Zavrieť

Porady

Obnova bytového domu (zateplenie, regulácia vykurovania...)

Ahojte, som tu novy, chcem sa opytať, aký je vhodnejší postup? Najprv vyregulovať vykurovaciu sústavu, namontovať termoventily a merače a až potom zatepliť bytovku alebo to urobiť opačne? Ide o to, že chceme kompletne rekontruovať bytovku, ale momentálne máme vo fonde opráv financie iba na tú reguláciu. Chceme si vziať úver na ďalšie kroky (zateplenie, výmena vchodových dverí atď.), ale chceli by sme už tento rok urobiť aspoň reguláciu vykur. sústavy s namontovaním meračov. Bude potrebné po zateplení opäť vyregulovať (prenastaviť) vykurovanie? Podotýkam, že nemáme vlastnú kotolňu. Vďaka za rady. Marek.
Usporiadat
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Neviem či ti to bude stačiť takto.


Bude to ale treba upraviť ešte podľa vlastných pomienok
Naposledy upravil Orim : 28.11.06 at 19:57
0 0
jamNicka jamNicka

jamNicka je offline (nepripojený) jamNicka

stale naivna a neznala
Ahoj,
chcela by som poprosiť o radu- ideme robiť výberové konanie zo získaných cenových ponúk- na čo sa máme zamerať, aby sme vybrali správnu firmu(máme napr. aj ponuku bez DPH,tvrdil nám, že to nevadí- on nie je platcom DPH,aby potom neprišlo nemilé navýšenie)
- a na čo si máme potom dávať pozor pri uzatváraní zmluvy o budúcej zmluve- čo všetko má takáto zmluva obsahovať
vopred ďakujem
0 0
jamNicka jamNicka

jamNicka je offline (nepripojený) jamNicka

stale naivna a neznala
Ešte ma dodatočne napadlo, prosila by som tých, ktorí už majú zateplené dlhšiu dobu bytovky polystyrenom, keby dali vedieť, či sa im na fasáde nevytvárajú plesňové fľaky, dnes som po dlhej dobe cestovala autobusom a všímala som si nové fasády na domoch- zistila som, že veľa sa "pýši" takouto ozdobou.Taktiež ma jeden dodávateľ ponuky presviedčal na minerálnu vlnu- je to síce o niečo drahšie, ale podstatne lepšie, napíšte svoje skúsenosti
0 0
svb ekocentrum svb ekocentrum

svb ekocentrum je offline (nepripojený) svb ekocentrum

SVB Presov - Ide o 3-vchodovy panelak a v nom 48 bytov. Este v roku 2003 sme urobili komplexnu rekonstrukciu panelaku. Islo o zateplenie obvodoveho plasta, vymena okien za plastove, vymena drevenych balkonov za murovane, zateplenie stropov v pivniciach, zateplenie 3 podlazi na schodiska, vyregulovanie systemu, vlastna domova kotolna, elektronicke meranie tepla, elektronicke regulovanie tepla s moznostou mat roznu teplotu v kazdom byte a dokonca aj v kazdej izbe, vymena vodorovnych rozvodov tepla, studenej a teplej vody. Na fonde oprav sme mali v tom case 35.000 SK, co stacilo na projekt pre stavebne povolenie pricom naklady na realizaciu celeho projektu boli 12,5 miliona korun.Uver na 80% nakladov nam za velmi vyhodnych podmienok poskytol SFRB.
Od roku 2003 sa nam mesacne zalohove platby nezvysili,napriek tomu ze ceny energii v tychto rokoch stupali. Tym chcem povedat, ze len komlexnou realizaciou su uspory citelne. V nasom pripade v rokoch 2004 a 2005 islo o uspory na energiach 58 %. DOPORUCEJEM OBNOVOVOVAT PANELAKY KOMPLEXNE !!!
0 0
GabiZ GabiZ

GabiZ je offline (nepripojený) GabiZ

Dávam do pozornosti vyhlášku 625/2006 o energetickej hospodárnosti budov vydanú MVaRR SR.
Naposledy upravil GabiZ : 13.02.07 at 09:50
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

máte aj zateplený barák?


Edit: toto je nejaké divné tento príspevok mal byť za fotomanovým

neviem prečo tam nie je
Naposledy upravil Orim : 14.12.06 at 18:35
0 0
fotoman fotoman

fotoman je offline (nepripojený) fotoman

ambiciozny mlady muz
ahojte poradaci. potreboval by som poradit ak ma niekto skusenosti s plastovymi oknami. prave sme ukoncili rekonstrukciu nasej bytovky ( komplet - zateplena, termoregulacia, plastove okna, balkony, elektrina, voda, vytah ) a vznikol nam problem. kondenzuje sa nam voda na oknach a steka po parapenych doskach. firma, ktora to robila mala certifikat a teraz nam odporucila viac vetrat. ale ani to nepomaha... nema niekto podobny problem? alebo este lepsie - riesenie? dik dopredu.....
0 0
Martinella Martinella

Martinella je offline (nepripojený) Martinella

fotoman
ahojte poradaci. potreboval by som poradit ak ma niekto skusenosti s plastovymi oknami. prave sme ukoncili rekonstrukciu nasej bytovky ( komplet - zateplena, termoregulacia, plastove okna, balkony, elektrina, voda, vytah ) a vznikol nam problem. kondenzuje sa nam voda na oknach a steka po parapenych doskach. firma, ktora to robila mala certifikat a teraz nam odporucila viac vetrat. ale ani to nepomaha... nema niekto podobny problem? alebo este lepsie - riesenie? dik dopredu.....
V téme plastové okná bol riešený ten istý problém:
http://www.uniteam.sk/?plastove_okna...na_&uniteam=52
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Fotoman, prosím napíš ako veľmi vám tá voda tečie, a aké máte parametre a druh zateplenia, aké okná máte, či majú teplý dištančný rámik, aké máte vetranie, príp. či ste si robili meranie vzdušnej vlhkosti v bytoch.

V skratke sa dá povedať, že zateplením a výmenou okien sa zmenia teplotné pomery povrchov v byte, a zmení sa režim výmeny vzduchu v byte. Ak sa dobre nevetrá (často, krátko a intenzívne), stúpne vzdušná vlhkosť. Najchladnejším bodom v byte je styk zasklenia s rámom, a v tomto mieste potom dochádza ku kondenzácii vodnej pary (v malej miere to je normálne, a nie je to považované za problém).
Pred zateplením boli najchladnejšími bodmi väčšinou tepelné mosty v kútoch miestností, nad oknami, a pod. a v týchto miestach dochádzalo ku kondenzácii a výskytu plesní.

Riešenie je montáž skiel s teplým rámikom (nie je zatiaľ bežná), pomôže nútené vetranie (málokde sa montuje), a čiastočne aj dobré vetranie oknami.
0 0
Ofélia Ofélia

Ofélia je offline (nepripojený) Ofélia

Ja by som sa ešte spýtala, ktoré merače sú lepšie. Tie na radiátoroch s odparnou tekutinou, alebo digitálne.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Ťažko povedať ktoré sú lepšie, pretože každý typ má svoje klady a zápory. Ide o to čo komu lepšie vyhovuje.
Každá firma si chváli tie jej a tie s ktorými pracuje.
Údajne sa v Čechách viedla nejaká pampaň proti tým čo sa odparuje kvapalina, že sú zdraviu škodlivé, ale vraj sa nič škodlivé v tom nenašlo, ale aj tak sa to tvrdilo, že to je škodlivé sťažovali sa ludia, že majú rôzne problémy. Nesledujem to to, bolo to asi pred 3-4 rokmi neviem presne.
Ja osobne sa medzi odparovacími a digitálnymi prikláňam k digitálnym. Fungujú v podstate rovnako a naviac u digitálnych každý vidí presný počet jednotiek a ak tie odparovacie škodia tak tie digitálne by nemali byť zdraviu škodlivé

Ale sú aj iné než odparovacie a digitálne.
Naposledy upravil Orim : 21.12.06 at 01:58
0 0
ludvik ludvik

ludvik je offline (nepripojený) ludvik

Rozhodli me sa zatepliť bytovku spolu s odstránením systémových porúch. V súčasnej dobe polovica majiteľov má už vymenené okná - realizovali to z vlastných prostriedkov. Ďalší majitelia sa pripravujú na výmenu okien pred realizáciou zateplenia. Zostávajú však asi 3-4 majitelia (10%) ktorí z rôznych dôvodov (predovšetkým nedostatok fin. prostriedkov) nechcú okná vymeniť. Projekt zateplenia však s výmenou okien ráta. Ponúkli sme im možnosť túto výmenu vykonať z fondu opráv, pričom náklady na ich výmenu by v budúcnosti splácali vyšším príspevkom do fondu opráv ( ako pôžičku). Pri tejto príležitosti sa pýtam - patria okná do spoločných častí domu alebo nie. Ak ano - záver je jeden a na náš návrh by museli pristúpiť. Ak nie - ako ich donútiť k výmene? Podstatné je aby sme neprišli o dotáciu MVRR a úver zo ŠFRB.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

ludvik
Rozhodli me sa zatepliť bytovku spolu s odstránením systémových porúch. V súčasnej dobe polovica majiteľov má už vymenené okná - realizovali to z vlastných prostriedkov. Ďalší majitelia sa pripravujú na výmenu okien pred realizáciou zateplenia. Zostávajú však asi 3-4 majitelia (10%) ktorí z rôznych dôvodov (predovšetkým nedostatok fin. prostriedkov) nechcú okná vymeniť. Projekt zateplenia však s výmenou okien ráta. Ponúkli sme im možnosť túto výmenu vykonať z fondu opráv, pričom náklady na ich výmenu by v budúcnosti splácali vyšším príspevkom do fondu opráv ( ako pôžičku). Pri tejto príležitosti sa pýtam - patria okná do spoločných častí domu alebo nie. Ak ano - záver je jeden a na náš návrh by museli pristúpiť. Ak nie - ako ich donútiť k výmene? Podstatné je aby sme neprišli o dotáciu MVRR a úver zo ŠFRB.
V prípade zateplenia domu môžete okná považovať za súčasť obvodového plášťa budovy, a teda prefinancovať z úveru čerpaného SVB, a v budúcnosti splácať vyšším príspevkom týchto bytov do FPÚaO.
Dôležité je, aby nové aj existujúce okná mali rovnaké technické parametre, hlavne tepelno-izolačné vlastnosti.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

O dotáciu na systémovky neprídeš, ak by bol problém kvôli oknám ale ak nestihneš čo najskôr podať žiadosť. Na okná sa pokiaľ viem nevzťahuje ani jedna systémová závada pri žiadnej stavebnej sústave. Ale môže tu svoje povedať Mestský úrad, stavebný odbor, kvôli nejednotnosti vzhľadu, takže okná vymeniť treba, mohlo by Vám to spôsobovať problémy, pri vzniku "tepelných mostov". Čo sa týka požiadaviek na typ okien, mal by o tom hovoriť projekt.
0 0
jamNicka jamNicka

jamNicka je offline (nepripojený) jamNicka

stale naivna a neznala
Snažte sa na schôdzi presvedčiť všetkých, je to aj z toho dôvodu dobré, že keby sa rozhodli meniť okná po zateplení, môže prísť k porušeniu už zhotoveného zatepľovacieho systému a môže začať napr. zatekať. Veď riešenie so splácaním do FO by mali - ak som to dobre pochopila, najvýhodnejšiu pôžičku.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Ak by sa okná menili dodatočne, zhotoviteľ zateplenia obvodového plášťa nechce držať záruku. Ale skús cez stavebný odbor na MÚ, aby Vám to vôbec skolaudovali keď bude nejednotný vzhľad.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Orim
máte aj zateplený barák?


Edit: toto je nejaké divné tento príspevok mal byť za fotomanovým

neviem prečo tam nie je
Prepáč, nevšimol som si skôr Tvoju otázku, odpovedám až teraz.
Po Tvojej odpovedi Fotoman svoj prvý príspevok, pridaný 13.12.2006 o 8:21 zmazal, a napísal ho znovu 14.12. Preto je Tvoja odpoveď na jeho otázku až za jeho otázkou.
0 0
LuciaBA LuciaBA

LuciaBA je offline (nepripojený) LuciaBA

Ahojte,
chcem Vá poprosiť o odpoveď na pár otázok ohľadom zateplenia aj vyregulovanie. Máme urobenú reguláciu, ale nie je kompletná. Chýba nám regulátor tlaku, čiže sústava vykazuje nadmernú hlučnosť. Zmluva je dosť zle postavená, ale aj tak by sme chceli ísť do súdneho sporu s bývalým správcom, ktorý nás obral o kopu peňazí a nedodržal projekt. Potrebujeme súhlas všetkých obyvateľov domu, aby sme mohli splnomocniť správcu na zastupovanie na súde? Alebo stačia 2/3? Vyrieši regulátor aj praskanie a búchanie v stupačkách, alebo iba hluk? Ako sa dá riešiť to búchanie?
Koľko stojí kompletné vyregulovanie v dome okolo 60 bytov?
Ešte by ma zaujímalo, či je vhodné robiť zateplenie domu, lebo doteraz som bola presvedčená, ale obajvujú sa názory, že to je len estetická záležitosť a dom naopak zničí. Sú nejaké riziká, o ktorých by sme mali vedieť? Úver by sa bral asi len na zateplenie (kompletné) polystyrénom, na minerálnu vatu nemáme. Je polystyrén naozaj tak nekvalitný? A je potrebné zatmeliť obvodové špáry pred zateplením? Viem, je toho dosť veľa, ale takéto veci sa človek z článkov nedozvie, len zo skúseností. U nás je dosť komplikovaná situácia, každý ma svoje teórie a už roky sa nevieme pohnúť, chcela by som prelomiť túto situáciu a začať niečo robiť, dom sa nám pomaly rozpadá.
Ďakujem.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Dnes bežné zatepľovacie systémy používajú kombináciu minerálnej vaty a polystyrénu. Minerálna vata sa dáva od výšky 22,5 m /môžem sa trošku mýliť/ kvôli požiarnej ochrane. Zatmelenie sa pred zateplením nerobí. Obnova vonkajšieho plášťa by sa tým zbytočne predražila, nakoľko sa všetky stopy narušenia /aj viditeľné aj neviditeľné voľným okom/ odstránia.
Čo sa týka splnomocnenia vo veci zastupovania na súde, myslím, že treba osloviť právnika. V konečnom dôsledku aj toto právne zastúpenie zaplatí ten čo prehrá súd. Neviem si dosť dobre predstaviť ako predseda /pokiaľ nie je právnik profesiou/ bude dokazovať správcovi jeho poškodzovanie voči Vášmu SVB. Ja by som si osobne na to netrúfla. On ako správca bude mať na 100% právne zastúpenie. Myslím, že k tomu aktu stačí uznesenie zo zhromaždenia, ale treba vybrať niekoho kto už má takéto súdne konania za sebou.
Vaša vykurovacia sústava - najprv vykurovanie máte vlastné? Od CDT? Treba projekty, ktoré máte /alebo by ste mali mať/ a začať od posúdenia projektov. Koľko je rokov od vyregulovania? Nemáte náhodou ešte v záruke? Neviem čo si predstavuje pod pojmom regulátor. Termohydroregulácia - znamená termoventily, vyregulovanie vykurovacej sústavy cez spiatočky. Toto je ale len prvý krok, k tomu treba tiež východzí projekt. Čo sa týka praskania, búchania,... k tomu má čo povedať fyzika, prirodzené vlastnosti rúr, keď sa zvýši v systéme teplota, keď sa ochladia,... to všetko má na toto vplyv. Dá sa to zmierniť. Ale potrebujete na to dobrú firmu, ktorá Vám toto dokáže odstrániť na základe dobre spraveného projektu, ktorý aj dodržia. Ak ešte niečo, daj vedieť.
0 0
LuciaBA LuciaBA

LuciaBA je offline (nepripojený) LuciaBA

Ďakujem za promptnú odpoveď, pomohol mi aj názor už skúseného.
SVB ešte nie sme, čiže preto rozmýšľame nad zažalovaním správcu, ktorý také zmluvy podpísal a zaplatil peniaze, pritom projekt ešte stále neprevzal, lebo nie je v poriadku. Máme ho jeden rok, čiže ešte v záruke, ale dodávateľ nemá moc záujem niečo riešiť, bol dohodnutý s bývalou zástupkyňou, poriadne sa na tom nabalili.
Len som počula, že treba súhlas všetkých obyvateľov domu na splnomocnenie správcu na zastupovanie na súde, čo nie je u nás možné, keďže bývalá zástupkyňa býva v našom dome, tá nám ho určite nedá, a ešte ďalší človek v tom zapletený. JE to na dlhé vysvetlovanie, ale každopádne nemáme peniaze a máme nefunkčné vyregulovanie. Regulátor vraj treba kvôli hluku, keďže nie je regulovaný prietok, tak nám hučí celá sústava aj to praskanie je vraj spôsobené nárastom a znižovaním prietoku (tým aj teploty).
Čo sa týka zateplenia, uvažujeme nad tým, ale sú tu indivídua, ktorým sa to nezdá, že to zničí dom, a aj tak by trebalo najprv zatmeliť špáry a urobiť strechu, čo je podľa mňňa zbytočné, ak sa zateplí. Ale vraj by sa dostávalo vlhko cez tie špáry do domu, a tým by sa mohla narušiť kovová konštrukcia domu (???).
Ešte raz ďakujem, dúfam, že aj ja raz budem mať také znalosti. ;o)
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať