Zavrieť

Porady

Obnova bytového domu (zateplenie, regulácia vykurovania...)

Ahojte, som tu novy, chcem sa opytať, aký je vhodnejší postup? Najprv vyregulovať vykurovaciu sústavu, namontovať termoventily a merače a až potom zatepliť bytovku alebo to urobiť opačne? Ide o to, že chceme kompletne rekontruovať bytovku, ale momentálne máme vo fonde opráv financie iba na tú reguláciu. Chceme si vziať úver na ďalšie kroky (zateplenie, výmena vchodových dverí atď.), ale chceli by sme už tento rok urobiť aspoň reguláciu vykur. sústavy s namontovaním meračov. Bude potrebné po zateplení opäť vyregulovať (prenastaviť) vykurovanie? Podotýkam, že nemáme vlastnú kotolňu. Vďaka za rady. Marek.
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Lenže to je len časť pravdy. Musíte si pozrieť dohodu čo máte s dodávateľom tepla. Neviem čo je v tom dodatku, takže možno budem kecať.

Mohlo by sa vám kludne stať to, že zaplatíte okrem uvedného poplatku ešte aj fixnú časť za neodobrané teplo.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Pokiaľ mám znalosť, výpoveď má byť tiež 6 mesačná. Kvôli fixným nákladom ju je najlepšie naplánovať k 31.12. a od 1.1. už kúriť na svojom. Keď je výpoveď daná tak, aby si dodávateľ tepla vedel naplánovať objem. Vtedy by sa nemalo platiť za neodobrané teplo a za fixnú zložku.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Hm, zaujímavý problém. Je fakt povinnosť platiť za odpojenie od CZT zo zákona? Nie je to ponechané na individuálnej dohode dodávateľa tepla s odberateľom?

Môžem sa na to skúsiť spýtať známeho, robí energetika v bytovom podniku, možno poradí...
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Samozrejme, CDT si to dali do konca do nového zákona o energiách. Boli v pravde asi 2.3. o tom články na celú stranu, uvádzané hodnoty boli ak si pamätám na 32 bytov, len to nemôžem nájsť. Boli tam vyčíslené aj hodnoty na doregulovanie, náklady spojené s odpojením. Ale na časový horizont, teda dodržanie zákona čo sa týka fixných nákladov bola nenormálne vysoká. Viem že aj asociácia ochrany spotrebiteľa to bojkotuje, v prospech odberateľov. Tiež nepochopím, keď sa všade dávajú merače na všetko, v záujme chránenia spotrebiteľa, odberateľa, aby platil len za to čo spotrebuje, skonzumuje, prejde zákon v takomto znení. Keď som počula len šumy, že čo sa má schváliť, som pochybovala, že toto môže vo vláde prejsť. Ale zase z hľadiska privatizácie teplárni, chápem tento krok zo strany vlády ako veľmi progresívny. Myslím, že k tomu už netreba veľa dodať. Radšej. Proste nedáš v správnom čase výpoveď a platíš aj za to čo si nestihol skonzumovať, spotrebovať, využiť. Nevime či to už nešlo aj na Európsky súd. V Leviciach nedali stavebné na stavbu vlastnej kotolne, CZT patrí tiež pod mesto, tiež to dávali ako podnet na Európsky súd. Či je to už vyriešené, neviem. Pán primátor Levíc v reportéroch na STV kľudne vyhlásil, že im nedali stavebné z jednoduchéo dôvodu: "Ako k tomu prídu tí, čo sú napojení na CZT a platia za GJ 950,- Sk a tí čo majú vlastnú kotolňu idú o polovicu za GJ dolu". Aj to je argument.
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Elenka, musím reagovať, pretože úplne s tebou súhlasím. ja som tie články tiež čítala, ale napriek tomu si myslím, že záleží od každého dodávateľa aká bude jeho dohoda s odberateľom, i keď tento zákon im umožňuje na tomto kroku tak pekne zarobiť, že pochybujem, že sa nájdu aj takí, ktorí nejaké tie poplatky nebudú žiadať. Ale všetko záleží aj od zmlúv a situácie toho ktorého domu, takže všade to môže byť individuálne. Treba si však dať fakt pozor na dobu, kedy bude výpoveď podaná, lebo to zaplatenie objednaného množstva t.j. fixné náklady žiadna tepláreň odberateľovi neodpustí (alebo žeby boli výnimky? pochybujem). A čo sa týka tých stavebných povolení, to je prvá prekážka, cez ktorú keď sa nedostanete, nepohnete sa ďalej. Nuž, na Slovensku je to tak.
0 0
svojar svojar

svojar je offline (nepripojený) svojar

Je to skutočne tak, že zákon vyšel. V piatok som bol na seminári v Košiciach, ktorý organizovalo ZSVB, bolo to hlavne o Vyhláške 630/2005 k rozpočítavaniu tepla a tepla na prípravu teplej vody, ale mimo iné bola podaná informácia priamo zástucom ÚRSO, že je pripravená Vyhláška ktorá práve stanovuje náklady pri odpojení od CZT. Mala by byť platná od 1.7.2006.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Elena Navrátilová
Samozrejme, CDT si to dali do konca do nového zákona o energiách. Boli v pravde asi 2.3. o tom články na celú stranu, uvádzané hodnoty boli ak si pamätám na 32 bytov, len to nemôžem nájsť. Boli tam vyčíslené aj hodnoty na doregulovanie, náklady spojené s odpojením. Ale na časový horizont, teda dodržanie zákona čo sa týka .....

.... Pán primátor Levíc v reportéroch na STV kľudne vyhlásil, že im nedali stavebné z jednoduchéo dôvodu: "Ako k tomu prídu tí, čo sú napojení na CZT a platia za GJ 950,- Sk a tí čo majú vlastnú kotolňu idú o polovicu za GJ dolu". Aj to je argument.

No to som videl toho pána primátora, divil som sa ako môže vôbet niečo také vypustiť z huby. Ale to nie je o tom kto čo bude platiť ale o tom komu nebude platiť a kto sa na vás nepriživí.

Pretože nikto nebráni tým, čo platia veľa aby si postavili vlastnú kotolňu a tiež šli na polovicu.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Gabika, spojíme svoje schopnosti a budeme spolu budovať vlastné kotolne pre bytové domy, ktoré sú asi v tejto dobe nevyhnutné? Myslím že Fórum pre ochranu spotrebieľa v tomto už nejaké kroky podniká. Darmo, každé hrable k sebe hrabú. A všetci im prispievajú svojou trochou, aby mali čo k sebe hrabať. Nazveme to elegantne: fixná zložka. Doložíme doklad z ÚRSO a budeme krytí. Ale už sme v Európskej únii, takže sme dobrí! Skutočne fundovaní ľudia musia kormidlovať túto vládu, keď v rámci pravidiel EU si dokážu vybrať len to čo im prinesie materiál na hrabanie. Som zvedavá čo všetko prejde v znení predmetného zákona, ale neznalosť neospravedlňuje.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Elenka, aj ja som mala v začiatkoch take plany, ale ked vidim čo robia s cenami tí, ktorí by mali ludom pomahat a ako dopustia neustale zvysovanie rýchlo ma prešla chut aj na kotolnu. Ved nie je problem pre nich zmenit kategoriu odberatela a zvyšit odtrhnutým panelakom zase cenu plynu, je jasne, že čím ich bude viac, tým viac to bude "niekomu" chýbat...a ked si mam platit ešte kuriča, revizie a rekonštrukcie kotolne - no tak "dík"
V našom užasnom štate, či si to niekto pripusti, alebo nie sa to vždy zvrhne postupne zlým smerom. stoji to len kopu času, nervov a nakoniec sme tam, kde sme boli. Samozrejme dodavatelia tepla su u nas povačšine monopoly a to mi vadí najviac. Majú kupene inšpekcie od jednej strany republiky po druhu a tak my možme mat len smele nazory a plany. Ano mnohi už tie svoje kotolne maju aj ušetria, len som velmi zvedava na reakciu URSO a dalšie členenie cien. Nemam z toho dobry pocit a chcem aj kludne žit, nie len behat po našich užasných uradoch
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja to beriem zatiaľ v teoretickej rovine. Rátam že v druhej polovičke tohto roka sa k tomu dostanem a svoje poznatky rada zverejním. Chcem vyzískať maximálne informácie ohľadom alternatívnych zdrojov, ich návratnosť, návratnosť celkových nákladov. Jednoducho po stránke teoretickej ísť do maxima a potom realizácie bude, nebude, záleží od čelnov SVB. Samozrejme, že by som uvítala, keby si vtejto oblasti vláda nebrala príklad práve z EU, ale to teda od nich nečakám. Maloodber bude vždy najdrahší, takže týmto smerom cesta nevedie. Ale príklad: u nás v roku 2005 cena za GJ = 418,25 Sk variabilná zložka, 173,50 Sk fixná zložka. Mali sme minutých cca 2400 GJ x 173,50 máš za rok 416400,- Sk. No kto by ich nevedel využiť inak? Ja teda určite radšej zaplatím splátky a náklady na vlastnú kotolňu. A to išiel GJ na Sk 651,- v tomto roku. Z fixných nákladov si platí dodávateľ mzdy, poistné majetku, pohonné hmoty, réžie všetkého druhu. Jednoducho všetky svoje náklady. Momentálne máme by sme mali ešte o niečo lepšiu cenu za m3 ako CDT. Je to lákavé, ale treba to riadne rozchodiť z každej strany. Keď si k tomu prirátam doúčtované koeficienty, nakoľko máme 1 merač pre 3 domy, je to ďalších zhruba 100 000,- Sk. A už máme 516400,- Sk. Zarážajúce, nie?
0 0
monikago monikago

monikago je offline (nepripojený) monikago

docktor
Ahojte, som tu novy, chcem sa opytať, aký je vhodnejší postup? Najprv vyregulovať vykurovaciu sústavu, namontovať termoventily a merače a až potom zatepliť bytovku alebo to urobiť opačne? Ide o to, že chceme kompletne rekontruovať bytovku, ale momentálne máme vo fonde opráv financie iba na tú reguláciu. Chceme si vziať úver na ďalšie kroky (zateplenie, výmena vchodových dverí atď.), ale chceli by sme už tento rok urobiť aspoň reguláciu vykur. sústavy s namontovaním meračov. Bude potrebné po zateplení opäť vyregulovať (prenastaviť) vykurovanie? Podotýkam, že nemáme vlastnú kotolňu. Vďaka za rady. Marek.
z vlastnej skusenosti, ale nemam az tak vela poznatkov o tom:
- minuly rok si nase spolocenstvo zobralo na cinziak uver od fondu rozvoja byvania na "zkulturnenie svojho byvania". vsetky byty podpisali zalozne pravo na svoju ciastku majetku.

robotnici zacali najskor zveladovat cinziak z vonku, cize vymenili okna a zatepli a teraz ho este domalovavaju, pretoze to nestihli minuly rok.
este v zime namontovali v cinziaku do bytov (kto si podal ziadost aj novy radiator) regulatory tepla na radiatory a tak isto take skrinky, ktore meraju skutocne hodnoty pouzite na vykurovanie.
planuje sa este vybudovat nova kotolna, ale kedze bytovy podnik s tym robi problemy a nechce dat suhlas, pretoze im utekaju klienti, na ktorych moze rizovat, tak kotolnu este nemame, ale poviem vam, ze take teplo ake bolo v tuto zimu sme tam este nemali za cely moj zivot a bolo tam min. o 5 stupnov teplejsie, ked sa ten cinziak zateplil.
ideme si este prerabat vchodove dvere a pristup k postovym schrankam a novy vytah a tak, takze je to super
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Elenka, držim ti palce nech sa ti ta teoreticka rovina podari zrealizovat, obdivujem takých aktívnych ludi ako si ty, však aj ja sa už roky snažim takým tempom, len dakedy to unavuje, ale tu na tejto porade je vačšina takých "nezmarov" a to je super, lebo to velmi pomaha.To čo si pisala dobre poznam, moj panelak som dala vyregulovat pred 4mi rokmi a dalšie tri teraz pred mesiacom. Dalšie upravy chystam v oblasti zateplenia a výmeny presklených chodbových priestorov a dvier ako piše Monikago...Dufam, že dotlačím dodavatela tepla k tomu, že budeme v panelaku iba temperovat:p
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nemáš prosím Ťa po ruke nejaké číselká ohľadom úspor. Ja sa veľmi vytešujem z pozitívnych prognóz. No vidíš aká som skromná, ha ha, však?
Ale ja budem mať náramnú radosť, keď už nebudeme toľko platiť CDT. Malilinké zadosťučinenie. Pre porovnanie-vedľajší panelový dom: rovnaký počet bytov, rovnaké byty /máme 48 bytov s rovnakou rozlohou, boli stavané na základe jedného projektu, dokončené v jeden rok, deň/. Nemusím spomínať, lokalita rovnaká. Vzdialenosť 10 m. Za rok 2005 845 GJ na kúrení. U nás 1850 GJ. Rozdiel: oni sú po zateplení celé vykurovacie obdobie, merače na ÚK mali ešte pomerové, od 1.1.2006 menili za digitálne Siemensy. rozdiel cca 1000 GJ=650 000,- za 650,- Sk /tohoročná cena/. Po prečítaní je každému jasné kadiaľ má cesta za úsporami viesť. Ešte je impozantné za koľko Sk ja ten GJ. Samozrejme dnes všade využívajú zemný plyn, ale aj tomu bude cena stúpať. Na zázraky neverím. Alternatívne zdroje? Otázne aké budú pre nás prístupné, ekológia, ktorej význam bude určite dôležitejší z roka na rok. No a teraz by sa mi veľmi zišla tá krištálová guľa, ktorá v horizonte niekoľkých rokov dokáže ukázať, kade ísť. No ja môžem čerpať len z prístupných zdrojov a informácie použiť v prospech tých čo o to budú stáť. Takže asi tak. Samozrejme viem si predstaviť vhodné kolektory, vhodnú biomasu na ÚK. Fantázia postačuje, ale... Zatiaľ z každej strany len zemný plyn. Aj z hľadiska ekológie, ceny. Keby stál dnes GJ zhruba 1000,- nie je čo riešiť! My ideme zatepľovať celý dom, od strechy, vchod, okná, merače. Vyregulované máme druhý rok a úspora min. 300 GJ. Lebo citujem Slávicu: " šetrí sa ventilmi nie meračmi".
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Veľa mi toho chodí po rozume k tejto téme - či už sú to fixné a variabilné náklady, cena tepla, ÚRSO, úspory energie... S našim bývalým správcom a dodávateľom tepla som si užil svoje Ale teraz nestíham moc písať, mám frmol v práci.

Len takto narýchlo spomeniem - jedno stredne veľké mesto s celým okolím vo Švédsku sa vydalo cestou trvalo udržateľného rozvoja = znížiť spotrebu energie, využívať v max. možnej miere obnoviteľné zdroje (oni sa dostali na úroveň 80 %), šetriť prírodné zdroje...

Postavili veľkú modernú tepláreň spaľujúcu biomasu (odpady z lesov a drevospracujúceho priemyslu) s kombinovanou výrobou tepla a el. energie. Teda náklady na palivo blížiace sa k 0, úplná samostatnosť čo sa týka zdroja paliva, teda aj nezávislosť na cenách ropy a ZP vo svete.

Emisie CO2 = 0, pretože ide o biomasu, emisie SOx a NOx nižšie ako z uhlia.

Diaľkové rozvody tepla cez výmenníkové stanice až do bytov a rod. domov, teplo používané na kúrenie a príprava OPV. Nemusím asi ani hovoriť, že všetky rozvody sú veľmi dobre izolované.

Byty a rod. domy dostávajú podporu na zníženie strát tepla - zatepľovanie, výmena okien, automatické regulovanie kúrenia, automatické vetranie s rekuperáciou tepla (!), rekuperácia tepla z odpadovej vody (!!!).

Podporujú sa samostatné rozvody studenej pitnej vody, OPV, tzv. "sivej vody" a "čiernej vody" (neviem či to je správne po slovensky - "sivá voda" je len mierne znečistená voda z umývadiel, vane, sprchy, ktorá sa dá ďalej použiť na technické účely - napr. na splachovanie WC).

Skúsim vyzistiť viac, bol som tam už dávno, nepamätám si presne názov toho mesta.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Peťo normálne tým Švédom môžem len závidieť. Ale ja by som si toto priala aj na Slovensku. Tá kalamita v Tatrách, toho odpadového dreva po lesoch,... Budem sa tešiť na ďalšie info.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

slavica
Elenka, držim ti palce nech sa ti ta teoreticka rovina podari zrealizovat, obdivujem takých aktívnych ludi ako si ty, však aj ja sa už roky snažim takým tempom, len dakedy to unavuje, ale tu na tejto porade je vačšina takých "nezmarov" a to je super, lebo to velmi pomaha.To čo si pisala dobre poznam, moj panelak som dala vyregulovat pred 4mi rokmi a dalšie tri teraz pred mesiacom. Dalšie upravy chystam v oblasti zateplenia a výmeny presklených chodbových priestorov a dvier ako piše Monikago...Dufam, že dotlačím dodavatela tepla k tomu, že budeme v panelaku iba temperovat:p
Ďakujem pekne za podporu. U nás tiež ideme meniť chodbové okná, pivničné okienka, vchod, strechu, proste všetko.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Uvažoval som už aj ja o týchto veciach využívať odpadové teplo z vetrákov a z odpadu ale vychádzalo to zatiaľ dosť draho na naše pomery.
Uvidíme ako to bude vyzerať neskoršie.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Orim
Uvažoval som už aj ja o týchto veciach využívať odpadové teplo z vetrákov a z odpadu ale vychádzalo to zatiaľ dosť draho na naše pomery.
Uvidíme ako to bude vyzerať neskoršie.
Záleží na tepelnej strate objektu, t.j. na mernej potrebe tepla na vykurovanie. Ak je možné z odchádzajúceho vzduchu získať napr. 3 W/m2, je to v prípade bežného domu so stratou 150 W/m2 zanedbateľné (zisk tvorí len 2 % z potreby tepla), a bolo by neekonomické inštalovať rekuperačnú jednotku. Ale v prípade pasívneho domu so stratou napr. 6 W/m2 (50 %) je to jeden z kľúčových zdrojov tepla.

Pripájam dva súbory so základnými informáciami o nízkoenergetických domoch.
Naposledy upravil PeterNR : 28.04.06 at 11:15
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ja som tiež tieto informácie už zachytila, ale vždy som bola v tom, že to je aktuálne pre rodinné domy. Neviem či by sa to dalo nejako použiť aj panelovom dome. Inak aj s tou som to už niekde počula, bolbo to na nejakom ostrove, ale už si nepamätám na akom. To už bolo dávnejšie. Keď som bola na VaK, tak som sa opýtala či neplánujú nejaké druhotné použitie trebárs použitú vo vodu z kúpeľa, zo sprchy využiť aspoň na WC. Ale nič nechystajú. To si bude musieť tiež raz každý individuálne v rámci svojich schopností vyriešiť. Veď dnes sú sprchovacie gély ozaj úžasne svojou arómov, celkom by som si to vedela predstaviť. No nie?
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Podarilo sa mi nájsť ten článok v Pravde ohľadom odpájania sa od CZT.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať