapísal si, z ktorého regiónu si) a spýtať sa ich na cenu auditu.

Ale možno niekto doporučí aj konkrétnu firmu.
Naposledy upravil Chobot : 25.10.07 at 08:54
0 0
zivan zivan

zivan je offline (nepripojený) zivan

ženatý, otec 3 detí, pracujem v energetike ...viac
PeterNR Pozri príspevok
Našiel som tú vyhlášku o revíziách o.i. plynových zariadení, je to vyhláška č. 718/2002 Z.z., súbor pripájam.

Bežné kotly a rozvody ZP sú uvedené na strane 6882, časť IV., písmeno A, odrážka g) určené na "rozvod plynov s pretlakom plynu do 0,4 MPa" a h) "spotrebu plynov spaľovaním s výkonom ... od 5 kW do 0,5 MW"

Ďalej v časti "Prehliadky a skúšky technických zariadení plynových počas prevádky", v tab. na strane 6891. majú spomínané plynové rozvody do 0,4 MPa stanovený interval odbornej prehliadky 3 roky a odbornej skúšky 6 rokov, a kotly od 5 do 500 kW majú stanovený interval odbornej prehliadky 1 rok a odbornej skúšky 3 roky.
PeterNR,
pri hľadaní informácií o prehliadkach a skúškach plynových zariadení som narazil na zopár vecí, ktoré mi nie sú celkom jasné. Ak môžeš prosím poraď, pretože nie som v tom odborník.
1) Patria do skupiny plynových zariadení B.h) podľa 718/2002 Z.z. aj plynové kuchynské sporáky v bytoch. Pýtam sa na to preto, lebo potenciálny dodávateľ revízií plynu nám ponúkal ich vykonávanie v termínoch podľa tabuľky v Prílohe č.10 vyhl. 718/2002 t.j. prehliadka 1 x ročne, skúška 1 x za 3 roky? Ako je to s predpísanými odbornými prehliadkami a odbornými skúškami plynových sporákov v bytoch?
2) Patrí regulátor plynu umiestnený vonku v skrinke na prípojke k objektu ako plynové zariadenie skupiny B.f) do majetku spoločenstva alebo je vlastníctvom SPP. Kto musí potom zabezpečovať vykonávanie odborných prehliadok (1 x za 6 mesiacov) a odborných skúšok (1 x ročne) podľa vyhl. 718/2002?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať